Regulacja ręczna Haier Ge Qdp555sbn3ts

Haier Ge Qdp555sbn3ts to lodówka z regulacją ręczną. Jest to nowoczesne urządzenie z 5-stopniowym systemem regulacji temperatury i wyświetlaczem LCD. Posiada również dużą pojemność i jest wyposażona w system chłodzenia zapobiegający gromadzeniu się lodu. Lodówka ta jest wyposażona w technologię Super Freeze, która pozwala na szybkie schłodzenie produktów spożywczych i utrzymanie ich świeżości. Lodówka ta ma również system oświetlenia LED, który umożliwia wygodne przechowywanie produktów i wygodne wyjmowanie ich. Jest wyposażona w technologię chłodzenia, która zapewnia optymalne warunki przechowywania produktów.

Ostatnia aktualizacja: Regulacja ręczna Haier Ge Qdp555sbn3ts

Ręczny nie trzyma? Pogorszone działanie hamulca ręcznego nie zawsze musi oznaczać usterkę. W wielu przypadkach wystarczy podstawowa regulacja. Zobacz, jak wygląda regulacja hamulca ręcznego i jak sprawdzić jego działanie.

Jak sprawdzić hamulec ręczny?

Czy twój hamulec ręczny działa? To pytanie nie jest takie proste, wielu kierowców nie sprawdza bowiem jego sprawności. Sam fakt, że po zaciągnięciu hamulca postojowego samochód stoi nieruchomo nie oznacza jeszcze, że ręczny jest w dobrym stanie.

Często działa z minimalną siłą i podoła jedynie na niewielkim wzniesieniu. To ryzykowne, ponieważ na bardziej pochyłej drodze samochód może się stoczyć.

Jeśli nie masz pewności, jak działa twój hamulec ręczny, zrób kilka testów. Przede wszystkim sprawdź jego skuteczność na możliwie najbardziej pochyłym fragmencie drogi w twojej okolicy.

Możesz także spróbować ruszyć z zaciągniętym hamulcem. Jeżeli hamulec nie stawia większego oporu lub nie trzyma zbyt pewnie, czas na regulację hamulca ręcznego lub naprawę.

Sprawdź również, jak dobrać akumulator.

Rodzaje hamulców ręcznych

Regulacji wymagają jedynie starszego typu hamulce postojowe, obsługiwane za pomocą dźwigni. Wraz ze zużyciem okładzin ciernych, wydłuża się zakres pracy dźwigni, co oznacza, że hamulec ręczny wymaga coraz mocniejszego zaciągania.

W pewnym momencie nawet wysokie podciągnięcie drążka staje się nieskuteczne. Dobrze wyregulowany hamulec ręczny powinien zaskakiwać po 3-6 kliknięciach.

Stosowane w nowych samochodach elektryczne hamulce ręczne nie wymagają podciągania linki. Za unieruchomienie tylnych kół po naciśnięciu przycisku odpowiadają silniki elektryczne. Automatyczna kasacja luzu występuje również w klasycznych hamulcach awaryjnych, jednak nie zawsze działa poprawnie.

Samodzielna regulacja hamulca ręcznego

Moment załapywania hamulca ręcznego reguluje się śrubą regulacyjną znajdującą się najczęściej w tunelu środkowym. Aby się do niej dostać, musisz zdemontować fragment tunelu umocowanego na zatrzaskach. W niektórych samochodach śruby regulacyjne dostępne są jedynie od spodu. W takim przypadku zamiast jednej śruby centralnej, możesz znaleźć dwie niezależne śruby dla każdego koła.

Do regulacji hamulca ręcznego potrzebujesz klucza płaskiego, najczęściej rozmiaru 10. Obracając śrubą, napniesz linkę hamulca, dzięki czemu dźwignia zaskoczy już po kilku kliknięciach. Aby jednak ustawić ręczny poprawnie, niezbędne jest podniesienie tyłu samochodu i ustawienie go na kobyłkach.

