Cal Flame BBQ847P to wysoce zaawansowany podręcznik instalacji i okablowania, który zapewnia kompleksowy przewodnik po instalacji i okablowaniu kuchenek Cal Flame BBQ847P. Podręcznik zawiera wszystkie informacje potrzebne do instalacji i okablowania kuchenki, w tym wymagane narzędzia, elementy instalacyjne i okablowania, schematy, wytyczne dotyczące bezpieczeństwa i zasady instalacji. Podręcznik zawiera także wysoce szczegółowy przewodnik po instalacji i okablowaniu, który zapewnia użytkownikowi wszystkie informacje, których potrzebuje do skutecznego zainstalowania i podłączenia kuchenki. Dzięki wyczerpującemu przewodnikowi instalacji i okablowania Cal Flame BBQ847P użytkownik może mieć pewność, że jego kuchenka jest skutecznie i prawidłowo zainstalowana.
Ostatnia aktualizacja: Podręcznik instalacji i okablowania Cal Flame Bbq847p
Przed rozpoczęciem korzystania z usługi pobierania podręczników instalacji dostępnej na tej stronie należy zgodzić się na poniższe "Warunki korzystania". ”
Prawa autorskie podręczników instalacji znajdujących się na tej stronie należą do Clarion Co., Ltd. Ich redystrybucja w całości lub w części bez zezwolenia jest prawnie zabroniona. Jednakże, dopuszcza się możliwość wydrukowania jednej kopii do użytku własnego, niekomercyjnego.
Erraty i podobne materiały czasami są dołączane do produktów jako suplementy do podręcznik instalacji, jednakże nie wszystkie materiały tego typu pojawiają się na tej stronie.
Z zasady, podręczniki instalacji na tej stronie to wersje dołączone do pierwszych sprzedawanych produktów. Treść podręczników instalacji podlega zmianie bez uprzedzenia w przypadku zmian danych technicznych produktów lub zmian przepisów i może różnić się od produktu lub podręcznika instalacji posiadanych przez Państwa. Jeśli istnieją różnice w danych technicznych pomiędzy produktem posiadanym przez Państwa a podręcznikiem instalacji z tej strony, lub jeśli macie Państwo jakieś pytania dotyczące zawartości tej strony, proszę skontaktować się z Obsługą Klienta.
Co więcej, jeśli dojdzie do uaktualnienia podręcznika instalacji dołączanego do produktu, zaktualizowana wersja może zostać opublikowana na tej stronie bez uprzedzenia. Jednakże, podręczniki instalacji z tej strony nie są aktualizowane przy każdej aktualizacji podręczników instalacji dołączanych do produktów.
Modele, do których odnoszą się podręczniki instalacji z tej strony mogą nie być dostępne w sprzedaży z powodu zaprzestania ich produkcji lub innych powodów.
Ta strona nie zawiera podręczników instalacji dla wszystkich produktów sprzedawanych przez Clarion. Jeśli nie możesz odnaleźć podręcznika instalacji, jakiego szukasz, skontaktuj się z Obsługą Klienta w celu jego zakupu. W niektórych przypadkach zakup odpowiedniego podręcznika instalacji może być niemożliwy z powodu zaprzestania produkcji danego produktu lub innych powodów.
Te podręczniki instalacji mają służyć jako źródło informacji dla klientów, którzy zakupili produkty Clarion i są napisane przy założeniu, że produkt został zakupiony. W niektórych przypadkach Clarion może nie być w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące tych podręczników instalacji osobom, które nie zakupiły tych produktów.
Clarion nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikające z korzystania lub braku możliwości korzystania z usług znajdujących się na tej stronie (w tym szkody wynikające z uszkodzenia danych, przerwania działania usług, utrata danych sprzedaży, itp. ) nawet jeśli wcześniej podano, iż może dochodzić do takich szkód lub roszczeń stron trzecich.
Działanie tej usługi może być wstrzymane a warunki korzystania z niej zmienione bez uprzedzenia.
Okablowanie strukturalne – system uniwersalnego okablowania telekomunikacyjnego przewidziany do szerokiej gamy zastosowań. Umożliwia on tworzenie sieci komputerowych lub dołączanie telefonów i innych urządzeń pracujących w sieci.
System okablowania strukturalnego to produkt złożony z wielu komponentów (kabli, elementów połączeniowych, elementów dopasowujących, i innych) spełniających wymagania określonych norm, służących do budowy pasywnej infrastruktury kablowej niezależnej od specyficznych zastosowań.
