Działanie Uwaga Asus Cuwe Rm

Asus CUE Rm to oprogramowanie do zarządzania ustawieniami i opcjami dla urządzeń ASUS. Umożliwia użytkownikom tworzenie własnych profili dla wielu urządzeń, dostosowanie ustawień audio i wideo, zarządzanie zasilaniem, zarządzanie zdarzeniami, zarządzanie sieciami Wi-Fi i Bluetooth oraz dostosowanie ustawień zabezpieczeń. Pozwala również na tworzenie własnych skórek dla urządzeń, a także łatwe wyszukiwanie i instalację aplikacji i gier. Może również służyć do tworzenia własnych profili dla urządzeń peryferyjnych, w tym myszy, klawiatury, drukarek i innych urządzeń.

Ostatnia aktualizacja: Działanie Uwaga Asus Cuwe Rm

FAQ

Po dłuższym używaniu systemu Windows może wystąpić problem powolnego działania systemu. Następujące sugestie mogą pomóc w przyspieszeniu jego pracy:

Adnotacja: Specyfikacja sprzętowa komputera może być jedną z przyczyn spowolnienia pracy komputera, na przykład: niższa częstotliwość procesora, niedostateczna wielkość pamięci, korzystanie z dysku HDD zamiast SSD itp.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje, możesz również kliknąć poniższe łącze do filmu ASUS Youtube, gdzie możesz dowiedzieć się więcej o rozwiązywaniu problemów związanych z powolnym działaniem systemu: https://www. com/watch? v=UKnvYDpuY9U

Odłącz akcesoria, zaktualizuj oprogramowanie BIOS i uruchom usługę Windows Update

 • Odłącz akcesoria, na przykład: zewnętrzne dyski twarde, drukarki, karty pamięci, napędy CD/DVD, klucze itp.
 • Aktualizacja oprogramowania zwykle pomaga w stabilizacji i optymalizacji systemu, dlatego zalecamy jego częstą weryfikację i aktualizację na laptopie do najnowszej wersji. Tutaj zamieszczonych jest więcej informacji:
  Jak używać WinFlash do aktualizacji wersji oprogramowania BIOS w systemie Windows?
  Jak używać EZ Flash do aktualizacji wersji oprogramowania BIOS notebooka?
  (W przypadku produktów dla komputerów stacjonarnych należy zapoznać się z ASUS EZ Flash 3 – wprowadzenie)
 • Przeprowadzenie aktualizacji systemu Windows i sterowników — tutaj zamieszczonych jest więcej informacji:
  Jak uruchomić usługę Windows Update?
  Jak zaktualizować sterowniki poprzez wsparcie klienta w MyASUS?

Diagnostyka systemu na potrzeby weryfikacji osprzętu

 • Przeprowadź w MyASUS diagnostykę systemu na potrzeby weryfikacji osprzętu; tutaj dowiesz się więcej: Diagnostyka systemu w MyASUS.
  Jeśli w MyASUS nie ma karty System Diagnosis (diagnostyka systemu), oznacza to, iż komputer nie obsługuje tej funkcji. Więcej informacji w temacie Dlaczego w aplikacji MyASUS widzę tylko funkcję "Obsługa klienta"? .
 • Podniesiona temperatura wewnątrz laptopa spowoduje zmniejszenie wydajności systemu; więcej informacji w temacie Rozwiązywanie problemów — Problem z przegrzewaniem laptopa ASUS.
 • Sprawdź, czy w tle nie są uruchomione programy

  Sprawdź, czy system Windows lub inne programy nie są aktualizowane w tle. Sprawdź, czy oprogramowanie antywirusowe nie skanuje urządzenia bądź czy pobrane/udostępnione aplikacje nie są uruchomione. Zalecamy zamknięcie nieużywanych programów lub wymuszenie zatrzymania niektórych procesów.

  Jeśli na laptopie zainstalowanych jest wiele typów oprogramowania antywirusowego, być może konieczne będzie ich odinstalowanie. Dowiedz się więcej: Jak odinstalować oprogramowanie McAfee, które jest domyślnie instalowane w notebookach ASUS? .

  Ponadto możesz zapoznać się z poniższym opisem, aby zweryfikować, czy usługa Windows Update jest uruchomiona, a aktualizacja w toku spowalnia działanie komputera.