W ten sposób sprawdzisz także, czy koła swobodnie kręcą się po zwolnieniu hamulca. Dobrze ustawiony hamulec postojowy powinien pozwalać na obrót koła jeszcze po pierwszym kliknięciu i całkowicie unieruchamiać koło po trzech kliknięciach.

Jeśli hamulec się zacina, warto wymienić linki hamulca oraz sprawdzić stan rozpieraków ustawiających zaciski w pozycji spoczynkowej. W wielu przypadkach pomaga już samo oczyszczenie elementów z brudu oraz korozji.

Przeczytaj również, na czym polega odpowietrzanie hamulców i kiedy je wykonać.

Zaciągać czy nie zaciągać?

Wielu kierowców unika korzystania z hamulca ręcznego. To pokłosie problemów z dawnymi konstrukcjami hamulców postojowych, które lubiły się zacinać, zwłaszcza na mrozie.

Alternatywą dla „ręcznego” jest pozostawienie samochodu na biegu, jednak w wielu przypadkach będzie niewystarczające. Hamulec ręczny musi być więc sprawny, bez względu na to, jak często go używasz.

Jednym z najlepszych sposobów zadbania o hamulec ręczny jest właśnie regularne używanie go. Nie oznacza to jednak, że musisz pozostawiać samochód w ten sposób na wiele tygodni. Używaj hamulca ręcznego w czasie jazdy, np. podczas ruszania na wzniesieniu lub oczekiwania na zielone światło.

Przez tak krótki czas hamulec ręczny na pewno nie zamarznie, a dodatkowo rozruszasz cały mechanizm. Inna sprawa, że element ten powinien być po prostu w dobrej kondycji. Wówczas ryzyko zablokowania jest minimalne.

Ten artykuł od 2012-07 wymaga zweryfikowania podanych informacji.

Należy podać wiarygodne źródła, najlepiej w formie przypisów bibliograficznych.
Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe. Jako pozbawione źródeł mogą zostać zakwestionowane i usunięte.
Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu.

Sterowanie[edytuj | edytuj kod]

Sterowanie polega na takim oddziaływaniu na dany obiekt, aby osiągnąć określony cel. Samo sterowanie nie wiąże się zwykle bezpośrednio z wydatkiem energii, związane jest natomiast z pewną informacją w postaci sygnału. Natomiast efekt sterowania może wiązać się ze zmianami energii albo przemianami materii, szerzej to ujmując – ze zmianami stanu (właściwości) obiektu. Obiekt, na który oddziałuje się podczas sterowania, nazywany jest obiektem sterowania.

W układzie sterowania wyróżnia się co najmniej: obiekt sterowania i element sterujący, czyli sterownik – może to być regulator automatyczny albo inny czynnik, zwykle ludzki, jak to ma miejsce w przypadku sterowania ręcznego.

Sterowanie może być więc realizowane przy pomocy człowieka – sterowanie ręczne lub za pomocą specjalnie skonstruowanego urządzenia (sterownika, regulatora) – sterowanie automatyczne. W przypadku sterowania automatycznego układ sterowania nazywany jest układem sterowania automatycznego choć słowo automatycznego często traktowane jest domyślnie i przez to pomijane. Termin układ automatyki jest w zasadzie synonimem terminu układ sterowania automatycznego, jednak w żargonie technicznym lepiej uwypukla, że chodzi o zespół elementów (urządzeń automatyki) biorących udział w sterowaniu.

Układy otwarte i zamknięte[edytuj | edytuj kod]

Sterowanie może odbywać się w różnych układach. W ogólności można wyróżnić trzy rodzaje układów sterowania:

 • z otwartą pętlą sprzężenia, czyli bez sprzężenia (tzw. układ otwarty)
 • ze sprzężeniem w przód
 • ze sprzężeniem zwrotnym, czyli ze sprzężeniem w tył (tzw. org/wiki/Uk%C5%82ad_zamkni%C4%99ty_(automatyka)" title="Układ zamknięty (automatyka)">układ zamknięty)
  • dodatnim lub
  • ujemnym;
  • od wyjścia obiektu sterowania (podejście częściej spotykane w klasycznej teorii sterowania, która operuje modelami wejścia-wyjścia) lub
  • od stanu obiektu sterowania (podejście wygodniejsze w nowoczesnej teorii sterowania, która operuje modelami stanów układu).

