Procedura instalacji Honeywell L4188

Instalacja Honeywell L4188 jest prostą procedurą, która może być wykonana przez użytkownika. Przed rozpoczęciem procesu należy upewnić się, że wszystkie części składowe są dołączone do urządzenia i są właściwie podłączone. Następnie należy ustawić przełącznik zasilania w pozycji „ON”. Po włączeniu urządzenia należy wcisnąć i przytrzymać przycisk resetowania, aż zgaśnie dioda LED. Następnie należy ustawić konfigurację sieci Wi-Fi w urządzeniu, wybierając odpowiednią sieć i wprowadzając hasło. Po pomyślnym połączeniu z siecią urządzenie będzie gotowe do użycia.

Ostatnia aktualizacja: Procedura instalacji Honeywell L4188

Please add exception to AdBlock for elektroda. pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thank you very much for proposing a new subject! After verifying you will receive points!

PLukowiak 17 Jun 2019 18:50 69759

 • #1Level 9  

  #1

  Witajcie

  Jako, że dzisiaj przyjęto mój wniosek do PGE chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem aby ułatwić innym ten dość ciężki proces jakim jest zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego. W załącznikach znajdziecie pliki o których zaraz Wam opowiem:Wniosek do PGE. pdf - jest to cały komplet wniosków, schematów oraz certyfikatów jaki musicie złożyć do Waszego oddziału dystrybucyjnego. Na niebiesko wpisałem przykładowe dane oraz parametry dla wybranego inwertera oraz paneli (parametry zgadzają się z rzeczywistością w razie potrzeby ich użycia ), na czerwono zaś cenne rady na tym etapie wypełniania wniosku o których albo doczytałem albo dowiedziałem się od osoby odpowiedzialnej za przyłączenia nowych instalacji.A zatem, co trzeba umieścić w takim wniosku do PGE na dzień dzisiejszy?
  1. "Zgłoszenie mikroinstalacji - ZM 2019-04-15",
  2. "06. 3_Zalacznik_C_Specyfikacja_techniczna_instalacji_fotowoltaicznej_15. 06. 2016, ",
  3. Schemat naszej instalacji i przyłączenia
  4. Karty katalogowe inwertera oraz paneli fotowoltaicznych
  5. Certyfikat NC RFG inwertera a raczej deklaracja zgodności (podobno nie ma jeszcze nawet urzędów wydających takie certyfikaty w Polsce)
  6. Certyfikaty inwertera o zgodności z polską normą EN50438 i certyfikat od paneli o zgodności z normą CECo ważne, wszystkie certyfikaty MUSZĄ BYĆ W JĘZYKU POLSKIM. W moim przypadku nie wystarczyło zwykłe tłumaczenie wykonane przeze mnie, musiało to być potwierdzone przez tłumacza przysięgłego (w razie potrzeby udostępnię kontakt do tłumacza który wykonał dla mnie tłumaczenia z potwierdzeniem za rozsądną kwotę).
  Certyfikaty muszą się również zgadzać z faktycznie zgłaszanym sprzętem - czyli jednak obaliłem mit, że nikt nie sprawdza dokumentów

  Link do strony z certyfikatami NC RFG - https://fotowoltaika. eu/do-pobrania/nc-rfg-deklaracje-producentow
  Dla ZEVERSOLARA zauważcie, że tłumaczenie jest tylko dla inwerterów zakupionych w firmie CORAB. Posiadam swoje potwierdzone tłumaczenie, więc jeśli ktoś je potrzebuje proszę o kontakt na PW.Z DODATKOWYCH UWAG DO CAŁOŚCI WNIOSKU
  1. Każda strona musi być ponumerowana
  2. Każda strona, włącznie z certyfikatami musi posiadać parafkę na dole kartki osoby zgłaszającejSchemat przyłączenia mikroinstalacji do sieci. rar - jest to spakowany schemat zaczerpnięty z ENERGA i przerysowany do AutoCADa. Taki schemat ja sam składałem i jest jak najbardziej ok. Najważniejsze to dobrze opisać i rozrysować Waszą instalację oraz sposób przyłączenia. Przy danych rysującego oraz wykonawcy powinna znaleźć się data i podpis.W razie pytań, chętnie odpowiem zarówno w temacie jak i na PW.PS: Z tego co zauważyłem, różne zakłady energetyczne różnie interpretują te dokumenty, natomiast myślę, że to co tutaj podałem będzie albo kompletnym wnioskiem i kompendium wiedzy, albo bardzo dobrym przykładem jak taki wniosek należy sporządzić.

  Attachments:

  • Schemat przyłączenia mikroinstalacji do sieci. rarDownload(42. 38 KB) Punkty: 1 for the user
  • Wniosek do PGE. pdf(3. 73 MB)
 • #2ACCelLevel 22  #2

  Ekstra wytłumaczenie.
  Ja dodam ze swojej strony jak wygląda to w innym rejonie PGE:
  - Tłumaczenie samodzielne. Nikt nie jest w stanie wam udowodnić, że nie jest do oryginalny dokument producenta, byle wyglądało jak oryginał czyli edytujecie PDF w OpenOfice Draw. Wystarczy spojrzeć na dokument do Zevesolar na wskazanej stronie Corab, to jest ręczna przeróbka chińskiego PDFa, możecie sobie to wyedytować i skasować dopisek Corab.
  - Nikt z PGE nie sprawdzał instalacji, nawet jej nie oglądał, tylko wymienili liczniki.Certyfikaty NcRFG mają różne firmy z zagranicznych jednostek certyfikujących typu TUV, na przykład ABB ma, Fronius też.