Budowa systemu[edytuj | edytuj kod]
Zwykle do okablowania używa się skrętki 4-parowej, kabla koncentrycznego (Coax) o impedancji 75 Ω lub światłowodów.
Elementy okablowania strukturalnego i ich funkcje:
- Okablowanie pionowe – światłowody lub kable miedziane przeznaczone do łączenia z siecią. Przeważnie stosowane w pionach kablowych budynków,
- Okablowanie poziome – połączenie punktu gniazda abonenckiego z punktem rozdzielczym,
- Punkty rozdzielcze – punkt centralny okablowania w topologii gwiazdy,
- Gniazda abonenckie – urządzenia odbiorcze, przystosowane do przenoszenia sygnałów. Przeważnie stosuje się 2 gniazda 8P8C,
- Połączenie systemowe – połączenie okablowania strukturalnego z systemami komputerowymi,
- Połączenia międzybudynkowe – do łączenia segmentów sieci znajdujących się w różnych budynkach, często nazywane okablowaniem pionowym między budynkami lub okablowaniem kampusowym.
Warunki[edytuj | edytuj kod]
Projektując sieć komputerową i telekomunikacyjną należy się kierować pewnymi zasadami, które są przedstawione w normach:
- w każdym pomieszczeniu muszą znajdować się gniazda abonenckie tak, aby można przenieść stanowisko komputerowe w odpowiednie miejsce,
- na każde 10 m² powierzchni biurowych powinny się znajdować 2 gniazda RJ-45 i specjalne gniazdo elektryczne, które będzie w stanie zasilić stację roboczą.
Rodzaje okablowania[edytuj | edytuj kod]
- 10BASE2 – kabel koncentryczny (tzw. "cienki Ethernet"). Odległość 185 m, przepustowość 10 Mbit/s
- 10BASE5 – 10Base-T – "skrętka", odległość 100 m, Mbitów/s
- 100BASE-TX – "przepustowość 100 1000BASE-T – "skrętka", aby przesłać strumień danych z przepustowością 1000 Mbit/s przez okablowanie kategorii 5 jest on dzielony na cztery strumienie po 250 Mbit/s każdy i przesyłany czterema parami jednocześnie w jednym kierunku. Możliwa jest transmisja w przeciwną stronę na tej samej zasadzie. Wymaga, aby każde urządzenie posiadało cztery moduły nadawczo-odbiorcze.
Przesłanie tego samego strumienia poprzez okablowanie kategorii 6 następuje w nieco inny sposób, otóż dwie pary przesyłają z Mbit/s w jedną stronę, pozostałe dwie w przeciwną. Tego typu transmisja pozwala na uproszczenie urządzeń, gdyż każde jest wyposażone w dwa moduły nadawcze i dwa moduły odbiorcze.
Rodzaje okablowania wykorzystującego światłowody:
- 10BASE-F – światłowód, 100BASE-FX – 1000BASE-FX/LX/SX – przepustowość 1000 Mbit/s
Zastosowanie okablowania strukturalnego[edytuj | edytuj kod]
- sieci komputerowe,
- sieci telekomunikacyjne (telefony),
- CCTV – telewizja przemysłowa,
- instalacje alarmowe,
- inteligentne sterowanie urządzeniami,
- BMS – inteligentne budynki.
Normy okablowania strukturalnego[edytuj | edytuj kod]
- amerykańskie: EIA/TIA-568-A i EIA/TIA-568-B – najpopularniejsze i przyjęte na całym świecie,
- międzynarodowe: ISO/IEC 11801,
- europejskie: EN 50173 (EN 50174),
- polskie: PN-EN 50173 (PN-EN 50174).
Klasy i kategorie okablowania strukturalnego[edytuj | edytuj kod]
Zestawienie zdefiniowanych klas łącza (ang. link) oraz wymaganych kategorii okablowania i złączy dla danej klasy:
- klasa A – realizacja usług telefonicznych z pasmem częstotliwości do 100 kHz;
- klasa B – okablowanie dla aplikacji głosowych i usługa terminalowa z częstotliwości do 1 MHz;
- klasa C (kategoria 3) – typowe techniki sieci lokalnych LAN wykorzystujące pasmo częstotliwości do 16 MHz;
- klasa D (kategoria 5) – przeznaczona dla szybkich sieci lokalnych, obejmuje aplikacje wykorzystujące pasmo częstotliwości do 100 MHz;
- klasa E (kategoria 6) – projekt stanowiący najnowsze (1999 r. ) rozszerzenie ISO/IEC11801/ TIA obejmuje okablowanie, którego parametry są określane do częstotliwości 250 MHz;
- klasa EA (kategoria 6A) – obejmuje okablowanie, którego parametry są określane do częstotliwości 500 MHz;
- klasa F (kategoria 7) – projekt (1999 r. ) dla aplikacji wykorzystujących pasmo do 600 MHz[1], wykorzystuje najczęściej złącze GG45 (kompatybilne wstecz z 8P8C) lub TERA;
- klasa FA (kategoria 7A) – obejmuje okablowanie, którego parametry są określane do częstotliwości 1000 MHz, wykorzystuje najczęściej złącze ARJ45.