Sterowanie w układzie otwartym jest sensowne tylko wówczas, gdy dla danych sygnałów sterujących możemy przewidzieć odpowiednio dokładnie powstające skutki sterowania. Takie sterowanie w wielu zastosowaniach jest skuteczne i wystarczające. W praktyce jednak na układ sterowania (sterowany obiekt i sterownik) oddziałują zakłócenia zewnętrzne, ponadto sam obiekt sterowany wykazuje pewną zmienność (przez co ewentualny jego opis albo model nie jest zwykle dokładny). Dlatego też, aby poprawić skuteczność sterowania, w takich warunkach wprowadza się do układu sprzężenie. Pewną poprawę sterowania (czasami wystarczającą) daje już sprzężenie w przód, ale znacznie lepsze efekty przynosi zastosowanie sprzężenia zwrotnego (najczęściej jest to sprzężenie zwrotne ujemne).

Wadą układów z ujemnym sprzężeniem zwrotnym jest jednak konieczność pojawienia się zakłóceń na wyjściu sterowanego obiektu, by zostały zauważone, a następnie skompensowane przez regulator. Dlatego w przypadku mierzalnych sygnałów zakłóceń lepsze efekty daje, wraz z zamkniętą pętlą od wartości sterowanej, sterowanie w otwartej pętli od zakłóceń (sprzężenie w przód).

Przykład[edytuj | edytuj kod]

Przykładem układu z otwartą pętlą sprzężenia może być układ kierowania samochodu (ręcznego bez wspomagania elektrycznego) – system taki nie ma dostępu do dodatkowego źródła zasilania i nie dostosowuje się do zmieniającego się oporu związanego z kierunkiem skręcenia kół; kierowca musi odpowiednio reagować bez pomocy z układu sterującego.

Natomiast jeśli działa w tych okolicznościach sterowanie elektryczne, to ma ono dostęp do sterowanego dodatkowego źródła zasilania, które uzależnione jest od prędkości silnika. Gdy kierownica jest skręcona, zawór jest otwarty, co pozwala cieczy znajdującej się pod ciśnieniem na obrócenie kół samochodu. Czujnik monitoruje ciśnienie, dzięki czemu zawór otwiera się tylko tyle, by mogła nastąpić korekcja ciśnienia, która wpłynie na mechanizm obrotu kół. Jest to układ sterowania ze sprzężeniem w przód, w którym wyjście układu, czyli zmiana kierunku jazdy samochodu nie odgrywa żadnej roli (zobacz też sterowanie predykcyjne).

Jeśli w rozważanym układzie uwzględni się ponadto kierowcę, to jego działania (obserwacja kierunku jazdy i kompensacja zejścia z pożądanego kursu jazdy poprzez skręty kierownicą) stanowiły będą sprzężenie zwrotne. W takim przypadku opisywany układ staje się układem sterowania ze sprzężeniem zwrotnym.

Warto przy tym zauważyć, że różne rodzaje układów mogą być zagnieżdżone (w sobie), a cały układ można w ogólności potraktować jak czarną skrzynkę.

Sterowanie a regulacja[edytuj | edytuj kod]

Regulacja jest w zasadzie synonimem sterowania, jednak w języku polskim, ściśle rzecz biorąc, odróżnia się te dwa terminy i o regulacji mówi się tylko wówczas, gdy sterowanie zachodzi w układzie zamkniętym z pętlą sprzężenia zwrotnego (w domyśle ujemnego) – a układ taki nazywa się układem regulacji (sterownik w takim układzie jest regulatorem, a cały układ z automatycznym regulatorem nazywa się układem regulacji automatycznej). W takim sensie sterowanie jest pojęciem szerszym, a regulacja – pewnym rodzajem sterowania, czyli pojęciem węższym. Takie rozróżnienie nie występuje na przykład w języku angielskim, gdzie w różnych kontekstach używany jest jedynie termin control (co znaczy między innymi: sterowanie, regulacja).

Układy regulacji[edytuj | edytuj kod]

Schemat układu regulacji[edytuj | edytuj kod]

Układ regulacji składa się z elementu porównującego (sumator), regulatora, elementu wykonawczego (np. org/wiki/Zaw%C3%B3r" title="Zawór">zawór, siłownik), obiektu sterowania oraz układu pomiarowego (np. org/wiki/Czujnik" title="Czujnik">czujnik, przetwornik).

Element porównujący oblicza różnicę między wartością sygnału zadanego w(t) a wartością sygnału zwrotnego v(t) otrzymaną poprzez układ sprzężenia zwrotnego z sygnału wyjściowego y(t) otrzymaną z układu pomiarowego w sterowanym obiekcie. Otrzymany w układzie sumującym sygnał e(t), zwany uchybem, jest przekazywany do regulatora, który przekształcając go w sygnał sterowania u(t) do elementu wykonawczego, który oddziałuje na obiekt podając sygnał na jego wejście u*(t) (tzw. wymuszenie). Na regulowany obiekt działać mogą zakłócenia

Opis układów regulacji[edytuj | edytuj kod]

W odniesieniu do układów regulacji, mówi się o ich analizie i syntezie oraz o modelowaniu, symulacji i identyfikacji.

Formułując model matematyczny układu regulacji, stosuje się wielkości: zmienne i parametry. Dla układów regulacji (obiektów, członów, elementów) określa się zwykle wejścia, wyjścia i ewentualnie ich stan.

Najprostszy opis układów (obiektów, członków, elementów) regulacji to opis typu wejście-wyjście (w postaci odpowiedniego równania różniczkowego, transmitancji lub całki splotowej).

Alternatywą jest opis za pomocą równań stanu, które w odróżnieniu od opisu typu wejście-wyjście ujmują w sobie także opis stanu układu. W przeciwieństwie do opisu typu wejście-wyjście opis równaniami stanu nie jest jednoznaczny.

Za klasyczny uchodzi opis z wykorzystaniem transmitancji operatorowej. Transmitancja w przeciwieństwie do równań stanu zakłada domyślnie zerowy stan początkowy. Określa ogólne własności stacjonarnego układu liniowego, ale tylko o jednym wejściu i jednym wyjściu. Dla układu wielowymiarowego o n wejściach i m wyjściach można określić m × n transmitancji wiążących każde wyjście z każdym wejściem jednak w praktyce opis układów wielowymiarowych za pomocą transmitancji nie jest wygodny. Transmitancją nie można też opisać układów nieliniowych i układów niestacjonarnych. W porównaniu z opisem typu wejście-wyjście opis równaniami stanu daje dużo więcej informacji o modelowanym obiekcie, o jego sposobie funkcjonowania, o tym co się dzieje wewnątrz obiektu. Z powyższych względów w nowoczesnej teorii sterowania popularność zyskał opis z wykorzystaniem równań stanu, którym można opisać układy nieliniowe, układy niestacjonarne i który lepiej nadaje się do opisu układów wielowymiarowych.

W przypadku układów dyskretnych równania różniczkowe, transformata Laplace’a, transformata Fouriera (stosowane dla układów ciągłych) zastępowane są odpowiednio przez równania różnicowe, transformatę Z i dyskretną transformatę Fouriera. Również równania stanu przybierają dla układów dyskretnych odpowiednią postać dyskretną.

W przypadku układów stochastycznych do opisu wykorzystuje się pojęcia z zakresu teorii estymacji i teorii filtracji. Ponadto dla układów, których działanie jest zakłócane sygnałami losowymi, stosuje się szerszą klasę modeli układów dynamicznych, do której zaliczyć można model AR, model ARMA i model ARMAX.

W przypadku układów o parametrach rozłożonych stosuje się równania różniczkowe cząstkowe. Układów o parametrach rozłożonych nie można opisać równaniami stanu ani macierzą transmitancji. W przypadku stacjonarnym do układów tych można stosować opis transmitancyjny.

Poniższa tabela przedstawia jakie opisy (modele) można stosować dla odpowiednich układów:
Typ układu/opisRównania
stanu
Transmitancja
operatorowa
Macierz
transmitancji
Układ liniowy, stacjonarny, o parametrach skupionychtaktak
Układ liniowy, niestacjonarny, o parametrach skupionychnienieUkład liniowy, stacjonarny, o parametrach rozłożonychUkład liniowy, niestacjonarny, o parametrach rozłożonych

Opis złożonych układów regulacji[edytuj | edytuj kod]

Do opisu układów regulacji, w których można wyróżnić elementarne składowe obiekty (człony), stosuje się zazwyczaj opisy graficzne: schematy blokowe i grafy przepływu sygnałów.

Człony układów regulacji[edytuj | edytuj kod]

W układzie regulacji można wyróżnić następujące człony: człon proporcjonalny, człon całkujący, człon różniczkujący, człon inercyjny, człon całkujący z inercją, człon różniczkujący z inercją, człon opóźniający, człon oscylacyjny. W członach tych parametrami są czas różniczkowania, czas całkowania, stała czasowa, stała opóźniająca i wzmocnienie układu.

W odniesieniu do regulatorów człony te wchodzą odpowiednio w skład: regulatora P, regulatora I, regulatora PI, regulatora PD i regulatora PID.

Charakterystyki układów regulacji (lub ich członów)[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnia się:

 • charakterystyki statyczne i charakterystyki dynamiczne

oraz

 • charakterystyki czasowe i charakterystyki częstotliwościowe.

Korzystając z odpowiednich charakterystyk, przeanalizować można między innymi stan nieustalony i stan ustalony.

Analizę układów regulacji prowadzi się też, badając przebiegi linii pierwiastkowych.

Własności układu regulacji[edytuj | edytuj kod]

Z układami regulacji związane są takie pojęcia jak osiągalność, sterowalność, stabilizowalność, odtwarzalność, obserwowalność, wykrywalność.

Stabilność układu regulacji[edytuj | edytuj kod]

Jakość sterowania w układzie regulacji[edytuj | edytuj kod]

W dobrze zaprojektowanym układzie regulacji wartość uchybu w stanie nieustalonym powinna być jak najmniejsza (zob. też przeregulowanie, czas regulacji, czas narastania), natomiast w stanie ustalonym powinna być równa 0 (zob. org/wiki/Uchyb_ustalony" title="Uchyb ustalony">uchyb ustalony, układ astatyczny).

W przypadku układów optymalnych dąży się najczęściej do optymalizacji (minimalizacji lub maksymalizacji) pewnej miary (wskaźnika jakości, kryterium sterowania) przy spełnieniu pewnych ograniczeń.

Oczekuje się też często, że układ regulacji będzie niewrażliwy na zmiany parametrów i zakłócenia oraz krzepki (odporny).

Klasyfikacja układów regulacji[edytuj | edytuj kod]