 • #3KaatarzynkaaLevel 2  #3

  Witam, dopiero zaczynam przygodę z tym zawiłym tematem i mam kilka pytań, jako do Osoby doświadczonej
  Składam wniosek o określenie warunków przyłącza dla wytwórcy w PGE, jakie załączniki muszę przekazać dla fotowoltaiki? Czy konieczne jest znalezienie certyfikowanego elektryka do podpisu, czy same kwalifikacje typu E wystarczą? Będę bardzo wdzięczna za radę

 • #4#4

  Fotowoltaikę można instalować do mocy przyłącza na podstawie zgłoszenia. Czemu chcesz uzyskać warunki?E wystarczy w PGE.

 • #5#5

  Czyli wniosek o określenie warunków nie jest potrzebny, jeśli budynek jest podłączony do sieci i moc przyłącza jest taka sama jak moc przyłączeniowa? Czyli potrzebuje tylko zgłoszenie, schemat instalacji specyfikacje techniczną? Czy powinnam jeszcze mieć jakieś dokumenty z gminy? czy sam akt własności domu i działki wystarczy?

 • #6#6

  Kolega wyżej podał wszystko co potrzeba. Żadnych dokumentów z gminy czy aktów własności nie potrzeba.

 • #7#7

  ok, dziękuję za pomoc, napiszcie mi jeszcze proszę tylko, czy oświadczenie wykonawcy może podpisać mi byle jaki elektromonter z uprawnieniami E? Czy to musi być konkretny elektryk, który ma własną zarejestrowaną firmę?

 • #8Tech132Level 25  #8

  W PGE musi podpisać elektryk mający firmę.

 • #9#9

  Nie musi. Co to w ogóle za wynalazek z tym elektrykiem z własną firmą?Zgodnie z prawem może podpisać dowolna osoba posiadająca kwalifikacje elektryczne w zakresie Eksploatacji.

 • #10malinabend 1#10

  enea akt własności potrzeba i mapka budynku w odpowiedniej skali z zaznaczonymi panelami może być z google mnie odrzucili z tych 2 powodów chociaż płace 30 lat za 2 liczniki na posesji
  Elektryka miałem z uprawnieniami i własną firmą chcieli pieczątke

 • #11#11

  Niestety niewiele osób ma siłę i ochotę aby ich bezprawne zapędy tępić. Ja też sam się czasami poddaję aby zrobić coś szybko i bez straty nerwów.

 • #12#12

  W PGE nie było potrzeby posiadania własnej firmy. Po prostu wpisałem swój numer uprawnień SEP Eksploatacja i tyle Nie było żadnego problemu

 • #13Wlodek22Level 30  #13

  Właśnie wróciłem z innogy w warszawie z mieszanymi uczuciami. Wzięli ode mnie tylko wniosek z ich prostym schematem, karty katalogowe paneli i inwertera i upoważnienie. Nie interesowały ich żadne CE paneli i inwertera, Nc-Rfg, LDV, EMS, ENy, czy akty własności. Nawet dowodu osobistego nikt nie poprosił. Jak bym kebaba pod marketem zamawiał.
  Widocznie wszystko weryfikują z własnych źródeł, bo by tak od ręki przyjmowali wszystko byle PV, trudno uwierzyć.

 • #14#14

  Albo mają zdrowe podejście do tematu. Pewnie z zgłoszeniu był paragraf pt "z pełną odpowiedzialnością... spełnia normy... RfG... IRIESID" (w PGE jest).
  Na dodatek nie można wprowadzić do obrotu na terenie UE żadnego produktu nie spełniającego CE.

 • #15#15

  ACCel wrote:

  - Nikt z PGE nie sprawdzał instalacji, nawet jej nie oglądał, tylko wymienili liczniki.

  Aktualizacja:
  Przy rozbudowie instalacji przyszedł pracownik PGE ze zleceniem "Sprawdzenie prawidłowego działania układu pomiarowo-rozliczeniowego. Rozbudowa".Spisał wskazania licznika, zapytał czy są zabezpieczenia i jakieś inne oczywiste rzeczy, nie oglądał instalacji z bliska.

 • #16#16

  Dziś był telefon w sprawie wymiany licznika, czyli wniosek zaakceptowany i to już po 15 dniach.upd: Licznik wymienili, nikt nic nie sprawdzał, nawet na posesje nie wchodzili. Licznik norax3 z modemem. Nastawiałem się na stres i przepychanki papierkowe, a tu nic.

 • #17domelekLevel 17  #17

  Podłączę się do tematu - planuję instalację ok 10kW - w tym momencie moc przyłączeniową mam 9kW czy muszę podnieśc moc przed złożeniem dokumentów?

 • #18MichałSLevel 31  #18

  Wystąpić z wnioskiem o zmianę mocy przyłączeniowej, albo dostosować instalację do przydzielonej mocy.Sąsiad założył 16 paneli 260W i niestety przy "gościu z energetyki" musiał wzywać firmę, która mu tą instalację zakładała aby odłączyć jeden panel bo przekraczał przydzielone mu 4kW.