W przypadku centrów danych (serwerowni) zdefiniowane zostały nowe klasy pozwalające na połączenia o długości do 30–36 metrów:
- klasa I (kategoria 8. 1) – wykorzystuje pasmo do 2000 MHz i okablowanie typu U/FTP lub F/UTP, jest wstecznie kompatybilna z klasą EA, tj. wykorzystuje złącza 8P8C, wprowadzona normą ANSI/TIA 568-C. 2-1,
- klasa II (kategoria 8. 2) – wykorzystuje pasmo do 2000 MHz i okablowanie typu F/FTP lub S/FTP, współdziała z klasą FA, tj. wykorzystuje złącza GG45 i TERA, wprowadzona normą ANSI/TIA 568-C. 2-1.
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
- TIA/EIA-568-B
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Computerworld - Wiadomości IT, biznes IT, praca w IT, konferencje, itpedia. pl [dostęp 2019-02-11] (pol. ).
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- PN-EN 50173-1:2009 Systemy okablowania strukturalnego -- Część 1: Wymagania ogólne
- Przejdź do menu głównego Przejdź do treści
UWAGA PRODUKT ELEKTRONICZNY.
Podręcznik do kwalifikacji EE. 05 (Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych) opracowany zgodnie z podstawą programową 2017 kształcenia w zawodach elektronik i technik elektronik w pełni pokrywa również materiał do kwalifikacji ELE. 02 (Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych) do podstawy programowej 2019.
Podręcznik niezbędny w nauce zawodów elektryk i technik elektryk – stanowi podstawowe źródło wiedzy w przygotowaniach do egzaminu zawodowego.
Część pierwsza publikacji przedstawia wiadomości i kształtuje umiejętności praktyczne związane z budową i konserwacją maszyn i urządzeń elektrycznych. Dokładnie omówiono w niej wszystkie zagadnienia, których znajomość obowiązuje kandydata do zawodu – od ochrony przeciwporażeniowej po budowę, rodzaj i zastosowanie maszyn i urządzeń elektrycznych.
Godne zaufania kompendium aktualnej wiedzy – jego autorzy są twórcami publikacji zawodowych i doświadczonymi nauczycielami przedmiotów z branży elektronicznej, informatycznej i elektrycznej.
Obowiązkowa pozycja w przygotowaniach do egzaminu zawodowego! Wiadomości teoretyczne wsparte licznymi przykładami, ćwiczeniami i ilustracjami przybliżającymi praktyczne zastosowanie wiedzy.
Sprawdź pozostałą ofertę do nauki zawodu http://sklep. pl/technik-mechatronik-elektronik-elektryk/
Korzystanie z e-podręcznika
- Dodaj do koszyka interesujący Cię e-podręcznik i kup go.
- Na podany podczas zakupów adres e-mail zostanie wysłany kod dostępu do kupionego przez Ciebie e-podręcznika.
- Zarejestruj się na platformie WSiPnet. pl jako uczeń lub skorzystaj z konta, które już masz.
- Zaloguj się.
- Kliknij +Dodaj e-podręcznik.
- Wpisz kod dostępu i zatwierdź przyciskiem +Aktywuj.
- Gotowe! Od teraz możesz korzystać z e-podręcznika po zalogowaniu na swoje konto w serwisie . Pamiętaj, że musisz mieć dostęp do Internetu.
Kod aktywacyjny daje Ci dostęp do e-podręcznika i możliwość korzystania z niego online. Kod jest jednorazowego użytku i może być wykorzystany tylko przez jednego użytkownika.
Więcej informacji o e-podręcznikach do nauki zawodu na stronie:
https://www. pl/e-podreczniki-liceum-i-technikum/
Typ publikacji:publikacja pomocniczaNośnik:usługa PRODUKT ELEKTRONICZNYSymbol:E613M7
Inne z tej serii/cyklu
-20%
Dodano do koszyka
Ilość: szt.
Cena: zł Wartość koszyka: