Podręcznik doboru wielkości serwera Cab 4614 300l

Podręcznik doboru wielkości serwera Cab 4614 300l jest przeznaczony dla systemów, które mają duże wymagania w zakresie wydajności, skalowalności i niezawodności. Podręcznik ten zawiera szczegółowe informacje na temat wyboru optymalnej wielkości serwera dla określonych zastosowań. Podręcznik zawiera również informacje na temat wyboru najlepszych komponentów, takich jak procesory, pamięć i magazyn, aby zapewnić wydajność i wydajność. Ponadto zawiera informacje na temat zarządzania chłodzeniem i zasilaniem, aby zapewnić stabilne i efektywne działanie. Podręcznik doboru wielkości serwera Cab 4614 300l jest przeznaczony dla osób szukających wydajnego i skalowalnego rozwiązania dla swoich systemów informatycznych.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik doboru wielkości serwera Cab 4614 300l

Woda w zasobnikach na ciepłą wodę podgrzewana jest pośrednio przez zewnętrzne źródło ciepła - kocioł, pompę ciepła lub kolektory słoneczne. Jeśli ich pojemność zostanie dobrze dobrana, nie zabraknie nam ciepłej wody do mycia.

Zasobnik ciepłej wody, podobnie jak źródło ciepła - na przykład gruntowa lub powietrzna pompa ciepła - wymaga okresowych przeglądów
Fot. Viessmann
1 z 3
Zasobnik ciepłej wody, podobnie jak źródło ciepła - na przykład gruntowa lub powietrzna pompa ciepła - wymaga okresowych przeglądów
Fot. Viessmann
2 z 3
Ze względu na dość znaczną średnicę i wysokość niektórych modeli zasobników należy przewidzieć odpowiednio dużo miejsca do ich montażu
Fot. Vaillant
3 z 3
Zasobniki ciepłej wody mogą wisieć na ścianie, być wbudowane w kocioł lub też stać pod bądź obok niego
Fot. Junkers

Zasobniki magazynują zapas ciepłej wody. Jednak, aby można było bez kłopotu wziąć kąpiel w wannie bądź pod natryskiem, muszą mieć odpowiednią pojemność. Ważna jest również ich konstrukcja. Inne zbiorniki stosuje się, gdy planujemy je podłączyć do jednego źródła ciepła, na przykład kotła na gaz, a inne, jeśli zostaną jeszcze dodatkowo zastosowane kolektory słoneczne czy pompa ciepła. Nie zapomnijmy też o tym, że nawet w najlepiej izolowanym urządzeniu woda powoli stygnie i wymaga okresowego podgrzewania. Informację o dobowych stratach ciepła można znaleźć w jego danych technicznych. Dla modeli o pojemności do 500 l są to wartości rzędu 1-2 kWh. Po pomnożeniu tej wartości przez cenę gazu, uzyskamy miesięczny koszt tych strat - 7-15 zł. Od września 2015 roku zasobniki (do 500 l) będą oznaczane etykietami energetycznymi. Ułatwi to ocenę ich energooszczędności.

Uwaga! Pamiętajmy też o izolacji rur ciepłej wody i cyrkulacji.

Zasobniki do ciepłej wody współpracujące z kotłami

Błąd: źle dobrana pojemność

Często zdarza się, że podczas określania pojemności zasobnika uwzględniamy jedynie liczbę osób mieszkających w domu. W ten sposób, dla dwóch użytkowników dobierane jest urządzenie o pojemności 100-120 l. Niestety, nie zawsze jest to odpowiednie rozwiązanie. Zasobnik, jak sama nazwa wskazuje, musi zapewnić nam pewien zasób wody, który wystarczy do jednorazowego skorzystania z największych punktów jej poboru - najczęściej wanny i natrysku. Zatem wymagana jej ilość zależy również od pojemności wanny, wielkości przepływu wody przez baterie i czasu ich działania. Przykładowo, jeśli w domu mieszkają 2-3 osoby i łazienka jest wyposażona w bardzo dużą wannę, bądź panel prysznicowy z deszczownicą o znacznym przepływie, a zastosujemy za mały zasobnik, to czas napełnienia wanny będzie dość długi lub podczas brania natrysku nagle spadnie temperatura wody.

Wiele osób planuje montaż małego zasobnika (jest tańszy, zajmuje mniej miejsca) zakładając, że po wyczerpaniu zapasu ciepłej wody, kocioł będzie ją podgrzewał na bieżąco. To nie do końca prawda. W obecnie budowanych, dobrze ocieplonych domach wystarcza zwykle kocioł o niedużej mocy. Z tego względu podgrzewa on ciepłą wodę z intensywnością nie większą niż 7-10 l/min. Dla porównania - wydajność baterii wannowej to nawet 20-30 l/min. Zatem po wyczerpaniu wody w zasobniku, będziemy mogli nadal napełniać wannę, ale dużo wolniej, co w codziennej eksploatacji jest to dość uciążliwe.

Rozwiązanie:

Zanim wybierzemy odpowiedni zasobnik, należy wziąć pod uwagę, jakie największe punkty poboru wody będą użytkowane jednocześnie. Jeśli w domu w jednej łazience zostanie zamontowana wanna o pojemności 100 l, a w drugiej standardowy natrysk o przepływie 8 l/min, to w sytuacji jednoczesnego korzystania z tych pomieszczeń przez domowników podczas porannej i wieczornej kąpieli, zbiornik musi dostarczyć łącznie co najmniej 180 l ciepłej wody (100 l + 8 l x10 min = 180 l). Na tej podstawie dobieramy zasobnik. Jeśli będzie to model z wężownicą, powinien mieć przynajmniej 150 l. Jego wydajność początkowa (czyli ilość wody, jaką może dostarczyć w ciągu pierwszych 10 min) wynosi 190 l. Jest to woda o temperaturze 45 st. C, pod warunkiem że ta w zasobniku zostanie podgrzana do 60 st. C. Natomiast gdy będzie to zasobnik warstwowy, wystarczy taki o pojemności 100 l.

Zasobniki do ciepłej wody współpracujące z kolektorami

Błąd: źle dobrana pojemność

Kolektory słoneczne dostarczają latem, podczas upalnych dni dużą ilość energii cieplnej - często znacznie więcej, niż potrzeba do przygotowania wody do mycia i kąpieli w ciągu doby. Jeśli więc zastosujemy za mały zbiornik, to nie wykorzystamy darmowego ciepła do zgromadzenia zapasu ciepłej wody, na wypadek kilku pochmurnych lub deszczowych dni. Wówczas, aby nam jej nie zabrakło, trzeba będzie włączyć grzałkę elektryczną lub kocioł.

Zwróćmy uwagę również na to, że w słoneczne dni woda w małym zasobniku bardzo szybko osiągnie maksymalną temperaturę, więc kolektor nie może przekazywać dalej ciepła. W wyniku tego dochodzi do przegrzania płynu solarnego i wytrącenia się osadów, które początkowo obniżają sprawność instalacji solarnej, a po pewnym czasie powodują jej zapchanie.

Rozwiązanie:

Instalacja solarna zapewni nam wystarczającą ilość ciepłej wody, a jednocześnie będzie działać właściwie, jeżeli pojemność zbiornika wynikająca z dobowego zużycia ciepłej wody przez wszystkich domowników, zostanie zwiększona o 20 do 100 proc. Ponadto, na pojemność tego zasobnika ma wpływ powierzchnia zamontowanych kolektorów słonecznych. Przyjmuje się, że na każdy jeden m2 paneli powinno przypadać co najmniej 50 l zgromadzonego zapasu wody. Istotna jest też wielkość wężownicy odbierającej ciepło od płynu solarnego. Oblicza się ją, mnożąc powierzchnię kolektorów słonecznych przez współczynnik 0, 2. Dzięki temu cały system będzie działał z wysoką sprawnością.

Jeśli nie zaizolujemy rur z ciepłą wodą oraz cyrkulacyjnych, stracimy nawet 50% energii cieplnej dostarczonej przez kocioł, kolektory lub pompę ciepła do zasobnika.

Zasobniki do ciepłej wody współpracujące z pompami ciepła

Błąd: źle dobrana pojemność

Jeśli w systemie grzewczym zostanie zamontowana pompa ciepła ze zbyt małym zasobnikiem, wówczas nie tylko zabraknie nam ciepłej wody do mycia, ale przyczyni się to również do niewłaściwego działania samej pompy. Ma to związek z tym, że stosowane w domach zarówno gruntowe, jak i powietrzne pompy mają z reguły moc rzędu 8-10 kW. Dla porównania - moc gazowego kotła na potrzeby przygotowania wody jest zwykle nie niższa niż 20 kW. Ta różnica w mocy sprawia, że pompa ciepła podgrzewa wodę znacznie dłużej. Zatem, jeśli zużyjemy cały jej zapas zgromadzony w zasobniku, trzeba będzie odczekać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut na ponownie jej podgrzanie.

Rozwiązanie:

Podczas doboru wielkości zasobnika współpracującego z pompą ciepła, należy kierować się tymi samymi zasadami, co w przypadku zbiornika podłączonego do kotła grzewczego. Ustalamy zatem, czy pobór wody będzie rozłożony w czasie, czy też raczej skumulowany rano i wieczorem, oraz jakie punkty poboru ciepłej wody będą wykorzystywane jednocześnie. Na tej podstawie określamy wielkość zasobnika i jego wydajność początkową. Odpowiednio duży zasobnik gwarantuje nam z jednej strony komfort kąpieli, a z drugiej - długą pracę sprężarki (pompuje ona ciepło z gruntu lub powietrza instalacji grzewczej). Dzięki temu sprężarka rzadziej się włącza i wyłącza, a to wydłuża jej żywotność, i przez to także trwałość całego urządzenia. Biorąc to wszystko pod uwagę, pompy ciepła łączy się z zasobnikami, których pojemność wynosi 250-400 l.

Błąd: za mała wężownica

Pompy ciepła mogą współpracować albo z zasobnikami płaszczowymi, albo wyposażonymi w wężownicę. Jeśli zdecydujemy się na ten drugi model, wówczas istotnym parametrem jest powierzchnia wymiany ciepła, jaką ma wężownica. Gdy będzie ona zbyt mała, wtedy sprężarka również często włącza się i wyłącza.

Rozwiązanie

Powierzchnia wężownicy powinna wynosić co najmniej 0, 2 m2 na każdy kW mocy pompy ciepła. Przykładowo, gdy ogrzewany dom urządzeniem o mocy 10 kW, wówczas wielkość zamontowanej w zasobniku spirali powinna wynosić około 2 m2. Dla porównania - tradycyjny zasobnik o pojemności 100-200 l przeznaczony do współpracy z kotłem, ma wężownicę o powierzchni 0, 7-1, 0 m2. Uwaga! Jeżeli oprócz pompy ciepła planujemy również montaż kolektorów słonecznych, wówczas fachowcy zalecają zastosowanie jeszcze innego rodzaju zbiorników do magazynowania ciepłej wody. Znajdują się w nich dwie wężownice o dużej powierzchni wymiany ciepła.

Bezpieczna eksploatacja zasobników do ciepłej wody

Ochrona przed poparzeniem

W instalacji połączonej z kolektorami słonecznymi na wyjściu ze zbiornika należy zamontować termostatyczny zawór mieszający. Ma on za zadanie kontrolować i regulować temperaturę wody płynącej w rurach. Gdy kolektory podgrzeją ją do temperatury 80-90xC, wówczas zawór termostatyczny zmiesza gorącą wodę wypływającą z zasobnika z zimną. W ten sposób do instalacji popłynie woda o wymaganej temperaturze 55xC, zamiast na przykład 80xC. Unikniemy w ten sposób ryzyka poparzenia użytkowników. Innym rozwiązaniem tego problemu może być też zastosowanie baterii termostatycznych.

Ochrona przed rozwojem bakterii

Dość duża pojemność zasobników, szczególnie tych przeznaczonych do współpracy z kolektorami słonecznymi i pompą ciepła sprawia, że mogą się w nich rozwijać bakterie Legionella. Optymalna temperatura umożliwiająca ich namnażanie to około 30-40xC, ale są one w stanie przetrwać jakiś czas nawet w temperaturze 50xC. Z tego powodu zaleca się raz w tygodniu dezynfekcję termiczną wody zgromadzonej w zasobniku. Polega to na jej podgrzaniu do temperatury 70xC (gdy mamy rozbudowane sterowanie odbywa się to automatycznie).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

  Więcej o:

PN-B-01440:1998 Technika sanitarna. Istotne wielkości, symbole i jednostki miar

PN-B-01700:1999

PN-B-02857:2017-04 – wersja polska Ochrona przeciwpożarowa budynków — Przeciwpożarowe zbiorniki wodne — Wymagania ogólne

PN-B-02865:1997/Ap1:1999 Wodociągi i kanalizacja. Urządzenia i sieć zewnętrzna. Oznaczenia graficzne

PN-B-02865:1997 Ochrona przeciwpożarowa budynków. Prze-ciwpożarowe zaopatrzenie wodne. Instalacja wodociągowa przeciwpożarowa

PN-B-10702:1999 Wodociągi i kanalizacja. Zbiorniki. Wymagania i badania

PN-B-10725:1997 Wodociągi. Przewody zewnętrzne. Wymagania i badania

PN-B-10726:1999 Wodociągi. Przewody zewnętrzne z rur stalowych i żeliwnych na terenach górniczych. Wymagania i badanie przy odbiorze

PN-B-10727:1992 Kanalizacja. Przewody kanalizacyjne na terenach

(PN-92/B-10727) górniczych. Wymagania i badanie przy odbiorze

PN-B-10736:1999 Roboty ziemne. Wykopy otwarte dla przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Warunki techniczne wykonania

Urządzenia, elementy (wyroby)

PN-EN 19:2005 Armatura przemysłowa. Znakowanie armatury metalowej

PN-EN 26:2015-10 Wersja angielska Przepływowe ogrzewacze wody opalane gazem do wytwarzania gorącej wody użytku domowego

PN-EN 31:2011 Umywalki. Wymiary przyłączeniowe (oryg. )

PN-EN 31+A1:2014-07 Wersja angielska Umywalki — Wymiary przyłączeniowe

PN-EN 33:2011/AC:2014-07 Wersja angielska Miski ustępowe i zestawy WC — Wymiary przyłączeniowe

PN-EN 35:2014-07 Wersja angielska Stojące i podwieszane bidety zasilane od góry — Wymiary przyłączeniowe

PN-EN 36:2000

PN-EN 36:2000/Ap1:2003 Bidety wiszące zasilane od góry. Wymiary przyłączeniowe

PN-EN 80:2002 Pisuary naścienne. Wymiary przyłączeniowe

PN-EN 89:2015-10 Wersja angielska Zasobnikowe ogrzewacze wody opalane gazem do wytwarzania gorącej wody użytku domowego

PN-EN 124-3:2015-07/Ap1:2017-08 – wersja angielska Zwieńczenia wpustów i studzienek włazowych do nawierzchni dla ruchu pieszego i kołowego — Część 3: Zwieńczenia wpustów i studzienek włazowych wykonane ze stali i stopów aluminium

PN-EN 124-4:2015-07/Ap1:2017-08 – wersja angielska Zwieńczenia wpustów i studzienek włazowych do nawierzchni dla ruchu pieszego i kołowego — Część 4: Zwieńczenia wpustów i studzienek włazowych wykonane z betonu zbrojonego stalą 

PN-EN 124-5:2015-07/Ap1:2017-08 – wersja angielska Zwieńczenia wpustów i studzienek włazowych do nawierzchni dla ruchu pieszego i kołowego — Część 5: Zwieńczenia wpustów i studzienek włazowych wykonane z materiałów kompozytowych 

PN-EN 124-6:2015-07/Ap1:2017-08 – wersja angielska Zwieńczenia wpustów i studzienek włazowych do nawierzchni dla ruchu pieszego i kołowego — Część 6: Zwieńczenia wpustów i studzienek włazowych wykonane z polipropylenu (PP), polietylenu (PE) lub nieplastyfikowanego poli(chlorku winylu) (PVC-U)

PN-EN 198:2008 Urządzenia sanitarne. Wanny wykonane z wylewanych płyt z usieciowanego tworzywa akrylowego. Wymagania i metody badań (oryg. )

PN-EN 200:2008 Armatura sanitarna. Zawory wypływowe i baterie mieszające do systemów zasilania wodą typu 1 i typu 2. Ogólne wymagania techniczne (oryg. )

PN-EN 232:2013 Wanny kąpielowe — Wymiary przyłączeniowe; (oryg. ); (gr. cen. G)

PN-EN 246:2005 Armatura sanitarna. Wymagania ogólne dotyczące regulatorów strumienia

PN-EN 248:2005 Armatura sanitarna. Ogólne wymagania dotyczące elektrolitycznych powłok ochronnych Ni-Cr

PN-EN 249:2010 Urządzenia sanitarne. Brodziki podprysznicowe wykonane z współwytłaczanych płyt akrylowych. )

PN-EN 251:2013 Brodziki podprysznicowe — Wymiary przyłączeniowe; (oryg. G) 

PN-EN 263:2008 Urządzenia sanitarne. Arkusze akrylowe ze środkiem sieciującym do wanien i brodzików do użytku domowego (oryg. )

PN-EN 274-2:2004 Zestawy odpływowe przyborów sanitarnych. Część 2: Metody badań

PN-EN 274-3:2004 Zestawy odpływowe przyborów sanitarnych. Część 3: Sterowanie jakością

PN-EN 274-1:2004/Ap1:2012 Zestawy odpływowe przyborów sanitarnych — Część 1: Wymagania;

PN-EN 295-1:2013-06 Wersja angielska Systemy rur kamionkowych w sieci drenażowej i kanalizacyjnej — Cześć 1: Wymagania dotyczące rur, kształtek i połączeń

PN-EN 295-2:2013-07 Wersja angielska Systemy rur kamionkowych w sieci drenażowej i kanalizacyjnej — Część 2: Ocena zgodności i testowanie

PN-EN 295-3:1999

PN-EN 295-3:1999/A1:2002 Rury i kształtki kamionkowe i ich połączenia w sieci drenażowej i kanalizacyjnej. Metody badań

PN-EN 295-4:2013-07 Wersja angielska Systemy rur kamionkowych w sieci drenażowej i kanalizacyjnej — Część 4: Wymagania dotyczące adapterów, połączeń i złączy elastycznych

PN-EN 295-5:2013-07 Wersja angielska Systemy rur kamionkowych w sieci drenażowej i kanalizacyjnej — Część 5: Wymagania dotyczące rur perforowanych i połączeń

PN-EN 295-6:2013-07 Wersja angielska Systemy rur kamionkowych w sieci drenażowej i kanalizacyjnej — Cześć 6: Wymagania dotyczące elementów studzienek włazowych i rewizyjnych

PN-EN 295-7:2013-07 Wersja angielska Systemy rur kamionkowych w sieci drenażowej i kanalizacyjnej — Część 7: Wymagania dotyczące rur i połączeń stosowanych do przeciskania

PN-EN 476:2012 Wymagania ogólne dotyczące elementów stosowanych w systemach kanalizacji deszczowej i sanitarnej

PN-EN 295-10:2007 Rury i kształtki kamionkowe i ich połączenia w sieci drenażowej i kanalizacyjnej. Część 10: Wymagania użytkowe

PN-EN 476:2011 Wymagania ogólne dotyczące komponentów stosowanych w systemach kanalizacji grawitacyjnej (oryg. )

PN-EN 512:2000

PN-EN 512:2000/A1:2002 Wyroby włóknocementowe. Rury ciśnieniowe i złącza

PN-EN 545:2010 Rury, kształtki i wyposażenie z żeliwa sferoidalnego oraz ich złącza do rurociągów wodnych. )

PN-EN 558:2008

PN-EN 558:2008/AC:2010 Armatura przemysłowa. Długości zabudowy armatury metalowej prostej i kątowej do rurociągów kołnierzowych. Armatura z oznaczeniem PN i klasy (oryg. )

PN-EN 588-1:2000 Rury włóknocementowe do kanalizacji. Rury, złącza i kształtki do systemów grawitacyjnych

PN-EN 588-2:2004 Rury włóknocementowe do kanalizacji. Część 2: Studzienki włazowe i niewłazowe

PN-EN 593+A1:2011 Armatura przemysłowa. Przepustnice metalowe (oryg. )

PN-EN 598+A1:2010 Rury, kształtki i wyposażenie z żeliwa sferoidalnego oraz ich połączenia do odprowadzania ścieków. Wymagania i metody badań

PN-EN 639:1999 Ogólne wymagania dotyczące betonowych rur ciśnieniowych oraz złączy i kształtek

PN-EN 640:2000 Rury ciśnieniowe żelbetowe i rury ciśnieniowe żelbetowe ze zbrojeniem równomiernie rozłożonym (bez płaszcza blaszanego) oraz złącza i kształtki

PN-EN 641:2000 Rury ciśnieniowe żelbetowe z płaszczem blaszanym oraz złącza i kształtki

PN-EN 642:2000 Rury ciśnieniowe z betonu sprężonego z płaszczem lub bez płaszcza blaszanego łącznie ze złączami i kształtkami oraz specjalne wymagania dotyczące stali sprężającej

PN-EN 671-1:2002 Stałe urządzenia gaśnicze. Hydranty wewnętrzne. Część 1: Hydranty wewnętrzne z wężem półsztywnym

PN-EN 671-2:2012/Ap1:2014-07 Wersja polska Stałe urządzenia gaśnicze — Hydranty wewnętrzne — Część 2: Hydranty wewnętrzne z wężem płasko składanym

PN-EN 671-3:2009 Stałe urządzenia gaśnicze. Część 3: Konserwacja hydrantów wewnętrznych z wężem półsztywnym i hydrantów wewnętrznych z wężem płasko składanym (oryg. )

PN-EN 681-1:2002

PN-EN 681-1:2002/A3:2006 Uszczelnienia z elastomerów. Wymagania materiałowe dotyczące uszczelek złączy rur wodociągowych i odwadniających. Część 1: Guma

PN-EN 681-2:2003

PN-EN 681-2:2003/A2:2006 Uszczelnienia z elastomerów. Część 2: Elastomery termoplastyczne

PN-EN 681-3:2003

PN-EN 681-3:2003/A2:2006 Uszczelnienia z elastomerów. Część 3: Materiały z gumy porowatej

PN-EN 681-4:2003

PN-EN 681-4:2003/A2:2006 Uszczelnienia z elastomerów. Część 4: Elementy uszczelniające odlewane z poliuretanu

PN-EN 695:2005 Zlewozmywaki kuchenne. )

PN-EN 736-1:1998 Armatura przemysłowa. Terminologia. Definicje typów armatury

PN-EN 736-2:2001 Armatura przemysłowa. Definicje elementów armatury

PN-EN 736-3:2010 Armatura przemysłowa. Część 3: Definicje terminów ogólnych
PN-EN 752:2017-06 – wersja angielska Zewnętrzne systemy odwadniające i kanalizacyjne — Zarządzanie systemem kanalizacyjnym

PN-EN 805:2002/Ap1:2006 Zaopatrzenie w wodę. Wymagania dotyczące systemów zewnętrznych i ich części składowych

PN-EN 806-1:2004 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Część 1: Postanowienia ogólne

PN-EN 806-2:2005 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Część 2: Projektowanie (oryg. )

PN-EN 806-3:2006 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Część 3: Wymiarowanie przewodów. Metody uproszczone (oryg. )

PN-EN 806-4:2010 Wymagania dotyczące wewnętrznych instalacji wodociągowych do przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Część 4: Instalacja (oryg. )

PN-EN 809+A1:2009

PN-EN 809+A1:2009/AC:2010 Pompy i zespoły pompowe do cieczy. Ogólne wymagania bezpieczeństwa (oryg. )

PN-EN 816:2017-09 – wersja angielska Armatura sanitarna — Automatyczne zawory zamykające 

PN-EN 817:2008 Armatura sanitarna. Baterie mechaniczne (PN 10). )

PN-EN 853:2015-05 Wersja angielska Węże i przewody z gumy — Węże i przewody hydrauliczne wzmocnione oplotem z drutu — Wymagania