 • #19LisciastyLevel 20  #19

  Coś ten sąsiad ściemniał. Jak się zgłosi mikroinstalację, która przekracza moc przyłącza to żaden gościu nie przychodzi tylko dzwonią albo piszą
  że wniosek odrzucony i proszę sobie zwiększyć moc przyłącza. Tak samo z tym odłączaniem panela, już widzę jak facet z PGE czeka aż ktoś przyjedzie panel odłączyć:]

 • #20cuuubeLevel 29  #20

  malinabend 1 wrote:

  enea akt własności potrzeba

  16 miesięcy temu nic takiego nie chcieli - Poznań.

 • #21#21

  Już pisałem mi odrzucili brak aktu własności mam 2 liczniki na posesji oczywiste na mnie jeden 30 lat drugi 50 lat płace rachunki terminowo. Na szczęscie miałem jakiś stary odpis aktu i mi uratowało Energetyka Poznan oddział Szamotuły
  Sam się zdziwiłem

 • #22#22

  Pewnie brakuje im starych dokumentów. Bo w końcu na jakiejś podstawie masz od nich przyłącze.Jakby co to wystarczy im dostarczyć skrócony wyciąg z ksiąg wieczystych dostępny on-line.

 • #23#23

  Tak zgadza się tylko trzeba mieć a jak się nie ma? To trzeba czasu i kasy aby dostać nima od ręki
  Pół wieku brali kasę i nie trzeba było? Teraz nagle potrzeba

 • #24#24

  Widocznie im zależy by zniechęcić i utrudnić na tyle, by innym wybić to z głowy. U mnie jak wyżej ani aktów, ani schematów, ani dowodu osobistego nie chcieli.

 • #25kosmos99Level 38  #25

  A u mnie trzeba bardzo długo czekać na podłączenie.

 • #26sethirLevel 12  #26

  @PLukowiak W szablonie jaki przygotowałeś (dzięki) w kolumnie mocy maksymalnej sugerujesz wpisanie n x moc paneli + dodatnią tolerancję, czyli w moim przypadku dla LR6-60HPH-315M (315W + 5W tolerancji dodatniej) miałbym wpisać n x 320W. Tylko co Ty na to:źródło

  a szczególnie przypadek dla PRIMO 3. 0-1:

  Quote:

  Przyjmijmy dla przykładu, że w zgłaszanej instalacji mamy dwa falowniki:Fronius PRIMO 3. 0-1, do którego jest przyłączonych 12 modułów o mocy 275Wp, tj. 12 • 275 = 3300Wp, czyli mamy klasyczne przewymiarowanie z SM = 110%. Wpisujemy moc maksymalną falownika, czyli 3, 0 kW.
  Fronius SYMO 8. 2-3-M, do którego jest przyłączonych 20 modułów o mocy 275Wp, tj. 20 • 275 = 5500Wp. Mamy niedowymiarowanie z SM = 67% (np. pod przyszłą rozbudowę). Wpisujemy moc maksymalną modułów, czyli 5, 5 kW.

  Patrząc na to jak wytłumaczył to Fronius to w tej kolumnie powinniśmy wpisywać moc falownika jeśli mamy przewymiarowaną instalację.Dla mnie jest to na tyle istotne, że przy mocy przyłączeniowej 5 kW moje 16 szt. LR6-60HPH-315M wytwarzają nominalnie 5, 04 kW a według Twojej sugestii: 5, 12kW no i mam, tym samym przekroczenie przyłączeniowej.Jak zamawiałem panele to się sugerowałem odpowiedzią Froniusa, że jako maksymalną moc bierzemy moc falownika u mnie to 4, 6 kW.

 • #27Slawek K. Level 35  #27

  We wniosku PGE wpisuje sie moc generatora, czyli paneli, a nie falownika.

 • #28#28

  Faktycznie teraz tak patrzę na tą tabelkę na stronie Fronius i mowa jest o części dla falownika nie dla generatora.Czyli pozostało mi zgłoszenie 15 paneli tak aby na dzień dobry wniosku nie odrzucili.Zgłoszenie wysłane. Ciekawe ile zajmie w ENERGA rozpatrzenie i co będzie jeszcze potrzebne poza stertą przesłanych dokumentów.

 • #29User removed accountLevel 1  #29

  Witam,Jak wygląda aktualizacja zgłoszenia mikroinstalacji - a dokładnie wypełnienie tego druku ZM w PGE. (szczególnie 2 strona zgłoszenia: informacje o modułach i inwerterze, co dokładnie wpisać)
  Może ktoś podpowiedzieć

 • #30AT PROLevel 19  #30

  Mam pytanie, czy do mocy zainstalowanej paneli, PGE zalicza tylko ich moc nominalną czy z tolerancją tak jak jest we wniosku tabela 3. 2 moc maksymalna?
  Pytam w kwestii nie przekroczenia 10 kw.

Procedura podłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci elektrycznej jest w pełni regulowana przez ustawę Prawa energetycznego. Mimo, iż sam proces montażu paneli fotowoltaicznych nie należy do zbyt skomplikowanych, to jednak należy spełnić kilka ważnych warunków, aby uzyskać zgodę na podłączenie instalacji do sieci dystrybucyjnej. W jaki sposób można więc zamontować fotowoltaikę i jak dokładnie wygląda cała procedura podłączania jej do operatora?

Proces podłączenia fotowoltaiki do sieci

Cała procedura podłączania fotowoltaiki do sieci dystrybucyjnej polega przede wszystkim na prawidłowym wypełnieniu wniosku, sporządzenie schematu wykonanej instalacji oraz skompletowaniu pozostałych niezbędnych dokumentów wymaganych przez zakład energetyczny. Wymagania dotyczące złożonej dokumentacji mogą różnić się w zależności od danego operatora energii elektrycznej.

Wymagane uprawnienia do montażu fotowoltaiki

Mikroinstalacja fotowoltaiczna musi być zamontowana i podłączona przez specjalistę posiadającego jedno z poniższych uprawnień:

 1. świadectwo kwalifikacyjne pozwalające na instalację i eksploatację urządzeń, instalacji i sieci w zakresie dozoru i w zakresie eksploatacji;
 2. aktualny certyfikat potwierdzający uzyskane kwalifikacje montażu instalacji OZE;
 3. uprawnienia budowlane ze specjalizacją instalacyjną sieci oraz urządzeń elektroenergetycznych oraz elektrycznych.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna powinna spełniać wszystkie wymogi eksploatacyjne, techniczne, a także związane z odpowiednim bezpieczeństwem. Taka instalacja powinna więc obejmować:

 • panele fotowoltaiczne;
 • zabezpieczenia;
 • falownik;
 • licznik dwukierunkowy;
 • przyłączenia do sieci.

Kto i w jakim celu może zgłosić mikroinstalację fotowoltaiczną do sieci elektrycznej?

Zgłoszenie dotyczące podłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci dystrybucyjnej powinno zostać złożone bezpośrednio przez prosumenta (osoba wytwarzająca energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii wyłącznie na własne potrzeby oraz mogącą przesyłać jej nadwyżki do sieci energetycznej) lub jego pełnomocnika. Gdy zostajesz naszym Klientem, złożymy takie zgłoszenie (powiadomienie OSD) za Ciebie.

Warto wiedzieć, że w czerwcu 2019 rozszerzono definicję prosumenta o średnie i małe firmy, a także niektóre spółdzielnie energetyczne gmin wiejsko-miejskich oraz wiejskich. Fakt montażu instalacji fotowoltaicznej może więc zostać zgłoszona zarówno przez osobę prywatną, nie będącą przedsiębiorcą, jak i posiadającą własną działalność gospodarczą.

Zgłoszenia podłączenia instalacji paneli fotowoltaicznych dokonuje się w celu wymiany licznika na dwukierunkowy oraz podpisania umowy z siecią energetyczną, która reguluje odpowiednie warunki przekazywania do dystrybutora nadwyżek wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej. Bez takiego zgłoszenia niestety nie ma takiej możliwości.

Zgłoszenie instalacji do sieci. Szczegółowy opis procedury

Po poprawnym zamontowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej, która została podłączona przez uprawnionych i wykwalifikowanych pracowników oraz skompletowaniu odpowiednich dokumentów można rozpocząć procedurę zgłoszenia jej do sieci dystrybucyjnej.

Warunki, które trzeba spełnić, mogą się nieznacznie różnić w zależności od wybranego dostawcy energii elektrycznej.

 1. Zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji należy dokonać na aktualnym druku, który można pozyskać ze strony internetowej lub w siedzibie danego operatora energii elektrycznej.
 2. Po złożeniu całej dokumentacji do zakładu energetycznego prosument otrzymuje potwierdzenie dokonanego zgłoszenia, gdzie rozpoczyna się proces weryfikacji dokumentów oraz zatwierdzenie ich zgodności.
 3. Po pozytywnej weryfikacji zostaje wyznaczony termin przyłączenia mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej ( wymiana licznika na dwukierunkowy).
 4. Zakład energetyczny jest zobowiązany bezpłatnie wymienić licznik jednokierunkowy na dwukierunkowy, który będzie odpowiednio mierzył pobieraną i oddawaną energię z sieci.
 5. Po podłączeniu instalacji przez zakład energetyczny prosument otrzymuje certyfikat potwierdzający przyłączenie do sieci elektroenergetycznej oraz nową umowę kompleksową (regulującą sprzedaż i dystrybucję wytwarzanej energii elektrycznej) lub aneks do poprzedniej umowy.

Wnioski o przyłączenie fotowoltaiki do sieci

Aby zgłoszenie mikroinstalacji fotowoltaicznej zostało pozytywnie rozpatrzone, należy złożyć prawidłowo wypełniony wniosek. Informacje, które trzeba zawrzeć, dotyczą:

 • danych właściciela mikroinstalacji;
 • rodzaju obiektu oraz wybranego źródła energii odnawialnej;
 • przybliżonych obliczeń generowanej energii elektrycznej;
 • danych technicznych mikroinstalacji.

Ponadto, do wniosku należy dołączyć schemat instalacji elektrycznej danego budynku wraz z uwzględnieniem sposobu podłączenia mikroinstalacji. W przypadku gdy zgłoszenie ma zostać złożone przez pełnomocnika dodatkowo wymagane jest pełnomocnictwo prosumenta lub jeśli zgłoszenie dotyczy przedsiębiorcy wydruk z KRS bądź wydruk z Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności Gospodarczej.

Zainstalowany sprzęt musi posiadać certyfikat potwierdzający spełnienie warunków określonych w NC RfG i Wymogach Ogólnego Stosowania wynikających z NC RfG, wydawany przez upoważniony podmiot certyfikujący lub sprawozdanie z testu zgodności realizowanego w trybie uproszczonym. Należy dołączyć powyższy certyfikat do zgłoszenia.

