Podręcznik instalacji i okablowania Cal Flame Bbq847p

Cal Flame BBQ847P to wysoce zaawansowany podręcznik instalacji i okablowania, który zapewnia kompleksowy przewodnik po instalacji i okablowaniu kuchenek Cal Flame BBQ847P. Podręcznik zawiera wszystkie informacje potrzebne do instalacji i okablowania kuchenki, w tym wymagane narzędzia, elementy instalacyjne i okablowania, schematy, wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i zasady instalacji. Podręcznik zawiera także wysoce szczegółowy przewodnik po instalacji i okablowaniu, który zapewnia użytkownikowi wszystkie informacje, których potrzebuje do skutecznego zainstalowania i podłączenia kuchenki. Dzięki wyczerpującemu przewodnikowi instalacji i okablowania Cal Flame BBQ847P użytkownik może mieć pewność, że jego kuchenka jest skutecznie i prawidłowo zainstalowana.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik instalacji i okablowania Cal Flame Bbq847p

Przed rozpoczęciem korzystania z usługi pobierania podręczników instalacji dostępnej na tej stronie należy zgodzić się na poniższe "Warunki korzystania". ”

Prawa autorskie podręczników instalacji znajdujących się na tej stronie należą do Clarion Co., Ltd. Ich redystrybucja w całości lub w części bez zezwolenia jest prawnie zabroniona. Jednakże, dopuszcza się możliwość wydrukowania jednej kopii do użytku własnego, niekomercyjnego.

Erraty i podobne materiały czasami są dołączane do produktów jako suplementy do podręcznik instalacji, jednakże nie wszystkie materiały tego typu pojawiają się na tej stronie.

Z zasady, podręczniki instalacji na tej stronie to wersje dołączone do pierwszych sprzedawanych produktów. Treść podręczników instalacji podlega zmianie bez uprzedzenia w przypadku zmian danych technicznych produktów lub zmian przepisów i może różnić się od produktu lub podręcznika instalacji posiadanych przez Państwa. Jeśli istnieją różnice w danych technicznych pomiędzy produktem posiadanym przez Państwa a podręcznikiem instalacji z tej strony, lub jeśli macie Państwo jakieś pytania dotyczące zawartości tej strony, proszę skontaktować się z Obsługą Klienta.

Co więcej, jeśli dojdzie do uaktualnienia podręcznika instalacji dołączanego do produktu, zaktualizowana wersja może zostać opublikowana na tej stronie bez uprzedzenia. Jednakże, podręczniki instalacji z tej strony nie są aktualizowane przy każdej aktualizacji podręczników instalacji dołączanych do produktów.

Modele, do których odnoszą się podręczniki instalacji z tej strony mogą nie być dostępne w sprzedaży z powodu zaprzestania ich produkcji lub innych powodów.

Ta strona nie zawiera podręczników instalacji dla wszystkich produktów sprzedawanych przez Clarion. Jeśli nie możesz odnaleźć podręcznika instalacji, jakiego szukasz, skontaktuj się z Obsługą Klienta w celu jego zakupu. W niektórych przypadkach zakup odpowiedniego podręcznika instalacji może być niemożliwy z powodu zaprzestania produkcji danego produktu lub innych powodów.

Te podręczniki instalacji mają służyć jako źródło informacji dla klientów, którzy zakupili produkty Clarion i są napisane przy założeniu, że produkt został zakupiony. W niektórych przypadkach Clarion może nie być w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące tych podręczników instalacji osobom, które nie zakupiły tych produktów.

Clarion nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z korzystania lub braku możliwości korzystania z usług znajdujących się na tej stronie (w tym szkody wynikające z uszkodzenia danych, przerwania działania usług, utrata danych sprzedaży, itp. ) nawet jeśli wcześniej podano, iż może dochodzić do takich szkód lub roszczeń stron trzecich.

Działanie tej usługi może być wstrzymane a warunki korzystania z niej zmienione bez uprzedzenia.

Okablowanie strukturalne – system uniwersalnego okablowania telekomunikacyjnego przewidziany do szerokiej gamy zastosowań. Umożliwia on tworzenie sieci komputerowych lub dołączanie telefonów i innych urządzeń pracujących w sieci.

System okablowania strukturalnego to produkt złożony z wielu komponentów (kabli, elementów połączeniowych, elementów dopasowujących, i innych) spełniających wymagania określonych norm, służących do budowy pasywnej infrastruktury kablowej niezależnej od specyficznych zastosowań.

Budowa systemu[edytuj | edytuj kod]

Zwykle do okablowania używa się skrętki 4-parowej, kabla koncentrycznego (Coax) o impedancji 75 Ω lub światłowodów.