PN-EN 854:2015-05 Wersja angielska Węże i przewody z gumy — Węże i przewody hydrauliczne ze

wzmocnieniem tekstylnym — Wymagania

PN-EN 856:2015-05 Wersja angielska Węże i przewody z gumy — Węże i przewody hydrauliczne pokryte gumą, wzmocnione spiralą z drutu — Wymagania

PN-EN 857:2015-05 Wersja angielska Węże i przewody z gumy — Węże i przewody hydrauliczne wzmocnione zwartym oplotem z drutu — Wymagania

PN-EN 858-1:2005

PN-EN 858-1:2005/A1:2007 Instalacje oddzielaczy cieczy lekkich (np. olej i benzyna). Część 1: Zasady projektowania, właściwości użytkowe i badania, znakowanie i sterowanie jakością

PN-EN 858-2:2005 Instalacje oddzielaczy cieczy lekkich (np. olej i benzyna). Część 2: Dobór wielkości nominalnych, instalowanie, użytkowanie i eksploatacja

PN-EN 877:2004

PN-EN 877:2004/A1:2007

PN-EN 877:2004/AC:2009 Rury i kształtki z żeliwa, złącza i elementy wyposażenia instalacji do odprowadzania wód z budynków. Wymagania, metody badań i zapewnienie jakości

PN-EN 997+A1:2015-09 Wersja angielska Miski ustępowe i zestawy WC z integralnym zamknięciem wodnym

PN-EN 1012-1:2011/Ap1:2013-07 Wersja angielska Sprężarki i pompy próżniowe — Wymagania

bezpieczeństwa — Cześć 1: Sprężarki

PN-EN 1057+A1:2013 Miedź i stopy miedzi — Rury miedziane okrągłe bez szwu do wody i gazu stosowane w instalacjach sanitarnych i ogrzewania; (gr. R)

PN-EN 1074-1:2002 Armatura wodociągowa. Wymagania użytkowe i badania sprawdzające. Część 1: Wymagania ogólne

PN-EN 1074-2:2002 Armatura wodociągowa. Część 2: Armatura zaporowa

PN-EN 1074-2:2002/A1:2005 Armatura wodociągowa. Wymagania użyt-kowe i badania sprawdzające. Część 2: Armatura zaporowa (oryg. )

PN-EN 1074-3:2002 Armatura wodociągowa. Część 3: Armatura zwrotna

PN-EN 1074-4:2002 Armatura wodociągowa. Część 4: Zawory napowietrzająco-odpowietrzające

PN-EN 1074-5:2002 Armatura wodociągowa. Część 5: Armatura regulująca

PN-EN 1074-6:2009 Armatura wodociągowa. Część 6: Hydranty (oryg. )

PN-EN 1085:2010 Oczyszczanie ścieków. Terminologia

PN-EN 1091:2002 Zewnętrzne systemy kanalizacji podciśnieniowej

PN-EN 1092-1:2010 Kołnierze i ich połączenia. Kołnierze okrągłe do rur, armatury, łączników i osprzętu z oznaczeniem PN. Część 1: Kołnierze stalowe

PN-EN 1092-2:1999 Kołnierze i ich połączenia. Kołnierze okrągłe do rur, armatury, łączników i osprzętu z oznaczeniem PN. Kołnierze żeliwne

PN-EN 1092-3:2008 Kołnierze i ich połączenia. Kołnierzeokrągłe do rur, armatury, łączników i osprzętu z oznaczeniem PN. Część 3: Kołnierze ze stopów miedzi (oryg. )

PN-EN 1111:2017-09 – wersja angielska Armatura sanitarna — Baterie termostatyczne (PN 10) — Ogólna specyfikacja techniczna

PN-EN 1112:2008 Armatura sanitarna. Wyloty natrysków do armatury sanitarnej do systemu zasilania typu 1 i 2. )

PN-EN 1113:2015-06 Wersja angielska Armatura sanitarna — Przewody natryskowe do armatury sanitarnej systemu zasilania typu 1 i typu 2 — Ogólna specyfikacja techniczna

PN-EN 1123-1:2007 Rury i kształtki kanalizacyjne kielichowe z rur stalowych ze szwem wzdłużnym ocynkowanych ogniowo. Część 1: Wymagania, badania, sterowanie jakością

PN-EN 1123-2 + A1:2007 Rury i kształtki kanalizacyjne kielichowe z rur stalowych ze szwem wzdłużnym ocynkowane ogniowo. Część 2: Wymiary (oryg. )

PN-EN 1124-1:2007 Rury i kształtki kanalizacyjne kielichowe z rur stalowych nierdzewnych ze szwem wzdłużnym. Część 1: Wymagania, badania, sterowanie jakością

PN-EN 1124-2:2014-07 Wersja angielska Rury i kształtki kanalizacyjne kielichowe z rur stalowych nierdzewnych ze szwem wzdłużnym — Część 2: System S, kształty i wymiary

PN-EN 1124-3:2008 Rury i kształtki kanalizacyjne kielichowe z rur stalowych nierdzewnych ze szwem wzdłużnym. Część 3: System X. Wymiary(oryg. )

PN-EN 1171:2015-12 Wersja angielska Armatura przemysłowa — Zasuwy żeliwne

PN-EN 1213:2002 Armatura w budynkach. Zawory zaporowe ze stopów miedzi do instalacji wodociągowych w budynkach. Badania i wymagania

PN-EN 1253-1:2015-03 Wersja angielska Wpusty ściekowe w budynkach — Część 1: Podłogowe wpusty ściekowe z uszczelnieniem klapowym na głębokości co najmniej 50 mm

PN-EN 1253-2:2015-03 Wersja angielska Wpusty ściekowe w budynkach — Część 2: Wpusty dachowe i podłogowe bez klap zwrotnych

PN-EN 1253-3:2016-07 Wersja angielska Wpusty ściekowe w budynkach — Część3: Ocena zgodności

PN-EN 1253-4:2016-06 Wersja angielska Wpusty ściekowe w budynkach — Część 4: Zwieńczenia 

PN-EN 1253-5:2017-03 – wersja angielska Wpusty ściekowe w budynkach. Część 5: Wpusty ściekowe z oddzielaniem cieczy lekkich

PN-EN 1254-1:2004 Miedź i stopy miedzi. Łączniki instalacyjne. Część 1: Łączniki do rur miedzianych z końcówkami do kapilarnego lutowania miękkiego lub twardego

PN-EN 1254-2:2004 Miedź i stopy miedzi. Część 2: Łączniki do rur miedzianych z końcówkami zaciskowymi

PN-EN 1254-3:2004 Miedź i stopy miedzi. Część 3: Łączniki do rur z tworzyw sztucznych z końcówkami zaciskowymi

PN-EN 1254-4:2004 Miedź i stopy miedzi. Część 4: Łączniki z końcówkami innymi niż do połączeń kapilarnych lub zaciskowych

PN-EN 1254-5:2004 Miedź i stopy miedzi. Część 5: Łączniki do rur miedzianych z krótkimi końcówkami do kapilarnego lutowania twardego

PN-EN 1254-6:2013 Miedź i stopy miedzi — Łączniki instalacyjne — Część 6: Łączniki z końcówkami samozaciskowymi; (oryg. T)

PN-EN 1254-8:2013 Miedź i stopy miedzi — Łączniki instalacyjne — Część 8: Łączniki z końcówkami zaprasowywanymi do rur z tworzyw sztucznych i rur wielowarstwowych; (oryg. M)

PN-EN 1286:2004 Armatura sanitarna. Baterie mechaniczne niskociśnieniowe. Ogólne wymagania techniczne

PN-EN 1287:2017-09 – wersja angielska Armatura sanitarna — Niskociśnieniowe termostatyczne baterie mieszające — Ogólna specyfikacja techniczna 

PN-EN 1295-1:2002 Obliczenia statyczne rurociągów ułożonych w ziemi w różnych warunkach obciążenia. Część 1: Wymagania ogólne

PN-EN ISO 11296-1:2018-04

 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Część 1: Postanowienia ogólne

 PN-EN ISO 11297-1:2018-05

 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych ciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Część 1: Postanowienia ogólne

 PN-EN ISO 11298-1:2018-05

 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych sieci wodociągowych — Część 1: Postanowienia ogólne

PN-EN 1333:2008 Kołnierze i ich połączenia. Elementy rurociągów. Definicja i dobór PN
PN-EN 1329-1+A1:2018-05
 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budynków — Nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U) — Część 1: Specyfikacje rur, kształtek i systemu

PN-ENV 1329-2:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli. Nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U). Część 2: Zalecenia dotyczące oceny zgodności (oryg. )

PN-EN 1401-1:2009 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do bezciśnieniowej podziemnej kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Nieplastyfikowany poli-(chlorek winylu) (PVC-U). Część 1: Specyfikacje rur, kształtek i systemu

PN-ENV 1401-2:2003 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnej bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Część 2: Zalecenia dotyczące oceny zgodności

PN-EN1433:2005

PN-EN 1433:2005/A1:2007 Kanały odwadniajace nawierzchnię dla ruchu pieszego i kołowego. Klasyfikacja, wymagania konstrukcyjne, badanie, znakowanie i ocena zgodności

PN-EN 1444:2002 Przewody włóknocementowe. Wytyczne dotyczące układania i wykonywania na budowie (oryg. )

PN-EN 1451-1:2018-02 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budynków — Polipropylen (PP) — Część 1: Specyfikacje rur, kształtek i systemu

PN-ENV 1451-2:2007 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli. Polipropylen (PP). Część 2: Zalecenia do oceny zgodności

PN-ENV 1452-7:2007 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do przesyłania wody. Część 7: Zalecenia do oceny zgodności

PN-EN 1453-1:2017-02 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych o ściankach strukturalnych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz budynków — Nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U) — Część 1: Wymagania dotyczące rur i systemu

PN-EN 1453-1:2017-02/AC:2017-08 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych o ściankach strukturalnych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz budynków — Nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U) — Część 1: Wymagania dotyczące rur i systemu 

PN-ENV 1453-2:2002 Systemy przewodowe z tworzyw sztucznych o ściankach strukturalnych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli. )

PN-EN 1455-1:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz budowli. Akrylonitryl-butadien-styren (ABS). Część 1: Wymagania dotyczące rur, kształtek i systemu (oryg. )

PN-ENV 1455-2:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli. )

PN-EN 1487:2014-08 Wersja angielska Armatura w budynkach — Hydrauliczne grupy bezpieczeństwa –Badania i wymagania

PN-EN 1488:2004 Armatura w budynkach. Zespoły rozprężne. Badania i wymagania

PN-EN 1489:2003 Armatura w budynkach. Zawory bezpieczeństwa. Badania i wymagania

PN-EN 1490:2004 Armatura w budynkach. Zespolone zawory nadmiarowe temperaturowo-ciśnieniowe. Badania i wymagania

PN-EN 1491:2004 Armatura w budynkach. Zawory rozprężne. Badania i wymagania

PN-EN 1508:2002 Zaopatrzenie w wodę. Wymagania dotyczące systemów i ich części składowych przeznaczonych do gromadzenie wody

PN-EN 1519-1:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli. Polietylen (PE). Część 1: Wymagania dotyczące rur, kształtek i systemu

PN-ENV 1519-2:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli. )

PN-EN 1565-1:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz budynków. Kopolimer styrenu (SAN+PVC). Część 1: Wymagania dla rur, kształtek i systemu (oryg. )

PN-ENV 1565-2:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli. Mieszanina kopolimeru styrenu (SAN+PVC). )

PN-EN 1566-1:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz budynków. Chlorowany poli-(chlorek winylu) (PVC-C). )

PN-ENV 1566-2:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli. Chlorowany poli(chlorek winylu) (PVC-C). )

PN-EN 1567:2004 Armatura w budynkach. Zawory redukcyjne i zespolone zawory redukcyjne ciśnienia wody. Wymagania i badania

PN-EN 1610:2015-10 Wersja angielska Budowa i badania przewodów kanalizacyjnych

PN-EN 1671:2001 Zewnętrzne systemy kanalizacji ciśnieniowej

PN-EN 1717:2003 Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach wodociągowych i ogólne wymagania dotyczące urządzeń zapobiegających zanieczyszczaniu przez przepływ zwrotny

PN-EN 1796:2013-07 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do ciśnieniowego i

bezciśnieniowego przesyłania wody — Termoutwardzalne tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym (GRP), na bazie nienasyconej żywicy poliestrowej (UP)

PN-EN 1825-1: 2007 Oddzielacze tłuszczu. Część 1: Zasady projektowania, właściwości użytkowe i badania, znakowanie oraz sterowanie jakością

PN-EN 1825-2: 2005 Oddzielacze tłuszczu. Część 2: Dobór wymiarów nominalnych, instalowanie, użytkowanie i eksploatacja

PN-EN 1852-1:2010 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnego bezciśnieniowego odwadniania i kanalizacji. Część 1: Specyfikacje rur, kształtek i systemu

PN-ENV 1852-2:2003 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnej bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Część 2: Zalecenia dotyczące oceny zgodności

PN-EN 1916:2005

PN-EN 1916:2005/AC:2009 Rury i kształtki z betonu niezbrojonego, betonu zbrojnego włóknem stalowym i żelbetowe

PN-EN 1917:2004

PN-EN 1917:2004/AC:2009 Studzienki włazowe i niewłazowe z betonu niezbrojonego, z betonu zbrojonego włóknem stalowym i żelbetowe

PN-EN 1983:2008 Armatura przemysłowa. Kurki kulowe stalowe

PN-EN 1984:2010 Armatura przemysłowa. Zasuwy stalowe i staliwne (oryg. )

PN-EN 10220:2005 Rury stalowe bez szwu i ze szwem. Wymiary i masy na jednostkę długości

PN-EN 10224:2006 Rury i złączki ze stali niestopowej do transportu wody i innych płynów wodnych. Warunki techniczne dostawy

PN-EN 10241:2005 Gwintowane łączniki rurowe stalowe

PN-EN 10242:1999 Łączniki gwintowane z żeliwa ciągliwego

PN-EN 10242:1999/A1:2002 Gwintowane łączniki rurowe z żeliwa ciągliwego

PN-EN 10242:1999/A2:2005 Gwintowane łączniki rurowe z żeliwa ciągliwego

PN-EN 10284:2005 Złączki z żeliwa ciągliwego z końcówkami zaciskowymi do rurociągów z polietylenu (PE)

PN-EN 10311:2006 Połączenia dla rur stalowych i złączek do transportu wody i innych płynów wodnych

PN-EN 10312:2006 Rury ze szwem ze stali odpornej na korozję do transportu wody i innych płynów wodnych. Warunki techniczne dostawy

PN-EN 12050-1:2002 Przepompownie ścieków w budynkach i ich otoczeniu. Zasady budowy i badania. Część 1: Przepompownie ścieków zawierających fekalia

PN-EN 12050-2:2015-04 Wersja angielska Przepompownie ścieków w budynkach i ich otoczeniu — Część 2: Przepompownie ścieków bez fekaliów

PN-EN 12050-3:2002 Przepompownie ścieków w budynkach i ich otoczeniu. Część 3: Przepompownie ścieków zawierających fekalia do ograniczonego zakresu zastosowania

PN-EN 12050-4:2002

PN-EN 12050-4:2002/Ap1:2007 Przepompownie ścieków w budynkach i ich otoczeniu. Część 4: Zawory zwrotne do przepompowni ścieków bez fekaliów i z fekaliami

PN-EN 12056-1:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków. Część 1: Postanowienia ogólne i wymagania

PN-EN 12056-2:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków. Część 2: Kanalizacja sanitarna. Projektowanie układu i obliczenia

PN-EN 12056-3:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków. Część 3: Przewody deszczowe. Projektowanie układu i obliczenia

PN-EN 12056-4:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków. Część 4: Oczyszczalnie ścieków. Projektowanie i obliczenia

PN-EN 12056-5:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków. Część 5: Montaż i badania, instrukcje działania, użytkowania i eksploatacji

PN-EN 12109:2003 Wewnętrzne systemy kanalizacji podciśnieniowej

PN-EN 12200-1:2016-05 – wersja polska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do wody deszczowej do zewnętrznego zastosowania ponad ziemią — Nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U) — Część 1: Wymagania dotyczące rur, kształtek i systemu

PN-EN 12201-1:2012 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do przesyłania wody oraz do ciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Polietylen (PE) — Część 1: Postanowienia ogólne; (gr. K) 

PN-EN 12201-2+A1:2013-12 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do przesyłania wody oraz do ciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Polietylen (PE) — Cześć 2: Rury) 

PN-EN 12201-3+A1:2013 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do przesyłania wody i do ciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Polietylen (PE) — Część 3: Kształtki; (oryg. S) 

PN-EN 12201-4:2013 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do przesyłania wody oraz do ciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Polietylen (PE) — Część 4: Armatura; (gr. L) 

PN-EN 12201-5:2011 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do przesyłania wody i do ciśnieniowego odwadniania i kanalizacji. Część 5: Przydatność systemu do stosowania (oryg. )

PN-EN 12255-1:2005 Oczyszczalnie ścieków. Część 1: Ogólne zasady budowy

PN-EN 12255-3:2004 Oczyszczalnie ścieków. Część 3: Oczyszczanie wstępne

PN-EN 12255-4:2005 Oczyszczalnie ścieków. Część 4: Sedymentacja wstępna

PN-EN 12255-5:2004 Oczyszczalnie ścieków. Część 5: Procesy zachodzące w stawach

PN-EN 12255-6:2005 Oczyszczalnie ścieków. Część 6: Proces osadu czynnego

PN-EN 12255-7:2005 Oczyszczalnie ścieków. Część 7: Reaktory z błoną biologiczną

PN-EN 12255-8:2004 Oczyszczalnie ścieków. Część 8: Przeróbka i magazynowanie osadów ściekowych

PN-EN 12255-9:2005 Oczyszczalnie ścieków. Część 9: Kontrola zapachu i wentylacja

PN-EN 12255-10:2004 Oczyszczalnie ścieków. Część 10: Zasady bezpieczeństwa

PN-EN 12255-11:2004 Oczyszczalnie ścieków. Część 11: Wymagane informacje ogólne

PN-EN 12255-12:2005 Oczyszczalnie ścieków. Część 12: Sterowanie i automatyzacja

PN-EN 12255-13:2005 Oczyszczalnie ścieków. Część 13: Oczyszczanie chemiczne. Oczyszczanie ścieków metodą strącania/flokulacji

PN-EN 12255-14:2008 Oczyszczalnie ścieków. Część 14: Dezynfekcja

PN-EN 12255-15:2005 Oczyszczalnie ścieków. Część 15: Pomiar natlenienia czystej wody w komorach napowietrzania osadu czynnego

PN-EN 12255-16:2005 Oczyszczalnie ścieków. Część 16: Filtracja mechaniczna (oryg. )

PN-EN 12259-1:2005

PN-EN 12259-1:2005/A3:2010 Stałe urządzenia gaśnicze. Podzespoły urządzeń tryskaczowych i zraszaczowych. Część 1: Tryskacze

PN-EN 12259-2:2001

PN-EN 12259-2:2001/A1:2004

PN-EN 12259-2:2001/AC:2006 Stałe urządzenia gaśnicze. Część 2: Zawory kontrolno-alarmowe wodne

PN-EN 12259-3:2003

PN-EN 12259-3:2003/A2:2006 Stałe urządzenia gaśnicze. zęść 3: Zawory kontrolno-alarmowe powietrzne

PN-EN 12259-4:2003 Stałe urządzenia gaśnicze. Część 4: Turbinowe urządzenia alarmowe

PN-EN 12259-5:2005 Stałe urządzenia gaśnicze. Część 5: Wskaźniki przepływu wody

PN-EN 12262:2001 Pompy wirowe. Dokumenty techniczne. Terminologia, zakres dostawy, forma

PN-EN 12288:2010 Armatura przemysłowa. Zasuwy ze stopów miedzi (oryg. )

PN-EN 12334:2005 Armatura przemysłowa. Armatura zwrotna żeliwna

PN-EN 12380:2005 Zawory napowietrzające do systemów kanalizacyjnych. Wymagania, metody badań i ocena zgodności

PN-EN 12450:2013 Miedź i stopy miedzi — Rury miedziane okrągłe bez szwu kapilarne; (oryg. G) 

PN-EN 12541:2005 Armatura sanitarna. Ciśnieniowe zawory spłukujące do misek ustępowych i samoczynnie zamykane zawory spłukujące do pisuarów (PN 10)

PN-EN 12566-1:2016-10 Wersja angielska. Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50. Część 1: Prefabrykowane osadniki gnilne

PN-EN 12566-3+A2:2016-10 Wersja angielska Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50 — Część 3: Kontenerowe i/lub montowane na miejscu przydomowe oczyszczalnie ścieków

PN-EN 12566-4:2016-10 Wersja angielska. Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50. Część 4: Osadniki gnilne montowane na miejscu z zestawów prefabrykowanych

PN-EN 12566-6:2016-10 Wersja angielska Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50 — Cześć 6: Prefabrykowane urządzenia do oczyszczania odpływu z osadników gnilnych

PN-EN 12566-7:2016-10 Wersja angielska. Małe oczyszczalnie ścieków dla obliczeniowej liczby mieszkańców (OLM) do 50 — Cześć 7: Prefabrykowane urządzenia do oczyszczania trzeciego stopnia 

PN-EN 12613:2010 Oznakowanie wizualnie ostrzegające z tworzyw sztucznych stosowane podczas układania kabli i rurociągów podziemnych

PN-EN 12627:2002 Armatura przemysłowa. Przyłącza armatury stalowej do przyspawania doczołowego

PN-EN 12666-1+A1:2011 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnego bezciśnieniowgo odwadniania i kanalizacji. Część 1: Specyfikacje rur, kształtek i systemu (oryg. )

PN-EN 12723:2004 Pompy do cieczy. Nazwy ogólne dotyczące pomp i instalacji. Definicje, wielkości, symbole literowe i jednostki

PN-EN 12729:2005 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Izolator przepływów zwrotnych z możliwością nadzoru, z obniżoną strefą ciśnienia. Rodzina B, typ A

PN-EN 12763:2002 Rury i kształtki włókno-cementowe do systemów kanalizacyjnych w budynkach. Wymiary i warunki techniczne dostawy (oryg. )

PN-EN 12764:2015-08 Wersja angielska Urządzenia sanitarne — Specyfikacja dla wanien z hydromasażem

PN-EN 12842:2012 Kształtki z żeliwa sferoidalnego do systemów przewodowych z PVC-U lub PE — Wymagania i metody badań; (oryg. T) 

PN-EN 12845+A2:2010 Stałe urządzenia gaśnicze. Automatyczne urządzenia tryskaczowe. Projektowanie, instalowanie i konserwacja

PN-EN 12897:2016-07 Wersja angielska Wodociągi — Specyfikacja ogrzewanych pośrednio,

nieodpowietrzanych (zamkniętych) pojemnościowych podgrzewaczy wody

PN-EN 12889:2003 Bezwykopowa budowa i badanie przewodów kanalizacyjnych

PN-EN 12954:2004 Ochrona katodowa konstrukcji metalowych w gruntach lub w wodach. Zasady ogólne i zastosowania dotyczące rurociągów

PN-EN 12982:2009 Armatura przemysłowa. Długości zabudowy armatury prostej i kątowej z przyłączami do przyspawania doczołowego (oryg. )

PN-EN ISO 13056:2018-10 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych — Ciśnieniowe systemy do gorącej i zimnej wody — Metoda badania szczelności w warunkach podciśnienia

PN-EN 13076:2005 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczaniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Swobodna przerwa powietrzna. Rodzina A, typ A

PN-EN 13077:2008 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Przerwa powietrzna z przelewem o przekroju niekołowym (nieograniczonym). Rodzina A, typ B (oryg. )

PN-EN 13078:2005 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Przerwa powietrzna z wlotem zatopionym, dopływem powietrza i przelewem. Rodzina A, typ C

PN-EN 13079:2005 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Przerwa powietrzna z iniektorem. Rodzina A, typ D

PN-EN 13101:2005 Stopnie do studzienek włazowych. Wymagania, znakowanie, badania i ocena zgodności

PN-EN 13203-1:2015-12 Wersja angielska Domowe urządzenia wytwarzające gorącą wodę opalane gazem — Część 1: Ocena realizacji dostaw gorącej wody

PN-EN 13203-2:2015-08 Wersja angielska Domowe urządzenia wytwarzające gorącą wodę opalane gazem — Część 2: Ocena zużycia energii

PN-EN 13203-4:2017-01 – wersja angielska Domowe urządzenia wytwarzające gorącą wodę opalane gazem — Część 4: Ocena zużycia energii urządzeń kogeneracyjnych opalanych gazem (micro CHP) wytwarzających gorącą wodę i elektryczność

PN-EN 13244-4:2004 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do ciśnieniowych rurociągów do wody użytkowej i kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej, układane pod ziemią i nad ziemią. Część 4: Armatura

PN-EN ISO 13260:2012/A1:2017-11 – wersja polska Systemy przewodów rurowych z tworzyw termoplastycznych do podziemnej bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Metoda badania odporności na równoczesne działanie cyklicznych zmian temperatury i zewnętrznego obciążenia

PN-EN 13310:2015-09 Wersja angielska Zlewozmywaki kuchenne — Wymagania użytkowe i metody badań

PN-EN 13380:2004 Wymagania ogólne dotyczące elementów stosowanych do renowacji i naprawy zewnętrznych systemów kanalizacyjnych

PN-EN 13407:2015-09 Wersja angielska Pisuary wiszące — Wymagania funkcjonalności i metody badań

PN-EN 13433:2006 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Rozłącznik mechaniczny bezpośredniego działania. Rodzina G, typ A (oryg. )

PN-EN 13434:2006 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Rozłącznik mechaniczny hydraulicznego działania. Rodzina G, typ B (oryg. )

PN-EN 13443-1+A1:2007 Urządzenia do uzdatniania wody w budynkach. Filtry mechaniczne. Część 1: Zakres filtracji 80 mikrometrów do 150 mikrometrów. Wymagania dotyczące użytkowania, bezpieczeństwa i badania (oryg. )

PN-EN 13443-2+A1:2007 Urządzenia do uzdatniania wody w budynkach. Część 2: Zakres filtracji od 1 mikrometra do 80 mikrometrów. )

PN-EN 13476-1:2018-05

 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnego bezciśnieniowego odwadniania i kanalizacji — Systemy przewodów rurowych o ściankach strukturalnych z nieplastyfikowanego poli(chlorku winylu)(PVC-U), polipropylenu (PP) i polietylenu (PE) — Część 1: Wymagania ogólne i właściwości użytkowe

 PN-EN 13476-2:2018-05

 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnego bezciśnieniowego odwadniania i kanalizacji — Systemy przewodów rurowych o ściankach strukturalnych z nieplastyfikowanego poli(chlorku winylu) (PVC-U), polipropylenu (PP) i polietylenu (PE) — Część 2: Specyfikacje rur i kształtek z gładką wewnętrzną i zewnętrzną powierzchnią oraz systemu, typ A

 PN-EN 13476-3:2018-05

 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnego bezciśnieniowego odwadniania i kanalizacji — Systemy przewodów rurowych o ściankach strukturalnych z nieplastyfikowanego poli(chlorku winylu) (PVC-U), polipropylenu (PP) i polietylenu (PE) — Część 3: Specyfikacje rur i kształtek o gładkiej powierzchni wewnętrznej i profilowanej powierzchni zewnętrznej oraz systemu, typ B

PN-EN 13508-1:2013 Badania i ocena zewnętrznych systemów kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Część 1: Wymagania podstawowe; (oryg. R)

PN-EN 13558:2005 Wymagania dotyczące odpornych na uderzenie wytłaczanych płyt akrylowych na brodziki podprysznicowe do użytku domowego

PN-EN 13559:2005 Wymagania dotyczące odpornych na uderzenie współwytłaczanych płyt PMMA/ABS na wanny i brodziki podprysznicowe do użytku domowego

PN-EN 13564-1:2004 Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach. Część 1: Wymagania

PN-EN 13564-2:2005 Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach. Część 2: Metody badań

PN-EN 13564-3:2005 Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach. Część 3: Zapewnienie jakości

PN-EN 13566-2:2006 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Część 2: Wykładzina z rur ciągłych

PN-EN 13566-7:2009 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Część 7: Wykładzina z rur spiralnie zwijanych

PN-EN 13598-1:2011 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnej bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Nieplastyfikowany poli-(chlorek winylu) (PVC-U), polipropylen (PP) i polietylen (PE). Część 1: Specyfikacje techniczne kształtek pomocniczych wraz z płytkimi studzienkami niewłazowymi

 PN-EN 13598-2:2016-09 – wersja polska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnej bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U), polipropylen (PP) i polietylen (PE) — Część 2: Specyfikacje studzienek włazowych i inspekcyjnych 

PN-EN 13618:2017-01 – wersja angielska Węże przyłączeniowe elastyczne w instalacjach wody pitnej. Wymagania funkcjonalne i metody badań (oryg. )

PN-EN 13709:2010 Armatura przemysłowa. Stalowe zawory zaporowe i zaporowozwrotne (oryg. )

PN-EN 13789:2010 Armatura przemysłowa. Zawory zaporowe żeliwne (oryg. )

PN-EN 13828:2005 Armatura w budynkach. Ręcznie otwierane i zamykane kurki kulowe ze stopów miedzi i stali nierdzewnej do instalacji wodociągowych w budynkach. Badania i wymagania

PN-EN 14055+A1:2015-09 Wersja angielska Zbiorniki spłukujące do misek ustępowych i pisuarów

PN-EN 14095:2005 Uzdatnianie wody w instalacjach wodociągowych. System z aluminiową anodą. Wymagania dotyczące parametrów i bezpieczeństwa oraz badania (oryg. )

PN-EN 14124:2005 Zawory napełniające do zbiorników spłukujących z wewnętrznym przelewem (oryg. )

PN-EN 14154-4:2015-02 Wersja angielska Wodomierze — Cześć 4: Funkcjonalności dodatkowe

PN-EN 14296:2015-09 Wersja angielska Urządzenia sanitarne — Umywalki zbiorowe

PN-EN 14339:2009 Hydranty przeciwpożarowe podziemne

PN-EN 14341:2006 Armatura przemysłowa. Armatura zwrotna stalowa i staliwna (oryg. )

PN-EN 14364:2013-07 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do ciśnieniowego i bezciśnieniowego odwadniania i kanalizacji — Termoutwardzalne tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym (GRP), na bazie nienasyconej żywicy poliestrowej (UP) — Specyfikacje rur, kształtek i połączeń

PN-EN 14367:2005 Urządzenia zabezpieczające przed przepływem zwrotnym nieregulowane ze strefą zróżnicowanego ciśnienia. Rodzina C, typ A (oryg. )

PN-EN 14384:2009 Hydranty przeciwpożarowe nadziemne

PN-EN 14396:2006 Drabiny do zamocowania na stałe w studzienkach włazowych

PN-EN 14428:2015-07 Wersja angielska Kabiny prysznicowe — Wymagania funkcjonalności i metody badań

PN-EN 14451:2005 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Przerywacze próżni DN 8 do DN 80. Rodzina D, typ A (oryg. )

PN-EN 14452:2005 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Przerywacz na przewodzie z otworem napowietrzającym i elementem ruchomym DN 10 do DN 20. Rodzina D, typ B (oryg. )

PN-EN 14453:2005 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wynikuprzepływu zwrotnego. Przerywacz na przewodzie ze stałym otworem napowietrzającym DN 10 do DN 20. Rodzina D, typ C (oryg. )

PN-EN 14454:2005 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Izolator przepływów zwrotnych na przyłącze do węża DN 15 do DN 32. Rodzina H, typ A (oryg. )

PN-EN 14455:2005 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Zawór z ciśnieniowym wlotem powietrza DN 15 do DN 50. Rodzina L, typ A i typ B (oryg. )

PN-EN 14457:2005 Wymagania ogólne dotyczące elementów specjalnie zaprojektowanych do użytku w bezwykopowej budowie kanalizacji (oryg. )

PN-EN 14506:2005 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Automatyczny przełącznik. Rodzina H, typ C (oryg. )

PN-EN 14516:2015-11 Wersja angielska Wanny do użytku domowego

PN-EN 14525:2005 Złączki nakrętne i łączniki kołnierzowe kompensacyjne z żeliwa sferoidalnego przeznaczone do stosowania z rurami z różnych materiałów: z żeliwa sferoidalnego, żeliwa szarego, stali, PVC-U, PE, włókno-cementu (oryg. )

PN-EN 14527+A1:2010 Brodziki natryskowe do użytku domowego (oryg. )

PN-EN 14528:2015-09 Wersja angielska Bidety — Wymagania funkcjonalności i metody badań

PN-EN 14622:2005 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Przerwa powietrzna z przelewem o przepływie kołowym (ograniczonym). Rodzina A, typ F (oryg. )

PN-EN 14623:2005 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Przerwa powietrzna z minimalnym przelewem o przekroju kołowym (sprawdzanym metodą badania lub pomiaru). Rodzina A, typ G (oryg. )

PN-EN 14628:2006 Rury, kształtki i wyposażenie z żeliwa sferoidalnego. Zewnętrzne powłoki na rury z polietylenu. Wymagania i metody badania (oryg. )

PN-EN 14636-1:2009 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Polimerobeton (PRC). Część 1: Rury i kształtki do połączeń elastycznych (oryg. )

PN-EN 14636-2:2010 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Część 2: Studzienki inspekcyjne i włazowe (oryg. )

PN-EN 14652+A1:2007 Urządzenia do uzdatniania wody w budynkach. Urządzenia membranowe. )

PN-EN 14654-1:2005 Prowadzenie operacji oczyszczania systemów odwodnienia i kanalizacji oraz sprawdzenie. Część 1: Oczyszczanie kanalizacji (oryg. )

PN-EN 14680:2007 Kleje do bezciśnieniowych systemów przewodów rurowych z tworzyw termoplastycznych. Wymagania

PN-EN 14688:2015-09 Wersja angielska Urządzenia sanitarne — Umywalki — Wymagania funkcjonalności i metody badań

PN-EN 14743+A1:2007 Urządzenia do uzdatniania wody w budynkach. Zmiękczacze. )

PN-EN 14758-1:2012/Ap1:2015-05 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnego bezciśnieniowego odwadniania i kanalizacji — Polipropylen z modyfikatorami mineralnymi (PP-MD) – – Część 1: Specyfikacje rur, kształtek i systemu

PN-EN 14801:2006 Warunki klasyfikacji wyrobów przeznaczonych do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych ze względu na ciśnienie (oryg. )

PN-EN 14812+A1:2007 Urządzenie do uzdatniania wody w budynkach. Systemy dozowania chemikaliów. Systemy dozowania z wstępną nastawą. )

PN-EN 14814:2008 Kleje do systemów przewodów rurowych z tworzyw termoplastycznych do płynów pod ciśnieniem. Wymagania

PN-EN 14897+A1:2007 Urządzenia do uzdatniania wody w budynkach. Urządzenia stosujące rtęciowe niskociśnieniowe promienniki ultrafioletowe. Wymagania dotyczące użytkowania, bez-pieczeństwa i badania (oryg. )

PN-EN 14898+A1:2007 Urządzenia do uzdatniania wody w budynkach. Filtry z masą aktywną. )

PN-EN 14901:2006 Rury, kształtki i wyposażenie z żeliwa ciągliwego. Powłoki epoksydowe rur, kształtek i wyposażenia z żeliwa ciągliwego (praca przy dużym obciążeniu). )

PN-EN 15012:2010 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych. Systemy odprowadzania nieczystości i ścieków wewnątrz konstrukcji budowli. Właściwości użytkowe rur, kształtek i ich połączeń (oryg. )

PN-EN 15014:2010 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych. Systemy ciśnieniowych sieci do wody i innych cieczy układane pod ziemią i nad ziemią. )

PN-EN 15015:2010 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych. Systemy do wody ciepłej i zimnej nieprzeznaczonej do spożycia przez ludzi. )

PN-EN 15091:2007

PN-EN 15091:2007/AC:2007 Armatura sanitarna. Armatura sanitarna otwierana i zamykana elektronicznie (oryg. )

PN-EN 15092:2008 Zawory w budynkach. Zawory mieszające na zasilaniu instalacji ciepłej wody. Badania i wymagania (oryg. )

PN-EN 15096:2008 Urządzenia zapobiegające zanieczyszczeniu wody do picia w wyniku przepływu zwrotnego. Przerywacze próżni na przyłącze do węża. Od DN 15 do DN 25 włącznie. Rodzina H, typ B i typ D. )

PN-EN 15161:2007 Urządzenia do uzdatniania wody w budynkach. Montowanie, użytkowanie, eksploatacja i naprawa (oryg. )

PN-EN 15189:2006 Rury, kształtki i wyposażenie z żeliwa sferoidalnego. Zewnętrzne powłoki poliuretanowe na rurach. )

PN-EN 15200:2007

PN-EN 15200:2007/AC:2009 Urządzenia sanitarne. Wielofunkcyjne pomiesz czenia prysznicowe (oryg. )

PN-EN 15219+A1:2008 Urządzenia do uzdatniania wody w budynkach. Urządzenia do usuwania azotanów. Wymagania dotyczące użytkowania, bezpieczeństwa oraz badania (oryg. )

PN-EN 15316-3:2017-06 – wersja angielska Charakterystyka energetyczna budynków — Metoda obliczania zapotrzebowania na ciepło przez instalację i sprawności układu — Część 3: Instalacje rozprowadzenia (c. w. u., ogrzewanie i chłodzenie), Moduł M3-6, M4-6, M8-6

PN-EN 15316-5:2017-06 – wersja angielska Charakterystyka energetyczna budynków — Metoda obliczania zapotrzebowania na ciepło przez instalację i sprawności układu — Część 5: Ogrzewanie pomieszczeń i instalacje magazynowania c. u. (bez chłodzenia), Moduł M3-7, M8-7

PN-EN 15334:2007 Urządzenia sanitarne. Rozdrobnione żywice akrylowe o wysokim stopniu zagęszczenia (oryg. )

PN-EN 15383+A1:2013-12 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Termoutwardzalne tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym (GRP) na bazie żywicy poliestrowej (UP) — Studzienki włazowe i niewłazowe

PN-EN 15389:2008 Armatura przemysłowa. Charakterystyki funkcjonalne armatury z tworzyw termoplastycznych do zastosowania w budownictwie (oryg. )

PN-EN ISO 15493:2005/A1:2017-03 – wersja polska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do zastosowań przemysłowych — Akrylonitryl-butadien-styren (ABS), nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U) i chlorowany poli(chlorek winylu) (PVC-C) — Specyfikacje elementów i systemu — Szeregi metryczne

PN-EN 15636:2010 Urządzenia sanitarne. Brodziki podprysznicowe wykonane z odpornych na uderzenie modyfikowanych płyt akrylowych. )

PN-EN 15655:2009 Rury, kształtki i wyposażenie z żeliwa sferoidalnego. Wewnętrzna powłoka poliuretanowa na rury i kształtki. )

PN-EN 15714-1:2010 Armatura przemysłowa. Napędy. Część 1: Terminy i definicje (oryg. )

PN-EN 15714-2:2010 Armatura przemysłowa. Część 2: Napędy elektryczne do armatury przemysłowej. Wymagania podstawowe (oryg. )

PN-EN 15714-3:2010 Armatura przemysłowa. Część 3: Niepełnoobrotowe napędy pneumatyczne do armatury przemysłowej. Wymagania podstawowe

PN-EN 15714-4:2010 Armatura przemysłowa. Część 4: Niepełnoobrotowe napędy hydrauliczne do armatury przemysłowej. Wymagania podstawowe

PN-EN 15719:2010 Urządzenia sanitarne. Wanny wykonane z odpornych na uderzenie współwytłaczanych płyt z materiałów akryl/ABS. )

PN-EN 15720:2010 Urządzenia sanitarne. Brodziki podprysznicowe wykonane z odpornych na uderzenie współwytłaczanych płyt z materiałów akryl/ABS. )

PN-EN 15848:2010 Urządzenia do uzdatniania wody wewnątrz budynków. Regulowane systemy dozowania chemicznego. Wymagania dotyczące właściwości użytkowych, bezpieczeństwo i badanie (oryg. )

PN-EN 15885:2011 Klasyfikacja i charakterystyki właściwości użytkowych technik renowacyjnych i naprawczych systemów kanalizacji (oryg. )

PN-EN 15975-1:2011 Bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę pitną. Przewodniki zarządzania kryzysowego i ryzyka. Część 1: Zarządzanie kryzysowe (oryg. )

PN-EN 16145:2013-06 Wersja angielska Armatura sanitarna — Odłączalne końcówki wylotowe mieszaczy do zlewów i wanien — Ogólne wymagania techniczne

PN-EN 16146+A1:2014-12 Wersja angielska Armatura sanitarna — Odłączalne węże pryszniców armatury sanitarnej do systemów zasilających typ 1 i typ 2 — Ogólna specyfikacja techniczna

PN-EN 16323:2014-07 Wersja polska Słownik terminów z zakresu gospodarki ściekowej

PN-EN 16480:2016-06 Wersja angielska Pompy — Wymagana minimalna sprawność pomp wirowych do wody

PN-EN 16506:2014-12 Wersja angielska Systemy renowacji rurociągów kanalizacyjnych — Wykładzina plastikowa ze sztywno umocowana wewnętrzną warstwą tworzywa (RAPL)

PN-EN 16644:2015-01 Wersja angielska Pompy — Pompy wirowe — Pompy bezdławnicowe cyrkulacyjne o znamionowej mocy elektrycznej nie przekraczającej 200 W do instalacji centralnego ogrzewania i domowych instalacji ciepłej wody użytkowej — Metody badań hałasu (wibroakustyka) w cieczach i w ciałach stałych

PN-EN 16933-2:2017-10 – wersja angielskaZewnętrzne systemy kanalizacyjne — Projektowanie — Część 2: Obliczenia hydrauliczne 

PN-EN ISO 19893:2018-10 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych — Rury i kształtki z tworzyw termoplastycznych do gorącej i zimnej wody — Metoda badania odporności zestawu rur i kształtek na cykliczne zmiany temperatury

PN-EN 60335-2-35:2016-03 Wersja angielska Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego —

Bezpieczeństwo użytkowania — Część 2-35: Wymagania szczegółowe dotyczące przepływowych ogrzewaczy wody

PN-EN 60335-2-41:2005 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego. Bezpieczeństwo użytkowania. Część 2–41: Wymagania szczegółowe dotyczące pomp

PN-EN 60335-2-41:2005/A2:2010 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego. Część 2–41: Wymagania szczegółowe dotyczące pomp (oryg. )

PN-EN 60335-2-51:2005

PN-EN 60335-2-51:2005/A1:2008 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego. Część 2–51: Wymagania szczegółowe dotyczące stacjonarnych pomp cyrkulacyjnych do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej

PN-EN 60335-2-58:2010/A2:2016-03 Wersja angielska Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego –Bezpieczeństwo użytkowania — Część 2-58: Wymagania szczegółowe dotyczące elektrycznych zmywarek do naczyń dla zakładów zbiorowego żywienia

PN-EN 60335-2-60:2004 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego. Część 2–60: Wymagania szczegółowe dotyczące urządzeń do kąpieli z wirem wodnym (oryg. )

PN-EN 60335-2-60:2004/A1:2005 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego. Część 2–60: Wymagania szczegółowe dotyczące wanien z wirem wodnym do kąpieli i do zabiegów zdrowotnych (oryg. )

PN-EN 60335-2-60:2004/A2:2009 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego. )

PN-EN 60335-2-60:2004/A11:2010

PN-EN 60335-2-60:2004/A12:2010 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego. Część 2–60: Wymagania szczegółowe doty-czące urządzeń do kąpieli z wirem wodnym (oryg. )

PN-EN 60335-2-83:2003

PN-EN 60335-2-83:2003/A1:2008 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego. Część 2–83: Wymagania szczegółowe dotyczące ogrzewanych spustów dachowych systemów odwadniających (oryg. )

PN-EN 60335-2-102:2016-03 Wersja angielska Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego —

Bezpieczeństwo użytkowania — Część 2-102: Wymagania szczegółowe dotyczące urządzeń spalających gaz, olej i paliwa stałe, mających połączenia elektryczne

PN-EN 60335-2-105:2005

PN-EN 60335-2-105:2005/A1:2008 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego. Część 2–105: Wymagania szczegółowe dotyczące wielofunkcyjnych kabin prysznicowych (oryg. )

PN-EN 60335-2-105:2005/A11:2010 Elektryczny sprzęt do użytku domowego i podobnego. )

PN-EN 61770:2009/A11:2018-08 – wersja angielska Sprzęt elektryczny przyłączany do sieci wodociągowej — Unikanie przepływu wstecznego i uszkodzeń węża kompletnego

PN-EN ISO 1452-4:2011 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do przesyłania wody oraz do ciśnieniowego odwadniania i kanalizacji układanej pod ziemią i nad ziemią. Część 4: Armatura

PN-EN ISO 1452-5:2011 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do przesyłania wody oraz do ciśnieniowego odwadniania i kanalizacji układanej pod ziemią i nad ziemią. Część 5: Przydatność systemu do stosowania

PN-EN ISO 2507-2:2017-12 – wersja angielska Rury i kształtki z tworzyw termoplastycznych — Temperatura mięknienia według Vicata — Część 2: Warunki badania dla rur i kształtek z nieplastyfikowanego poli(chlorku winylu) (PVC-U) lub chlorowanego poli(chlorku winylu) (PVC-C) i rur z poli(chlorku winylu) o wysokiej udarności (PVC-HI)

PN-EN ISO 2507-3:2017-12 – wersja angielska Rury i kształtki z tworzyw termoplastycznych — Temperatura mięknienia według Vicata — Część 3: Warunki badania dla rur i kształtek z kopolimeru akrylonitryl/butadien/styren (ABS) i kopolimeru akrylonitryl/styren/akrylan (ASA)

PN-EN ISO 2858:2011 Pompy odśrodkowe z wlotem osiowym (na ciśnienie 16 bar). Oznaczenie, nominalne parametry i wymiary (oryg. )

PN-EN ISO 3127:2017-12 – wersja angielska Rury z tworzyw termoplastycznych — Badanie odporności na uderzenia zewnętrzne – Metoda spadającego ciężarka

PN-EN ISO 3458:2015-05 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych — Połączenia mechaniczne między kształtkami a rurami ciśnieniowymi — Metoda badania szczelności pod ciśnieniem wewnętrznym

PN-EN ISO 3459:2015-04 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych — Połączenia mechaniczne między kształtkami a rurami ciśnieniowymi — Metoda badania szczelności w warunkach podciśnienia

PN-EN ISO 3501:2015-04 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych — Połączenia mechaniczne między kształtkami a rurami ciśnieniowymi — Metoda badania wytrzymałości na wyciąganie przy stałej sile wzdłużnej

PN-EN ISO 3503:2015-04 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych — Połączenia mechaniczne między kształtkami i rurami ciśnieniowymi — Metoda badania szczelności przy ciśnieniu wewnętrznym zestawów poddanych zginaniu

PN-EN ISO 3661:2011 Pompy odśrodkowe z wlotem osiowym. Wymiary płyt fundamentowych i wymiary przyłączeniowe (oryg. )
PN-EN ISO 4064-1:2017-07 – wersja angielska Wodomierze do wody zimnej pitnej i wody gorącej — Część 1: Wymagania metrologiczne i techniczne

 PN-EN ISO 4064-2:2017-07 – wersja angielska Wodomierze do wody zimnej pitnej i wody gorącej — Część 2: Metody badań

PN-EN ISO 4064-3:2014-09 Wersja angielska Wodomierze do wody zimnej pitnej i wody gorącej — Część 3: Format sprawozdania z badan