Montaż instalacji fotowoltaicznej od A do Z

Dzięki profesjonalnemu montażowi zgodnemu z obecnie obowiązującymi wymaganiami technicznymi, kryteriami przyłączenia i dokumentacją techniczną instalacja spełni wszelkie wymogi bezpieczeństwa pracy zarówno w samym budynku, jak i już po podłączeniu do sieci dystrybucyjnej.

Nie przegap:

 • Jak powinna wyglądać profesjonalna obsługa przy zakładaniu instalacji fotowoltaicznej?
 • Na jakich rodzajach dachów można zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu, gruncie lub własnych wysięgnikach. Ważne, żeby wybrane miejsce było w jak najwyższym stopniu wystawione na działanie promieni słonecznych. Po dostarczeniu wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej można przystąpić do montażu obejmującego:

 1. Umocowanie, a następnie skonfigurowanie stelaża.
 2. Odpowiednie przygotowanie trasy kablowej, przez którą zostanie przeprowadzone połączenie pomiędzy polem modułów a rozdzielnicą i falownikiem.
 3. Ułożenie oraz połączenie paneli fotowoltaicznych.
 4. Połączenie falownika z ogniwami fotowoltaicznymi.
 5. Konfigurację falownika z siecią pozwalającą na bieżące monitorowanie instalacji.
 6. Próbne pomiary elektryczne.

Po wykonaniu powyższych kroków przez uprawnionego instalatora możesz już cieszyć się własną instalacją fotowoltaiczną. Nadwyżki generowanej energii elektrycznej po przyłączeniu do sieci zostaną przekazane do dystrybutora, który przechowa ją do momentu, aż będziesz jej potrzebował. Takie rozwiązanie pozwala na płacenie bardzo niskich rachunków za energię elektryczną nawet w miesiącach, w których występuje niskie nasłonecznienie.

Zwieńczeniem inwestycji we własną elektrownię słoneczną jest podłączenie fotowoltaiki do sieci. Procedura ta, choć nie jest zbyt rozbudowana, może sprawiać problem osobom, które zdecydują się na jej samodzielne przeprowadzenie. Jak podłączyć fotowoltaikę do sieci dystrybucyjnej? Jak wygląda zgłoszenie fotowoltaiki do sieci?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Spis treści – Czego dowiesz się z artykułu?

Kiedy podłączenie fotowoltaiki do sieci jest niezbędne?

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci to procedura, która obowiązuje dwie z trzech typów instalacji fotowoltaicznych, a zatem:

 • instalację fotowoltaiczną on-grid – czyli taką, którą projektuje się wyłącznie w celu przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. Fotowoltaika on-grid (w przeciwieństwie do samowystarczalnej instalacji off-grid), nie jest w stanie działać bez podłączenia do sieci.
 • instalację fotowoltaiczną hybrydową – czyli taką, która stanowi kombinację instalacji fotowoltaicznej on-grid i off-grid. Pozwala ona na czerpanie korzyści z podłączenia fotowoltaiki do sieci, eliminując jednocześnie ograniczenia tego rozwiązania (brak prądu przy awarii sieci).

Zgłoszenie mikroinstalacji fotowoltaicznej jest niezbędne do uzyskania statusu Prosumenta i korzystania z systemu opustów (tzw. net-meteringu) lub też net-bilingu. W obu przypadkach, dopuszczalna moc szczytowa nie może przekraczać 50 kW. Napięcie znamionowe sieci, do której fotowoltaika zostanie przyłączona nie może natomiast przekroczyć 110 kV.

Kto może starać się o podłączenie fotowoltaiki do sieci?

Jeszcze do niedawna, ze względu na mało sprzyjające rozwiązania prawne, największym zainteresowaniem cieszyła się fotowoltaika dla domu. Teraz, po zmianach ustawy o OZE, po mikroinstalacje fotowoltaiczne opłaca się sięgnąć zarówno przedsiębiorstwom (którym dedykowana jest fotowoltaika dla firmy), jak i również pozostałym podmiotom (dużą popularność zyskuje ostatnio np. fotowoltaika dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych).

W praktyce, o zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej i przyłączenie jej do sieci mogą ubiegać się następujące osoby:

 • osoba fizyczna, która nie jest przedsiębiorcą (w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej),
 • osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą,
 • przedsiębiorstwa – głównie małe i średnie firmy,
 • inne podmioty prawne – m. in. parafie, jednostki samorządu terytorialnego czy spółdzielnie energetyczne.
 • Zgłoszenie fotowoltaiki – tryby

  Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji na temat formalności związanych z podłączaniem fotowoltaiki do sieci, warto podkreślić, że proces ten może się różnić w zależności od warunków przyłączeniowych. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne istnieją dwa tryby podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci:

 • przyłączenie na podstawie zgłoszenia – które stosuje się w przypadku, gdy obiekt wyposażony w fotowoltaikę jest już przyłączony do sieci dystrybutora, a moc instalacji nie przekracza mocy przyłączeniowej,
 • przyłączenie na podstawie wniosku do dystrybutora o określenie warunków przyłączenia – które wykorzystuje się, gdyż moc zamontowanej fotowoltaiki jest większa od mocy przyłączeniowej nieruchomości bądź gdy obiekt nie jest wcale podłączony do sieci.
 • Podłączenie fotowoltaiki do sieci – nowe zasady zgłaszania fotowoltaiki od 2022 roku

  Pod koniec 2021 roku, Ministerstwo Klimatu i Środowiska zajęło się ujednoliceniem zasad podłączania mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej. Efektem prac jest Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 30 listopada 2021 roku w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączania oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym. Określa ono:

 • wymagania techniczne w kwestii przyłączania mikroinstalacji do sieci oraz warunków jej współpracy z systemem elektroenergetycznym,
 • warunków przyłączania mikroinstalacji do sieci oraz zasad wydawania warunków przyłączenia fotowoltaiki, a także dokonywania zgłoszenia przyłączenia.
 • W ramach rozporządzenia, wprowadzono kilka zmian obejmujących m. :

 • ujednolicenie wniosku zgłoszenia oraz wniosku o wydanie warunków przyłączenia mikroinstalacji;
 • wprowadzono ustawową możliwość przesyłania zgłoszenia lub wniosku za pomocą komunikacji elektronicznej oraz możliwość ich elektronicznego rozpatrywania,
 • wprowadzono 30-dniowy okres na uzupełnianie braków formalnych.
 • Dzięki wprowadzeniu ujednoliconego dokumentu dotyczącego podłączenia fotowoltaiki do sieci, nie mają już znaczenia warunki przyłączeniowe. Z tego samego wniosku będziecie mogli bowiem skorzystać jeśli:

 • jeśli posiadacie przyłącze, a moc zamontowanej instalacji nie przekracza mocy przyłączeniowej – możecie zacząć od zgłoszenia;
 • jeśli dysponujecie przyłączem, ale moc przyłączeniowa jest niższa od mocy instalacji – przed złożeniem zgłoszenia, należy poprosić o zwiększenie mocy przyłączeniowej dla budynku; możecie też
 • Wyjątkiem jest sytuacja, gdy obiekt, przy którym zostanie zamontowana fotowoltaika nie posiada stałego przyłącza – czyli np. wtedy, gdy decydujecie się na fotowoltaikę przed odbiorem domu. W takim przypadku najpierw musicie zadbać o uzyskanie przyłącza energetycznego (o mocy uwzględniającej instalację).

  Jeśli posiadacie stałe przyłącze, możecie rozpocząć procedurę podłączania fotowoltaiki do sieci. Pamiętajcie, że jest ona całkowicie darmowa!

  Jak podłączyć fotowoltaikę do sieci w 2022 roku? Schemat postępowania

  Poniżej opisaliśmy, poszczególne etapy, które wyjaśniają jak podłączyć fotowoltaikę do sieci oraz infografikę podsumowującą.

  1. Przygotowanie niezbędnych dokumentów

  Zanim rozpoczniesz starania o podłączenie fotowoltaiki do sieci, upewnijcie się, że posiadacie wszystkie niezbędne dokumenty, w czytelnej formie (papierowej lub elektronicznej). Zgodnie z nowymi zasadami zgłaszania fotowoltaiki do sieci, bez względu na to, do którego operatora się zgłaszacie, będziecie potrzebować:

 • schematu instalacji elektrycznej obiektu – przygotowanego przez instalatora (lub osobę z uprawnieniami), określającego sposób przyłączenia mikroinstalacji;
 • parametrów technicznych, charakterystyki ruchowej i eksploatacyjnej przyłączanych urządzeń, instalacji lub sieci – czyli innymi słowy, wszelkich danych technicznych związanych z instalacją, a zatem mocy fotowoltaiki (zgodnie z nową definicją ustawową), informacji na temat parametrów technicznych poszczególnych urządzeń (przydatne będą np. karty katalogowe podzespołów czy specyfikacja techniczna);
 • certyfikaty sprzętu – od 2019 roku operatorzy wymagają dokumentów potwierdzających spełnienie przez urządzenia wymagań określonych w NC RfG i Wymogach Ogólnego Stosowania bądź sprawozdania z testu zgodności przeprowadzanego w trybie uproszczonym. Do 30. 04. 2022 roku należy dostarczyć certyfikat NC RfG lub certyfikat zgodności z normą PN-EN 50549-1 i/lub normą PN-EN 50549-2 wraz z potwierdzeniem przystąpienia do procedury certyfikacji zgodności z NC RfG;
 • pełnomocnictwo/pełnomocnictwo – jeśli zgłoszenie składane jest w imieniu Zgłaszającego (takiego dokumentu będą wymagać wnioski kierowane przez firmy instalacyjne);
 • oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do instalacji, na której jest planowana mikroinstalacja, zgodnie z art. 7. ust. 8d6 ustawy Prawo energetyczne;
 • oświadczenie instalatora, potwierdzające jego kwalifikacje, a także zgodność wykonanych prac z obowiązującymi przepisami i wiedzą techniczną;
 • dodatkowe załączniki, które mogłyby mieć wpływ na bezpieczeństwo działania mikroinstalacji lub sieci.
 • Oprócz tego należy też znać numer licznika lub punktu poboru energii (PPE) – znajdziemy je m. na fakturze rozliczeniowej lub w umowie z zakładem energetycznym. pl/wp-content/uploads/moj-licznik-numer-licznika. webp" alt="gdzie znaleźć numer licznika" width="750" height="131" srcset="https://enerad. pl/wp-content/uploads/moj-licznik-numer-licznika-300x52. webp 300w, https://enerad. pl/wp-content/uploads/moj-licznik-numer-licznika-150x26. webp 150w" sizes="(max-width: 750px) 100vw, 750px"/>

  2. Wypełnienie wniosku o zgłoszenie mikroinstalacji do sieci energetycznej

  Kolejnym etapem jest pobranie i uzupełnienie wniosku o podłączenie mikroinstalacji do sieci. Jego wzór, jak już wspominaliśmy, został określony odgórnie rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska. Możecie go zatem znaleźć na stronie każdego z operatorów lub skorzystać z załącznika (wzoru) do rozporządzenia. Znajdziecie go stronie http://isap. xsp? id=WDU20210002343.