 1. Rozróżnienie ze względu na przyjęty cel sterowania
  1. Układy stabilizacji (układy regulacji stałowartościowej) – w procesie regulacji mają za zadanie utrzymać stałą (w czasie) wartość wielkości wyjściowej mimo zmian wielkości wejściowej i działających na układ zakłóceń.
  2. Układy śledzące (nadążne) – działają w taki sposób, aby sygnał wielkości wyjściowej nadążał za zmianami wielkości wejściowej, tzn. aby Zmiany sygnałów wejściowych nie są znane ani przewidywalne: są losową funkcją czasu. Układy te są również nazywane serwomechanizmami.
  3. Układy programowalne – są odmianą układów śledzących z tą różnicą, że sygnał wejściowy jest z góry określoną (znaną) funkcją czasu. org/wiki/Sterowanie_optymalne" title="Sterowanie optymalne">Układy optymalne – struktura i parametry regulatora określone są na podstawie obliczonego ekstremum przyjętego wskaźnika jakości (tzw. kryterium kosztów), a sygnał sterujący optymalizuje ten wskaźnik. Sterowanie optymalne zasadniczo ma charakter dynamiczny (to znaczy dotyczy podejmowania decyzji w odniesieniu do pewnego przedziału czasu). Przykładem takiego układu może być układ sterowania ciągiem silników tak, aby samolot osiągnął określony pułap, przy minimalizacji wskaźnika jakości, którym jest zużycie paliwa.
  4. Układy przełączające – regulacja odbywa się na zasadzie załączania lub wyłączania odpowiednich urządzeń procesu w odpowiedniej kolejności (sekwencji), a rolę regulatora pełni najczęściej układ logiczny. Rozróżnia się dwie grupy układów: kombinacyjne i sekwencyjne. Układy kombinacyjne to takie, w których stan sygnałów wyjściowych w danej chwili zależy tylko od stanu sygnałów wejściowych w danej chwili. Układy sekwencyjne to takie, w których stan sygnałów wyjściowych w danej chwili zależy od stanu sygnałów wejściowych w danej chwili oraz od stanu sygnałów wyjściowych w chwili poprzedniej.
 2. Rozróżnienie ze względu na sposób działania algorytmu sterowania (lub regulatora)
  1. Układy regulacji kaskadowej – w regulacji kaskadowej dwa regulatory pracują tak, że jeden z nich steruje nastawami drugiego. org/wiki/Uk%C5%82ad_regulacji_ekstremalnej" title="Układ regulacji ekstremalnej">Układy regulacji ekstremalnej – układy, w których wielkości regulowane przybierają wartości ekstremalne (maksymalne lub minimalne), ale raz dobrane nastawy regulatora (wartość zadana) nie mają zastosowania w całym zakresie zmienności parametrów regulowanego obiektu i dlatego trzeba je korygować na bieżąco. Poszukiwanie ekstremum odbywa się bezpośrednio na obiekcie (co odróżnia takie układy od układów adaptacyjnych, gdzie poszukiwanie ekstremum odbywa się na modelu). org/wiki/Uk%C5%82ad_regulacji_z_modelem" title="Układ regulacji z modelem">Układ regulacji z modelem – układy z algorytmem uwzględniającym model referencyjny. org/wiki/Sterowanie_adaptacyjne" title="Sterowanie adaptacyjne">Układy adaptacyjne – układy mające zdolność do samoczynnego nastrajania parametrów (np. układu pomiarowego lub regulatora) do zmieniających się parametrów obiektu lub występujących zakłóceń, w tym:
   1. układy sterowania dualnego
   2. układy ze sterowaniem powtarzalnym
   3. układy sterowania z uczeniem iteracyjnym.
  2. Układy regulacji odpornej – w porównaniu ze sterowaniem adaptacyjnym, metodyka sterowania odpornego jest statyczna; nie polega więc na adaptacji regulatora do zmian w pomiarach, regulator projektowany jest do pracy z założeniem, że pewne zmienne będą nieznane ale, na przykład ograniczone. org/wiki/Sterowanie_stochastyczne" title="Sterowanie stochastyczne">Układy stochastyczne – sterowanie stochastyczne przypomina w pewnym sensie sterowanie odporne z tym, że w sterowaniu stochastycznym zakłada się, że choć pewne zmienne będą nieznane (niepewne), to znane są ich opisy stochastyczne (na przykład dane są gęstości prawdopodobieństwa lub można je estymować); w układach stochastycznych występują wielkości przypadkowe (losowe), stosuje się estymację (zob. org/wiki/Teoria_estymacji" title="Teoria estymacji">teoria estymacji, estymator, regresja) w tym: filtrację (zob. org/wiki/Filtr_Wienera" title="Filtr Wienera">filtr Wienera i filtr Kalmana), predykcję i wygładzanie; przeciwieństwem układów stochastycznych są układy deterministyczne, w których sygnały są zdeterminowanymi funkcjami czasu.
 3. Podział ze względu na liniowość układu
  1. Układy liniowe – można je opisać za pomocą równań liniowych algebraicznych, różniczkowych, różnicowych lub całkowych. Układy liniowe spełniają zasadę superpozycji. org/wiki/Uk%C5%82ad_nieliniowy" title="Układ nieliniowy">Układy nieliniowe – układ zawierający przynajmniej jeden element nieliniowy jest układem nieliniowym. W praktyce każdy układ jest nieliniowy, lecz w przybliżeniu zakłada się jego liniowość lub linearyzuje się jego nieliniową charakterystykę. Robi się to, zwłaszcza gdy działanie procesu ogranicza się do niewielkiego obszaru wokół pewnego punktu pracy. Do analizy układów nieliniowych oprócz linearyzacji w punkcie pracy stosuje się między innymi metodę funkcji opisującej oraz analizę na płaszczyźnie fazowej, a do badania stabilności takich układów między innymi metody Lapunowa.
 4. Podział ze względu na charakter sygnałów
  1. Układy ciągłe – wszystkie sygnały (wejściowe i wyjściowe) są funkcjami ciągłymi w czasie i mogą przybierać dowolną wartość z obszaru swojej zmienności (zob. org/wiki/Sygna%C5%82_ci%C4%85g%C5%82y" title="Sygnał ciągły">sygnał ciągły, sygnał analogowy). Układy te opisuje się zwykle równaniami różniczkowymi. org/wiki/Uk%C5%82ad_dyskretny" title="Układ dyskretny">Układy dyskretne – układ jest dyskretny, jeżeli przynajmniej jeden jego sygnał ma charakter dyskretny, tzn. przyjmuje tylko określone wartości dla określonych argumentów (zob. org/wiki/Sygna%C5%82_dyskretny" title="Sygnał dyskretny">sygnał dyskretny, sygnał cyfrowy). Układy takie opisuje się zwykle równaniami różnicowymi. Przy przetwarzaniu sygnałów ciągłych (analogowych) na dyskretne (cyfrowe) mamy do czynienia z próbkowaniem i kwantyzacją. Przy przetwarzaniu sygnału dyskretnego na ciągły należy pamiętać o twierdzeniu Kotielnikowa-Shannona i warunku Nyquista.
  2. Układy przejawiające w swym zachowaniu zarówno cechy układów ciągłych, jak i dyskretnych, nazywamy układami hybrydowymi.
 5. Podział ze względu na charakter układu
  1. Układy statyczne (bezinercyjne) – wyjście w danej chwili czasu zależy tylko od wejścia (brak stanu nieustalonego). Układy te składają się tylko z elementów rozpraszających energię i opisuje się je równaniami algebraicznymi. org/wiki/Uk%C5%82ad_dynamiczny" title="Układ dynamiczny">Układy dynamiczne – układy, w których wyjście nie jest jednoznaczną funkcją wejścia i zależy dodatkowo od charakteru procesu przejściowego (inercyjności) i stanu układu w chwili początkowej. Opisuje się je równaniami różniczkowymi lub różnicowymi.
 6. Podział ze względu na liczbę wejść i wyjść
  1. Układy o jednym wejściu i jednym wyjściu.
  2. Układy o wielu wejściach lub wielu wyjściach. org/wiki/Zmienna_(automatyka)" title="Zmienna (automatyka)">zmiennych niezależnych
   1. Układy jednowymiarowe.
   2. Układy wielowymiarowe.
  3. Podział z uwagi na czasowy charakter parametrów
   1. Układy stacjonarne – parametry układu nie ulegają zmianie w czasie (lub ich zmiany są pomijalne). org/wiki/Uk%C5%82ad_niestacjonarny" title="Układ niestacjonarny">Układy niestacjonarne – parametry układu ulegają zmianie w czasie.
  4. Podział z uwagi na przestrzenny charakter parametrów
   1. Układy o parametrach skupionych.
   2. Układy o parametrach rozłożonych.
  5. Podział ze względu na zmienność struktury
   1. Układy o stałej strukturze – takie, które w czasie swojego działania nie zmieniają liczby sygnałów pomiędzy poszczególnymi członami.
   2. Układy o zmiennej strukturze – układy nie spełniające powyższej zasady.
  6. Rozróżnienie (układów o złożonej strukturze) z uwagi na sposób realizacji sterowania
   1. Układy scentralizowane (w których regulator nadrzędny zbiera i wysyła sygnały sterujące do wielu urządzeń pomiarowych i wykonawczych).
   2. Układy zdecentralizowane (oparte na niezależnych od siebie regulatorach sterujących złożony obiekt sterowania).
   3. Układy rozproszone (oparte na regulatorach, które mogą wymieniać ze sobą informacje sterując złożonym obiektem sterowania) – nie należy mylić takich układów z komputerowymi rozproszonymi systemami sterowania, w których rozproszenie oznacza zasadniczo rozproszenie przetwarzania danych (przy jednoczesnym ujęciu wszystkich urządzeń sterowniczych w jeden system).
   4. Układy hierarchiczne koordynowane (oparte na regulatorach, które, sterując złożonym obiektem sterowania, mogą wymieniać ze sobą informacje poprzez układ koordynujący).
   5. Układy hierarchiczne jedno- i wielowarstwowe.
   6. Układy wieloagentowe – powstałe na bazie informatycznych systemów wieloagentowych.
   7. Układy sieciowe.
  • p
  • d
  • e