PN-EN ISO 4064-4:2014-09 Wersja angielska Wodomierze do wody zimnej pitnej i wody gorącej — Część 4: Wymagania niemetrologiczne nie ujęte w ISO 4064-1
PN-EN ISO 4064-5:2017-07 – wersja angielska Wodomierze do wody zimnej pitnej i wody gorącej — Część 5: Wymagania instalacyjne

PN-EN ISO 5199:2004 Wymagania techniczne dla pomp odśrodkowych. Klasa II

PN-EN ISO 5210:2011 Armatura przemysłowa. Przyłącza wielobrotowego napędu armatury (oryg. )

PN-EN ISO 6553:2017-03 – wersja angielska Odwadniacze samoczynne — Znakowanie

PN-EN ISO 6708:1998 Elementy rurociągów. Definicja i dobór DN (wymiaru nominalnego)

PN-EN ISO 9905:2006 Wymagania techniczne dla pomp odśrodkowych. Klasa I (oryg. )

PN-EN ISO 9905:2006/A1:2011 Wymagania techniczne dla pomp odśrodkowych. )

PN-EN ISO 9906:2012 Pompy wirowe — Badania odbiorcze parametrów hydraulicznych — Klasy dokładności 1, 2 i 3

PN-EN ISO 9908:2011 Wymagania techniczne dla pomp odśrodkowych. Klasa III (oryg. )

PN-EN ISO 9908:2011/A1:2011 Wymagania techniczne dla pomp odśrod-kowych. )

PN-EN ISO 11295:2018-02 – wersja angielska Klasyfikacja oraz informacje do projektowania systemów przewodów rurowych z tworzyw sztucznych stosowanych do renowacji i wymiany

PN-EN ISO 11296-1:2013 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Część 1: Postanowienia ogólne; (gr. K) 

PN-EN ISO 11296-2:2018-03 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Część 2: Wykładanie rurami ciągłymi

PN-EN ISO 11296-3:2018-09 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Część 3: Wykładanie rurami ciasno pasowanymi

PN-EN ISO 11296-4:2018-03 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Część 4: Wykładanie rękawami utwardzanymi na miejscu

PN-EN ISO 11296-7:2013-06 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do

renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Cześć 7: Wykładanie rurami spiralnie zwijanymi

PN-EN ISO 11297-1:2013-07 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do

renowacji podziemnych ciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Część 1: Postanowienia ogólne

PN-EN ISO 11297-2:2018-03 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych ciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Część 2: Wykładanie rurami ciągłymi

PN-EN ISO 11297-3:2013-07 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do

renowacji podziemnych ciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Cześć 3: Wykładanie rurami ciasno pasowanymi

PN-EN ISO 11297-4:2018-03 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych ciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Część 4: Wykładanie rękawami utwardzanymi na miejscu

PN-EN ISO 11298-1:2013 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych sieci wodociągowych — Część 1: Postanowienia ogólne; (gr. L)

PN-EN ISO 11298-2:2018-03 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych sieci wodociągowych — Część 2: Wykładanie rurami ciągłymi

PN-EN ISO 11298-3:2011/Ap1:2014-08 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych sieci wodociągowych — Część 3: Wykładzina z rur ściśle pasowanych

PN-EN ISO 11299-3:2013-07 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych sieci gazowych — Część 3: Wykładanie rurami ciasno pasowanymi

PN-EN ISO 12162: 2010 Materiały termoplastyczne do wytwarzania rur i kształtek do zastosowań ciśnieniowych. Klasyfikacja, oznaczenie oraz współczynnik projektowy

PN-EN ISO 13056:2018-10 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych — Ciśnieniowe systemy do gorącej i zimnej wody — Metoda badania szczelności w warunkach podciśnienia

PN-EN ISO 13259:2018-08 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw termoplastycznych do bezciśnieniowych sieci układanych pod ziemią — Metoda badania szczelności połączeń z elastomerowym pierścieniem uszczelniającym

PN-EN ISO 13255:2017-12 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw termoplastycznych do odprowadzania nieczystości i ścieków wewnętrz budynków — Metoda badania szczelności połączeń powietrzem

PN-EN ISO 13260:2012/A1:2017-11 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw termoplastycznych do podziemnej bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Metoda badania odporności na równoczesne działanie cyklicznych zmian temperatury i zewnętrznego obciążenia

PN-EN ISO 13262:2017-11 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw termoplastycznych do bezciśnieniowej podziemnej kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Rury z tworzyw termoplastycznych o ściankach strukturalnych ukształtowanych spiralnie — Oznaczanie wytrzymałości spoiny na rozciąganie2017

PN-EN ISO 13262:2017-11 – wersja polska Systemy przewodów rurowych z tworzyw termoplastycznych do podziemnego bezciśnieniowego odwadniania i kanalizacji — Rury z tworzyw termoplastycznych o ściankach strukturalnych formowane spiralnie — Oznaczanie wytrzymałości szwu łączącego na rozciąganie

PN-EN ISO 13263:2017-12 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw termoplastycznych do bezciśnieniowej podziemnej kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Kształtki z tworzyw termoplastycznych — Metoda badania wytrzymałości na uderzenie

PN-EN ISO 13264:2017-12 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw termoplastycznych do bezciśnieniowej podziemnej kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Kształtki z tworzyw termoplastycznych — Metoda badania wytrzymałości mechanicznej lub elastyczności kształtek fabrykowanych

PN-EN 13348:2016-09 – wersja polska Miedź i stopy miedzi — Rury miedziane okrągłe bez szwu do gazów medycznych lub próżni

PN-EN ISO 13844:2015-04 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych — Połączenia kielichowe z elastomerowymi pierścieniami uszczelniającymi do rur ciśnieniowych z tworzyw sztucznych — Metoda oznaczania szczelności w warunkach podciśnienia, odchylenia kątowego i odkształcenia

PN-EN ISO 13845:2015-04 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych — Połączenia kielichowe z elastomerowymi pierścieniami uszczelniającymi do rur z termoplastycznych tworzyw sztucznych — Metoda oznaczania szczelności przy ciśnieniu wewnętrznym i odchyleniu kątowym

PN-EN ISO 14414:2015-06/A1:2016-05 Wersja angielska Ocena energetyczna układu pompowego

PN-EN ISO 15493:2005/A1:2017-03 – wersja polska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do zastosowań przemysłowych — Akrylonitryl-butadien-styren (ABS), nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-U) i chlorowany poli(chlorek winylu) (PVC-C) — Specyfikacje elementów i systemu — Szeregi metryczne 

PN-EN ISO 15874-2:2013-06/A1:2018-08 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji wody ciepłej i zimnej — Polipropylen(PP) — Część 2: Rury

PN-EN ISO 15874-1:2013-06 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do

instalacji wody ciepłej i zimnej — Polipropylen (PP) — Cześć 1: Postanowienia ogólne

PN-EN ISO 15874-3:2013-06/Ap1:2013-10 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji wody ciepłej i zimnej — Polipropylen (PP) — Część 3: Kształtki
PN-EN ISO 15874-5:2013-06/A1:2018-08 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji wody ciepłej i zimnej — Polipropylen (PP) — Część 5: Przydatność systemu do stosowania

PN-EN ISO 15875-1:2005

PN-EN ISO 15875-1:2005/A1:2008 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji wody ciepłej i zimnej. Usieciowany polietylen (PE-X). Część 1: Wymagania ogólne

PN-EN ISO 15875-2:2005

PN-EN ISO 15875-3:2005 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji wody ciepłej i zimnej. Część 3: Kształtki

PN-EN ISO 15875-5:2005 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji wody ciepłej i zimnej. Część 5: Przydatność systemu do stosowania
PN-EN ISO 15876-1:2017-03 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji wody ciepłej i zimnej — Polibuten (PB) — Część 1: Wymagania ogólne

PN-EN ISO 15876-2:2017-03 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji wody ciepłej i zimnej — Polibuten (PB) — Część 2: Rury

PN-EN ISO 15876-3:2017-03 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji ciepłej i zimnej wody. Polibuten (PB). Część 3: Kształtki

PN-EN ISO 15876-5:2017-03 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji ciepłej i zimnej wody. Część 5: Przydatność systemu do stosowania

PN-EN ISO 15877-1:2009 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji ciepłej i zimnej wody. Część 1: Wymagania ogólne (oryg. )

PN-EN ISO 15877-1:2009/A1:2011 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji ciepłej i zimnej wody. )

PN-EN ISO 15877-2:2009 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji ciepłej i zimnej wody. Część 2: Rury (oryg. )

PN-EN ISO 15877-2:2009/A1:2011 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji ciepłej i zimnej wody. )

PN-EN ISO 15877-3:2009 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji ciepłej i zimnej wody. Część 3: Kształtki (oryg. )

PN-EN ISO 15877-3:2009/A1:2011 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji ciepłej i zimnej wody. )

PN-EN ISO 15877-5:2009 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji ciepłej i zimnej wody. )

PN-EN ISO 15877-5:2009/A1:2011 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji ciepłej i zimnej wody. )

PN-EN ISO 16135:2006 Armatura przemysłowa. Kurki kulowe z tworzyw termoplastycznych (oryg. )

PN-EN ISO 16136:2006 Armatura przemysłowa. Przepustnice z tworzyw termoplastycznych (oryg. )

PN-EN ISO 16137:2006 Armatura przemysłowa. Zawory zwrotne z tworzyw termoplastycznych (oryg. )

PN-EN ISO 16139:2006 Armatura przemysłowa. Zasuwy z tworzyw termoplastycznych (oryg. )

PN-ISO 16611:2018-06 – wersja polska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do bezciśnieniowego odwadniania i kanalizacji — Rury i połączenia o przekroju niekołowym wykonane z termoutwardzalnych tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym (GRP), na bazie nienasyconej żywicy poliestrowej (UP) — Wymiary, wymagania i badania

PN-EN ISO 17769-1:2012 Pompy do cieczy oraz instalacja — Nazwy ogólne, definicje, wielkości, symbole literowe i jednostki — Część 1: Pompy do cieczy; (oryg. XD)

PN-EN ISO 17769-2:2012 Pompy do cieczy oraz instalacja — Nazwy ogólne, definicje, wielkości, symbole literowe i jednostki — Część 2: Układ pompowy; (oryg. P)

PN-EN ISO 17778:2015-05 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych — Kształtki, zawory i wyposażenie pomocnicze — Określenie zależności pomiędzy natężeniem przepływu gazu a spadkiem ciśnienia 

PN-EN ISO 21003-1:2009 Systemy przewodów rurowych z rur wielowarstwowych do instalacji wody ciepłej i zimnej wewnątrz budynków. Część 1: Wymagania ogólne

PN-EN ISO 21003-2:2009 Systemy przewodów rurowych z rur wielowarstwowych do instalacji wody ciepłej i zimnej wewnątrz budynków. Część 2: Rury

PN-EN ISO 21003-2:2009/A1:2011 Systemy przewodów rurowych z rur wielowarstwowych do instalacji wody ciepłej i zimnej wewnątrz budynków. Część 2: Rury

PN-EN ISO 21003-3:2009 Systemy przewodów rurowych z rur wielowarstwowych do instalacji wody ciepłej i zimnej wewnątrz budynków. Część 3: Kształtki

PN-EN ISO 21003-5:2009 Systemy przewodów rurowych z rur wielowarstwowych do instalacji wody ciepłej i zimnej wewnątrz budynków. Część 5: Przydatność systemu do stosowania

PN-EN ISO 21225-1:2018-07 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do bezwykopowej wymiany podziemnych sieci rurociągów — Część 1: Wymiana rurociągu za pomocą rozkruszania i wyciągania rur

 PN-EN ISO 21225-2:2018-06 – wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do bezwykopowej wymiany podziemnych sieci rurociągów — Część 2: Wymiana rurociągu za pomocą przewiertu sterowanego horyzontalnego i przecisku dynamicznego

PN-EN ISO 21787:2006 Armatura przemysłowa. Zawory z tworzyw termoplastycznych (oryg. )