  Przede wszystkim, na wniosku należy określić w jakim trybie chcemy podłączyć fotowoltaikę do sieci:

 • jako zgłoszenie,
 • jako wniosek o określenie warunków przyłączania mikroinstalacji do sieci,
 • jako zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci, a w przypadku braku spełnienia warunków zgłoszenia – jako wniosek o określenie warunków przyłączenia mikroinstalacji do sieci (zdejmuje to z inwestora obowiązek samodzielnego ustalania koniecznej mocy przyłączeniowej).
 • Następnie, wniosek zgłoszenie mikroinstalacji do sieci będzie trzeba uzupełnić następującymi informacjami:

 • dane osobowe i teleadresowe właściciela instalacji – wnioskodawcy,
 • dane adresowe nieruchomości, przy której będzie podłączana mikroinstalacja,
 • typ instalacji OZE – z określeniem źródła energii,
 • typ, moc i liczba jednostek wytwórczych (modułów) oraz przetwornic (falowników),
 • dane na temat łącznej mocy zainstalowanej mikroinstalacji,
 • informacjami na temat typu instalacji odbiorcy końcowego – jedno lub trójfazowej,
 • przewidywanym terminem rozpoczęcia dostarczania energii elektrycznej.
 • W dokumencie trzeba będzie też wskazać, w jakim celu składamy wniosek (np. by zaktualizować dane przyłączonej mikroinstalacji czy też by przyłączyć nową mikroinstalację).

  Konieczne będzie też złożenie oświadczeń, m. co do znajomości zasad ruchu i eksploatacji sieci operatora (każdy z nich posiada dokumenty informacyjne na ten temat) czy zgodności instalacji z przepisami i wymaganiami technicznymi. Formularz wymaga także określenia, jak będzie wykorzystywana energia z fotowoltaiki (np. na potrzeby gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa).

  Wypełniony i podpisany wniosek (w zależności od formy dokumentu, można złożyć podpis kwalifikowany, zaufany, osobisty) lub własnoręczny wraz z załącznikami należy dostarczyć do OSD. Można to zrobić osobiście (w BOK), pocztą tradycyjną, e-mailem lub za pośrednictwem formularza na stronie online (jeśli operator posiada taką funkcjonalność na stronie).

  Uwaga! Pamiętajcie, że cała procedura, zakończona złożeniem wniosku, musi się odbyć co najmniej na 30 dni przed dostarczeniem dokumentów do operatora sieci.

  3. Weryfikacja zgłoszenia i instalacja licznika

  Operator sprawdzi kompletność oraz poprawność danych i prześle do Was potwierdzenie możliwości świadczenia usługi dystrybucji (bądź informację o brakach w dokumentacji).

  W przypadku niekompletnego, błędnie wypełnionego lub nieprawidłowego wniosku, OSD w ciągu 7 od jego wpłynięcia poinformuje Was o konieczności poprawek. Zgodnie z nowym rozporządzeniem będziecie mieli na to nie mniej niż 30 dni.

  Jeśli wszystkie dane będą poprawne, operator sieci w ciągu 30 dni od otrzymania kompletnego zgłoszenia, przeprowadzi weryfikację techniczną instalacji i zainstaluje licznik dwukierunkowy – na własny koszt.

  4. Podpisanie umowy kompleksowej

  Podsumowaniem procedury jest podpisanie umów regulujących współpracę z zakładem energetycznym. W przypadku Prosumentów zwykle będzie to tzw. umowa kompleksowa obejmująca zakup i dystrybucję energii. Od tego momentu Wasza instalacja jest gotowa do produkcji czystej energii ze słońca.

  Uwaga! Jeśli posiadacie już umowę kompleksową, podpisywanie żadnych nowych umów nie będzie konieczne – powinniście jedynie otrzymać aneks informujący

  Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci – o czym jeszcze należy pamiętać?

  Właściciel podłączonej mikroinstalacji ma pewne obowiązki wobec operatora. Wymaga się od niego poinformowania zakładu energetycznego o każdej zmianie dotyczącej systemu, a przede wszystkim:

 • o zmianie rodzaju odnawialnego źródła energii wykorzystywanego w mikroinstalacji lub o zmianie mocy instalacji – w ciągu 14 dni od wprowadzenia zmian,
 • o zawieszeniu wytwarzania energii na okres od 30 dni do 24 miesięcy – nie później niż w ciągu 45 dni od zawieszenia,
 • o całkowitym zakończeniu wytwarzania energii w mikroinstalacji – nie później niż w ciągu 45 dni od zakończenia produkcji.
 • Wzory powyższych oświadczeń dostępne są na stronach poszczególnych operatorów.

  Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci – dokumenty, wnioski

  Jak już wspominaliśmy, od początku 2022 roku, merytoryczna zawartość wniosku dotyczącego zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej nie jest już uzależniona od operatora sieci dystrybucyjnej, do której zostanie podłączona mikroinstalacja. Dlatego, procedury połączenia instalacji fotowoltaicznej w Tauronie, Enerdze, PGE, Enei czy Innogy/E. ON powinny wyglądać i przebiegać w bardzo zbliżony sposób. Pomiędzy wnioskami mogą jednak występować drobne różnice w wyglądzie. Co do zasady ich treść powinna się pokrywać z tym, co znajdziemy w rozporządzeniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

  Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej Energa

  W przypadku Energi podmiotem odpowiedzialnym za infrastrukturę jest Energa Operator i to właśnie na jego stronie znajdziemy aktualne wnioski dotyczące zgłoszenia mikroinstalacji.

  Operator udostępnił tam wersję elektroniczną do uzupełnienia na komputerze (aktywny PDF) oraz wersję tradycyjną, przeznaczoną do wydruku. Oprócz samego wniosku znajdziemy tam też wzory niezbędnych, dodatkowych oświadczeń i dokumentów: m. oświadczenie instalatora mikroinstalacji, oświadczenie o świadomości odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych informacji dotyczących własności lokalu, wzór pełnomocnictwa (w przypadku, gdy wniosek ma złożyć za nas ktoś inny). Poniżej dokumenty do pobrania:

  Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej – Energa
  Oświadczenie instalatora – Energa
  Energa – Oświadczenie o którym mowa w art. 7 ust. 8d6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne
  Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej Energa – pełnomocnictwo

  W Energa, procedura podłączenia fotowoltaiki do sieci przebiega zgodnie z przedstawionym powyżej schematem.

  Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej PGE

  W przypadku PGE procedurę koordynuje podmiot PGE Dystrybucja. Cały proces zgłoszenia można przeprowadzić za pomocą wygodnego wniosku online, który krok po kroku przeprowadzi nas przez kolejne etapy procedury.

  Źródło: pgedystrybucja. pl/przylaczenia/przylaczenia-online

  Aktualny wniosek do wydrukowania, zgodny z wytycznymi Ministerstwa znajdziecie nastomiast poniżej:

  Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej – PGE
  Oświadczenie instalatora – PGE
  PGE – Oświadczenie o którym mowa w art. pl/wp-content/uploads/zgloszenie-instalacji-fotowoltaicznej-do-sieci-pge-schemat. pdf. pdf" target="_blank" rel="noopener">PGE – Schemat instalacji elektrycznej do zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej

  Również i w tym przypadku, oprócz wniosku do pobrania mamy wzory załączników – m. schemat instalacji elektrycznej podłączenia mikroinstalacji (do uzupełnienia), oświadczenie instalatora i oświadczenia zgłaszającego mikroinstalację.

  Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej Tauron

  Specjalny elektroniczny formularz do zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej przygotował również Tauron Dystrybucja. Na jego stronie, operator informuje również, jakie są wymagane załączniki do wniosku. Elektroniczny wniosek do złożenia wniosku znajdziecie na stronie: https://www. pl/przylaczenie-do-sieci/przylaczenie/mikroinstalacja/formularz.

  Wniosek “Zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji. Wniosek o określenie warunków przyłączenia mikroinstalacji do sieci. Dokument mikroinstalacji” do pobrania znajdziecie poniżej:

  Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej – Tauron

  Tauron Dystrybucja zachęca jednak do korzystania z formularza on-line.

  Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej Innogy

  W przypadku firmy Innogy, odpowiedzialnym za podłączenia mikroinstalacji jest Stoen Operator. Dokumenty można przesłać mailowo (na adres: operator@stoen. pl), pocztą lub dostarczyć osobiście. Aktualny wzór wniosku dostępny jest na specjalnym portalu przyłączeniowym: https://przylacza. stoen. pl/skladanie-wniosku/ lub do pobrania poniżej:

  Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej – Innogy/Stoen

  Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej ENEA

  Podłączenia mikroinstalacji wchodzą w zakres obowiązków Enea Operator – to właśnie do tego podmiotu należy kierować wnioski wraz z niezbędnymi załącznikami. Ich wzory znajdziecie na stronie OSD: https://www. operator. enea. pl/dladomu/obslugaklientaikontakt/plikidopobrania lub poniżej:

  Zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej – Enea
  Oświadczenie instalatora – Enea
  Enea – Oświadczenie o którym mowa w art. – Prawo energetyczne

  Jak informuje Enea, zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej można złożyć papierowo w punkcie obsługi Enea lub też elektronicznie (jako skan) na adres mailowy: kontakt@operator. pl.

  To, jak podłączyć fotowoltaikę do sieci, uzależnione jest od kilku czynników, m. rodzaju dystrybutora oraz warunków przyłączeniowych. Choć procedura nie jest skomplikowana, to jednak jej sprawne przeprowadzenie będzie wymagało od Was czasu, szerszej wiedzy i przygotowania. Jeśli chcecie uniknąć samodzielnego wypełniania formalności związanych ze zgłoszeniem instalacji fotowoltaicznej do sieci, zachęcamy do Was do wyboru profesjonalnej firmy fotowoltaicznej, która zajmie się tym za Was. Opcji jest wiele – sprawdźcie nasz ranking firm fotowoltaicznych, gdzie każdy z instalatorów oferuje pomoc w procedurach przyłączeniowych.

  Informacje o autorze

  Emila Biernaciak

  Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

  Procedura instalacji Honeywell L4188

  Bezpośredni link do pobrania Procedura instalacji Honeywell L4188

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Procedura instalacji Honeywell L4188