Elementy okablowania strukturalnego i ich funkcje:

 1. Okablowanie pionowe – światłowody lub kable miedziane przeznaczone do łączenia z siecią. Przeważnie stosowane w pionach kablowych budynków,
 2. Okablowanie poziome – połączenie punktu gniazda abonenckiego z punktem rozdzielczym,
 3. Punkty rozdzielcze – punkt centralny okablowania w topologii gwiazdy,
 4. Gniazda abonenckie – urządzenia odbiorcze, przystosowane do przenoszenia sygnałów. Przeważnie stosuje się 2 gniazda 8P8C,
 5. Połączenie systemowe – połączenie okablowania strukturalnego z systemami komputerowymi,
 6. Połączenia międzybudynkowe – do łączenia segmentów sieci znajdujących się w różnych budynkach, często nazywane okablowaniem pionowym między budynkami lub okablowaniem kampusowym.

Warunki[edytuj | edytuj kod]

Projektując sieć komputerową i telekomunikacyjną należy się kierować pewnymi zasadami, które są przedstawione w normach:

 • w każdym pomieszczeniu muszą znajdować się gniazda abonenckie tak, aby można przenieść stanowisko komputerowe w odpowiednie miejsce,
 • na każde 10 m² powierzchni biurowych powinny się znajdować 2 gniazda RJ-45 i specjalne gniazdo elektryczne, które będzie w stanie zasilić stację roboczą.

Rodzaje okablowania[edytuj | edytuj kod]

 • 10BASE2 – kabel koncentryczny (tzw. "cienki Ethernet"). Odległość 185 m, przepustowość 10 Mbit/s
 • 10BASE5 – 10Base-T – "skrętka", odległość 100 m, Mbitów/s
 • 100BASE-TX – "przepustowość 100 1000BASE-T – "skrętka", aby przesłać strumień danych z przepustowością 1000 Mbit/s przez okablowanie kategorii 5 jest on dzielony na cztery strumienie po 250 Mbit/s każdy i przesyłany czterema parami jednocześnie w jednym kierunku. Możliwa jest transmisja w przeciwną stronę na tej samej zasadzie. Wymaga, aby każde urządzenie posiadało cztery moduły nadawczo-odbiorcze.

Przesłanie tego samego strumienia poprzez okablowanie kategorii 6 następuje w nieco inny sposób, otóż dwie pary przesyłają z Mbit/s w jedną stronę, pozostałe dwie w przeciwną. Tego typu transmisja pozwala na uproszczenie urządzeń, gdyż każde jest wyposażone w dwa moduły nadawcze i dwa moduły odbiorcze.

Rodzaje okablowania wykorzystującego światłowody:

 • 10BASE-F – światłowód, 100BASE-FX – 1000BASE-FX/LX/SX – przepustowość 1000 Mbit/s

Zastosowanie okablowania strukturalnego[edytuj | edytuj kod]

 • sieci komputerowe,
 • sieci telekomunikacyjne (telefony),
 • CCTV – telewizja przemysłowa,
 • instalacje alarmowe,
 • inteligentne sterowanie urządzeniami,
 • BMS – inteligentne budynki.

Normy okablowania strukturalnego[edytuj | edytuj kod]

 • amerykańskie: EIA/TIA-568-A i EIA/TIA-568-B – najpopularniejsze i przyjęte na całym świecie,
 • międzynarodowe: ISO/IEC 11801,
 • europejskie: EN 50173 (EN 50174),
 • polskie: PN-EN 50173 (PN-EN 50174).

Klasy i kategorie okablowania strukturalnego[edytuj | edytuj kod]

Zestawienie zdefiniowanych klas łącza (ang. link) oraz wymaganych kategorii okablowania i złączy dla danej klasy:

 • klasa A – realizacja usług telefonicznych z pasmem częstotliwości do 100 kHz;
 • klasa B – okablowanie dla aplikacji głosowych i usługa terminalowa z częstotliwości do 1 MHz;
 • klasa C (kategoria 3) – typowe techniki sieci lokalnych LAN wykorzystujące pasmo częstotliwości do 16 MHz;
 • klasa D (kategoria 5) – przeznaczona dla szybkich sieci lokalnych, obejmuje aplikacje wykorzystujące pasmo częstotliwości do 100 MHz;
 • klasa E (kategoria 6) – projekt stanowiący najnowsze (1999 r. ) rozszerzenie ISO/IEC11801/ TIA obejmuje okablowanie, którego parametry są określane do częstotliwości 250 MHz;
 • klasa EA (kategoria 6A) – obejmuje okablowanie, którego parametry są określane do częstotliwości 500 MHz;
 • klasa F (kategoria 7) – projekt (1999 r. ) dla aplikacji wykorzystujących pasmo do 600 MHz[1], wykorzystuje najczęściej złącze GG45 (kompatybilne wstecz z 8P8C) lub TERA;
 • klasa FA (kategoria 7A) – obejmuje okablowanie, którego parametry są określane do częstotliwości 1000 MHz, wykorzystuje najczęściej złącze ARJ45.

W przypadku centrów danych (serwerowni) zdefiniowane zostały nowe klasy pozwalające na połączenia o długości do 30–36 metrów:

 • klasa I (kategoria 8. 1) – wykorzystuje pasmo do 2000 MHz i okablowanie typu U/FTP lub F/UTP, jest wstecznie kompatybilna z klasą EA, tj. wykorzystuje złącza 8P8C, wprowadzona normą ANSI/TIA 568-C. 2-1,
 • klasa II (kategoria 8. 2) – wykorzystuje pasmo do 2000 MHz i okablowanie typu F/FTP lub S/FTP, współdziała z klasą FA, tj. wykorzystuje złącza GG45 i TERA, wprowadzona normą ANSI/TIA 568-C. 2-1.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 • TIA/EIA-568-B

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Computerworld - Wiadomości IT, biznes IT, praca w IT, konferencje, itpedia. pl [dostęp 2019-02-11] (pol. ).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • PN-EN 50173-1:2009 Systemy okablowania strukturalnego -- Część 1: Wymagania ogólne
E-podręcznik. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych. Technik elektryk. Elektryk. ELE. 02/EE. 05. Cz. 1 - w Księgarni WSiP
 • Przejdź do menu głównego
 • Przejdź do treści

UWAGA PRODUKT ELEKTRONICZNY.

Podręcznik do kwalifikacji EE. 05 (Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych) opracowany zgodnie z podstawą programową 2017 kształcenia w zawodach elektronik i technik elektronik w pełni pokrywa również materiał do kwalifikacji ELE. 02 (Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych) do podstawy programowej 2019.

Podręcznik niezbędny w nauce zawodów elektryk i technik elektryk – stanowi podstawowe źródło wiedzy w przygotowaniach do egzaminu zawodowego.

Część pierwsza publikacji przedstawia wiadomości i kształtuje umiejętności praktyczne związane z budową i konserwacją maszyn i urządzeń elektrycznych. Dokładnie omówiono w niej wszystkie zagadnienia, których znajomość obowiązuje kandydata do zawodu – od ochrony przeciwporażeniowej po budowę, rodzaj i zastosowanie maszyn i urządzeń elektrycznych.

Godne zaufania kompendium aktualnej wiedzy – jego autorzy są twórcami publikacji zawodowych i doświadczonymi nauczycielami przedmiotów z branży elektronicznej, informatycznej i elektrycznej.

Obowiązkowa pozycja w przygotowaniach do egzaminu zawodowego! Wiadomości teoretyczne wsparte licznymi przykładami, ćwiczeniami i ilustracjami przybliżającymi praktyczne zastosowanie wiedzy.

Sprawdź pozostałą ofertę do nauki zawodu http://sklep. pl/technik-mechatronik-elektronik-elektryk/

Korzystanie z e-podręcznika

 1. Dodaj do koszyka interesujący Cię e-podręcznik i kup go.
 2. Na podany podczas zakupów adres e-mail zostanie wysłany kod dostępu do kupionego przez Ciebie e-podręcznika.
 3. Zarejestruj się na platformie WSiPnet. pl jako uczeń lub skorzystaj z konta, które już masz.
 4. Zaloguj się.
 5. Kliknij +Dodaj e-podręcznik.
 6. Wpisz kod dostępu i zatwierdź przyciskiem +Aktywuj.
 7. Gotowe! Od teraz możesz korzystać z e-podręcznika po zalogowaniu na swoje konto w serwisie . Pamiętaj, że musisz mieć dostęp do Internetu.

Kod aktywacyjny daje Ci dostęp do e-podręcznika i możliwość korzystania z niego online. Kod jest jednorazowego użytku i może być wykorzystany tylko przez jednego użytkownika.

Więcej informacji o e-podręcznikach do nauki zawodu na stronie:
https://www. pl/e-podreczniki-liceum-i-technikum/

Typ publikacji:publikacja pomocniczaNośnik:usługa PRODUKT ELEKTRONICZNYSymbol:E613M7

Inne z tej serii/cyklu

-20%


Dodano do koszyka

Ilość: szt.

Cena:

Wartość koszyka:

Podręcznik instalacji i okablowania Cal Flame Bbq847p

Bezpośredni link do pobrania Podręcznik instalacji i okablowania Cal Flame Bbq847p

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Podręcznik instalacji i okablowania Cal Flame Bbq847p