PN-EN ISO 22391-1:2010 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji wody ciepłej i zimnej. Polietylen o podwyższonej odporności termicznej (PE-RT). Część 1: Postanowienia ogólne

PN-EN ISO 22391-2:2010 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji wody ciepłej i zimnej. Część 2: Rury

PN-EN ISO 22391-3:2010 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji wody ciepłej i zimnej. Część 3: Kształtki

PN-EN ISO 22391-5:2011 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do instalacji wody ciepłej i zimnej. Część 5: Przydatność systemu do stosowania

PN-ISO 4064-1:1997 Pomiar objętości wody w przewodach. Wodomierze do wody pitnej zimnej. Wymagania

PN-ISO 4065:2008 Rury z tworzyw termoplastycznych. Tablica uniwersalnych grubości ścianek

PN-ISO 7858-3:1997 Pomiar objętości wody przepływającej w przewodach. Wodomierze sprzężone. Metody badań

PN-ISO 25780:2013 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do ciśnieniowego i bezciśnieniowego przesyłania wody, nawodniania, odwodniania, kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Systemy z termoutwardzalnych tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym (GRP), na bazie nienasyconej żywicy poliestrowej (UP) — Rury z połączeniami elastycznymi przeznaczone do instalowania z wykorzystaniem technik przeciskania; (gr. U)

PKN-CEN/TS 1401-2:2013-12 Wersja polska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnej bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Nieplastyfikowany polichlorek winylu) (PVC-U) — Część 2: Zalecenia dotyczące oceny zgodności

PKN-CEN/TS 1852-2:2014-08 Wersja polska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnej bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Polipropylen (PP) — Część 2: Zalecenia dotyczące oceny zgodności

PKN-CEN/TS 12201-7:2014-06 Wersja angielska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do przesyłania wody i do ciśnieniowego odwadniania i kanalizacji — Polietylen (PE) — Część 7: Zalecenia dotyczące oceny zgodności

PKN-CEN/TS 13244-7:2007 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do ciśnieniowych rurociągów do wody użytkowej i kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej, układane pod ziemią i nad ziemią. Część 7: Zalecenia do oceny zgodności

PKN-CEN/TS 13598-3:2013-12 Wersja polska Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnej bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej — Nieplastyfikowany polichlorek winylu) (PVC-U), polipropylen (PP) i polietylen (PE) — Część 3: Zalecenia dotyczące oceny zgodności

PKN-CEN/TS 14541:2008 Rury i kształtki z tworzyw sztucznych do zastosowań bezciśnieniowych. Wykorzystanie materiałów wtórnych z PVC-U, PP i PE

PKN-CEN/TS 14632:2007 Plastics piping systems for drainage, sewerage and water supply, pressure and non-pressure. Glass-reinforced thermosetting plastics (GRP) based on polyester resin (UP). Guidance for the assessment of conformity (oryg. )

PKN-CEN/TR 15438:2008 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych. Wytyczne kodowania wyrobów i ich zamierzonego zastosowania

PN-B-12630:1978

(PN-78/B-12630) Wyroby sanitarne porcelanowe. Wymagania i badania

PN-B-75700-00:1977

(PN-77/B 75700-00) Urządzenia spłukujące do misek ustępowych i pisuarów. Wspólne wymagania i badania

PN-B-75702:1983

(PN-83/B 75702) Urządzenia spłukujące do misek ustępowych i pisuarów. Rury płuczne z nieplastyfikowanego poli(chlorku winylu)

PN-B-75704-01:1986

(PN-86/B 75704-01) Sedesy z tworzyw sztucznych termoplastycznych. Ogólne wymagania i badania

PN-C-89206::2005 Rury wywiewne z nieplastyfikowanego poli-(chlorku winylu) (PVC-U)

PN-C-89221:1998 Rury z tworzyw sztucznych. Rury drenarskie karbowane z niezmiękczonego poli(chlorku winylu) (PVC-U)

PN-C-89221:1998/Az1:2004 Rury z tworzyw sztucznych. Rury drenarskie karbowane z niezmiękczonego poli(chlorku winylu) (PVC-U)

PN-C-89222:1997 Rury z tworzyw termoplastycznych do przesyłania płynów. Wymiary

PN-C-89224:2018-03 – wersja polska Systemy przewodów rurowych z termoplastycznych tworzyw sztucznych — Zewnętrzne systemy bezciśnieniowe i ciśnieniowe do przesyłania wody, odwadniania i kanalizacji z nieplastyfikowanego poli(chlorku winylu) (PVC-U), polipropylenu (PP) i polietylenu (PE) — Warunki techniczne wykonania i odbioru

PN-G-02323:2011 Studnie wiercone. Rury studzienne pełne i rury studzienne filtrowe z nieplastyfikowanego poli(chlorku winylu) (PVC-U). Wymagania

PN-H-74100:1981

(PN-81/H-74100) Rury żeliwne ciśnieniowe. Wymagania i badania

PN-H-74200:1998 Rury stalowe ze szwem, gwintowane

PN-M-44003:1968

(PN-68/M-44003) Pompy wirowe i wyporowe. Zespoły i elementy. Nazwy i określenia

PN-M-44015:1997 Pompy. Ogólne wymagania i badania

PN-M-54912:2015-10 Wersja polska Elementy złączne do wodomierzy — Złączki do wodomierzy i konsole do wodomierzy — Wymagania i badania

PN-M-74081:1998 Armatura przemysłowa. Skrzynki uliczne stosowane w instalacjach wodnych i gazowych

PN-M-74082:1998 Armatura przemysłowa. Skrzynki uliczne do hydrantów

PN-M-74084:1963

(PN-63/M-74084) Armatura przemysłowa. Kaptury żeliwne do zasuw i hydrantów

PN-M-74085:1963

(PN-63/M-74085) Armatura przemysłowa. Klucz do zasuw i hydrantów

PN-M 74086:1998 Armatura przemysłowa. Nasady rurowe

PN-M-74087:1973

(PN-73/M 74087) Armatura przemysłowa. Zdroje wodocią- gowe na ciśnienie nominalne do 10 kG/cm2

PN-M-74088:1989

(PN-89/M-74088) Armatura przemysłowa. Klucz do hydrantów nadziemnych

PN-M-75002:2012 Armatura instalacji wodociągowych i centralnego ogrzewania — Wymagania i badania; (gr. G)

(PN-67/M-75236) Armatura domowej sieci wodociągowej. Kurki przelotowe mosiężne

PN-ENV 1046:2007 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych. Systemy poza konstrukcjami budynków do przesyłania wody lub ścieków. Praktyka instalowania pod ziemią i nad ziemią

PN-ENV 1401-3:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnej bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i ściekowej. Część 3: Zalecenia dotyczące wykonania instalacji (oryg. )

PN-ENV 1452-6:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do przesyłania wody. Część 6: Zalecenia dotyczące wykonania instalacji (oryg. )

PN-ENV 12108:2002 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych. Zalecenia dotyczące wykonania instalacji ciśnieniowych systemów przewodów rurowych do przesyłania ciepłej i zimnej wody pitnej wewnątrz konstrukcji budowli (oryg. )

PN-EN ISO 11295:2010 Wytyczne do klasyfikacji i projektowania systemów przewodów rurowych z tworzyw sztucznych stosowanych do renowacji (oryg. )

PN-EN ISO 12241:2010 Izolacja cieplna wyposażenia budynków i instalacji przemysłowych. Zasady obliczania

PN-ENV 13801:2009 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do odprowadzania nieczystości i ścieków (o niskiej i wysokiej temperaturze) wewnątrz konstrukcji budowli. Tworzywa termoplastyczne. Zalecana praktyka instalowania

PKN-CEN/TS 1852-3:2007 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do podziemnej bezciśnieniowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Część 3: Zalecana praktyka instalowania

PKN-CEN/TS 14758-3:2007 Plastics piping systems for non-pressure underground drainage and sewerage. Polypropylene with mineral modifier(s) (PP-MD). Part 3: Guidance for installation (oryg. )

PKN-CEN/TS 15223:2011 Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych. Potwierdzone parametry projektowe podziemnych systemów przewodów rurowych z tworzyw termoplastycznych

 Konfiguracja zalecana
(zapewnia efektywnąpracę niezależnie od liczby dokumentów)
ProcesorPentium IV lub szybszy

System operacyjny

 • Windows Server 2008 R2 z Service Pack 1 (lub wyższym),
 • Windows Server 2012 (32 i 64 bit),
 • Windows Server 2016 (64 bit),
 • Windows 7 z SP1 (32 i 64 bit),
 • Windows 8 (32 i 64 bit),
 • Windows 8. 1,
 • Windows 10.
Pamięć RAM1 GB lub więcej
Przestrzeń na dysku1 - 2 GB
Karta graficznakarta graficzna SVGA pracująca w rozdzielczości 1024x768 iwyświetlająca 16 milionów kolorów 
Drukarkaatramentowa lub laserowa drukująca z rozdzielczościąprzynajmniej 300 dpi
Połączenie z internetemkarta sieciowa z dostępem do szerokopasmowego Internetu
Przeglądarka internetowaInternet Explorer wersja min. 8.
Czytnik kart kryptograficznychwymagany
Oprogramowanie
 • pakiet WSE(3. ) zapewniający implementację usług WebServices Enhancements
 • Komponenty dostępu do danych MDAC 2. 71
 • Środowisko wytwórcze. NET Framework 4. 0
 • Jeden z motorów baz danych:
 • MS Jet 4. 0 z Service Pack 6 lub wyższym (motor bazy danychstosowany w MS Access),
 • SQL Server 7. 0 z Service Pack 4 lub wyższym,
 • SQL Server 2000 z Service Pack 1 lub wyższym,
 • SQL Server 2005 lub SQL Server 2005 Express,
 • SQL Server 2008 lub SQL Server 2008 Express,
 • SQL Server 2012 lub SQL Server 2012 Express,
 • SQL Server 2014 lub SQL Server 2014 Express,
 • SQL Server 2016 lub SQL Server 2016 Express,
 • SQL Server 2017 lub SQL Server 2017 Express,
 • SQL Server 2019 lub SQL Server 2019 Express.

Dla wersji systemu operacyjnego nie wspieranych przezproducenta może wystąpić problem z działaniem programuPłatnik.

Wymagania systemowe programu dla komunikacji elektronicznej z ZUS

Komunikacja elektroniczna z ZUS wymaga jednego z niżej wymienionych systemów:

 • Windows Server 2008 R2 z Service Pack 1,
 • Windows 7 z Service Pack 1,
 • Windows 8,
 • Windows 10,

z zainstalowanym pakietem Web Services Enhancements (WSE) 3. 0.

We wszystkich systemach na których będzie działała elektronicznakomunikacja z ZUS, należy zainstalować najwyższą dostępną na stronieproducenta systemu operacyjnego wersję przeglądarki Internet Explorer.Dla wersji systemu operacyjnego nie wspieranych przez producenta możewystąpić problem z działaniem programu Płatnik.

UWAGA - Kwalifikowane Urzędy Certyfikacji oraz dostawcyoprogramowania do obsługi kart definiują własne wymagania systemowedla oprogramowania obsługującego certyfikaty kwalifikowane, które mogąpowodować dalsze ograniczenia.

Instalacja oprogramowania

Pełna wersja instalatora programu Płatnik zawiera następujące składniki:

 • Pliki programu Płatnik,
 • Microsoft Data Access Components (MDAC) 2. 8 SP1 w polskiej wersji językowej,
 • Przy wyborze rodzaju bazy danych MS Access instalowany jest aparatbazy danych Microsoft Jet 4. 0 Service Pack 8 w polskiej wersji językowej,
 • Program instalacyjny programu Płatnik podejmuje próbę zainstalowaniawszystkich komponentów niezbędnych do poprawnej pracy programu.Istnieją jednak konfiguracje, na których może to być niemożliwe.

  W systemach Windows 7, Windows Server 2008 R2 i wyższych przyinstalacji Płatnika wymagane są prawa administratora.

  Podręcznik doboru wielkości serwera Cab 4614 300l

  Bezpośredni link do pobrania Podręcznik doboru wielkości serwera Cab 4614 300l

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Podręcznik doboru wielkości serwera Cab 4614 300l