  Funkcje

  Bezpieczeństwo użytkowania

  Kulowa pokrywa po otwarciu chowa się w zaworze regulującym i zamykającym, dzięki czemu nie przeszkadza podczas koszenia trawnika.

  Bez zabrudzeń

  Dzięki wyjmowanemu filtrowi, zabrudzenia typu liście czy trawa, można w prosty sposób usunąć z zaworu regulującego i zamykającego.

  Jakość godna zaufania

  Produkty GARDENA wytwarzane w Europie to gwarancja jakości, niezawodności i trwałości.

  Szerokie obrzeże

  Szerokie, wysunięte obrzeże zapobiega wrastaniu trawy w pokrywę, co zapewnia bezproblemową pracę.

  Łatwa regulacja ręczna

  Zawór regulacyjno-zamykający umożliwia łatwą regulację przepływu wody (ręcznie) przez poszczególne zraszacze wynurzalne lub całą ich grupę, a także całkowite wyłączenie systemu nawadniającego.Opis

  Regulacja i zamykanie pojedynczych zraszaczy

  Zawór regulujący i zamykający GARDENA – element GARDENA Sprinklersystem – służy do ręcznej regulacji i zamykania pojedynczych zraszaczy wynurzalnych lub całych grup zraszaczy. Przepływ wody regulować można płynnie lub całkowicie zamknąć. Po otwarciu osłona górna chowa się w środku, nie stanowiąc przeszkody podczas koszenia trawnika. Szerokie, wysunięte obrzeże zapobiega wrastaniu trawy w pokrywę. Demontowalne sitko zapobiega zanieczyszczeniu zaworu po otwarciu pokrywy. GARDENA zawór regulujący i zamykający wyposażony jest w gwint zewnętrzny 3/4".EAN:4078500057950

  Specyfikacja techniczna

  Gwint3/4" gwint zewnętrzny

  Dane produktu

  Nr artykułu8264-20

  Serwis i wsparcie

  Wszystko, co musisz wiedzieć

  Wszystko, co musisz wiedzieć na temat produktów Gardena, które przydadzą Ci się w ogrodzie. Potrzebujesz części zamiennych? Nie masz instrukcji obsługi? Tutaj znajdziesz wszystko.Potrzebujesz więcej informacji nt. produktu?Zajrzyj na stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami.

  Przejdź do sekcji Najczęściej zadawane pytania

Regulacja ręczna Haier Ge Qdp555sbn3ts

Bezpośredni link do pobrania Regulacja ręczna Haier Ge Qdp555sbn3ts

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Regulacja ręczna Haier Ge Qdp555sbn3ts