  1. Wpisz i wyszukaj [Windows Update settings] (ustawienia Windows Update) na pasku wyszukiwania systemu Windows, a następnie kliknij [Open] (otwórz) .
  2. W usłudze Windows Update wyświetlone mogą być następujące komunikaty: Dostępne są aktualizacje oraz Stan: pobieranie lub instalowanie. Oznacza to, że komputer może działać powoli z uwagi na uruchomioną usługę Windows Update — w takiej sytuacji zalecamy odczekanie na zakończenie aktualizacji.
  3. Niektóre aktualizacje mogą wiązać się z wyświetleniem monitu o ponowne uruchomienie komputera. Jeżeli na pasku zadań wyświetlona zostanie poniższa ikona, oznacza to że system Windows informuje Cię o zakończeniu aktualizacji i oczekuje na ponowne uruchomienie systemu. com/images/2022/04/18/9356ec7e-9e06-440b-9670-ce098911ab5a. png"/>
   W przeciwnym wypadku komunikat Stan: oczekiwanie na ponowne uruchomienie będzie wyświetlany w usłudze Windows Update. Możesz wybrać spośród opcji Uruchom ponownie teraz lub Zaplanuj ponowne uruchomienie. com/images/2022/04/18/e1a980a9-b736-4da8-819f-de1ea8bf2abc. png"/>

  Usuń uszkodzone aplikacje

  Jeśli system działa wolno po zainstalowaniu oprogramowania/sterowników lub uruchomieniu aplikacji, przyczyną odbiegającego od normy działania systemu mogą być darmowe aplikacje powiązane ze złośliwym oprogramowaniem.

  Po usunięciu oprogramowania system powinien przyspieszyć działanie. W przeciwnym razie zalecamy przywrócenie systemu do ustawień domyślnych.

  Jeśli problem nie pojawił się natychmiast lub w określonym czasie, zwykle oznacza to, że problemy skumulowały się, skutkując powolną pracą systemu. W takim przypadku zalecamy przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych.

  Usuń pliki tymczasowe systemu

  Gdy ilość miejsca na dysku systemowym jest niewystarczająca, system nie może działać normalnie lub może wystąpić pogorszenie wydajności komputera. Aby usunąć pliki tymczasowe, można skorzystać z poniższych sposobów.

 • Kliknij ikonę [Start] na pasku zadań, i wybierz [Ustawienia]. com/images/2022/04/18/0d4ff47b-51d8-4e56-a8a1-be83cb9ed93f. png"/>
 • Wybierz [Pamięć]. com/images/2022/04/18/d909d0b8-dc8e-4c69-92f0-f749ee7af745. png"/>
 • Wybierz [Pliki tymczasowe]. com/images/2022/04/18/203eedcf-ea7f-401b-b0df-b9c5e5d45d2a. png"/>
 • System wyświetli listę plików, które można teraz usunąć. Wybierz elementy, które chcesz usunąć, następnie kliknij [Usuń pliki]. com/images/2022/04/18/21a7edb6-0778-490c-9094-f751d6b2241f. png"/>
 • Wybierz [Kontynuuj] w celu usunięcia plików tymczasowych. com/images/2022/04/18/efd6d4b3-2641-40eb-91c1-2290a55561bb. png"/>
 • Popraw wydajność systemu Windows

  Postępuj zgodnie z zaleceniami Microsoft, aby sprawdzić i skonfigurować system Windows; dowiedz się więcej: Wskazówki dotyczące poprawienia wydajności komputera z systemem Windows.

  Przywróć system z punktu przywracania

  Jeśli problem z powolnym ekranem występuje od niedawna, a jeśli kiedykolwiek punkt przywracania był tworzony lub istnieje funkcja automatycznego przywracania systemu, spróbuj przywrócić komputer do punktu, zanim problem się rozpoczął, aby rozwiązać problem. Tutaj zamieszczonych jest więcej informacji: Jak używać punktu przywracania systemu? .

  Jeśli problem pozostanie nierozwiązany, kontynuuj następny etap rozwiązywania problemów.

  Zresetuj komputer

  Jeśli problem pozostanie nierozwiązany po zakończeniu wszystkich czynności w ramach rozwiązywania problemów, wykonaj kopię zapasową plików osobistych, a następnie zresetuj komputer, aby przywrócić jego oryginalną konfigurację. Tutaj zamieszczonych jest więcej informacji:

  Jak zresetować system i usunąć wszystkie moje pliki osobiste?

  Jak zresetować system i zachować moje pliki osobiste?

  Jeżeli nadal nie możesz rozwiązać problemu, pobierz MyASUS i przeprowadź procedurę rozwiązywania problemów z wykorzystaniem diagnostyki systemu. Kliknij w baner!

 • KategoriaUstawienie/ Użytkowanie Windows
 • TypProduct Knowledge

  Czy informacja okazała się przydatna?

  YesNo

  • Above information might be partly or entirely quoted from exterior websites or sources. please refer to the information based on the source that we noted. Please directly contact or inquire the sources if there is any further question and note that ASUS is neither relevant nor responsible for its content/service
  • This information may not suitable for all the products from the same category/series. Some of the screen shots and operations could be different from the software versions.
  • ASUS provides the above information for reference only. If you have any questions about the content, please contact the above product vendor directly. Please note that ASUS is not responsible for the content or service provided by the above product vendor.

  Post Views: 24 536

  Jednym z podstawowych przeciwwskazań do wykonania rezonansu magnetycznego jest obecność w ciele urządzeń i metalowych obiektów. Istnieją jednak pewne wyjątki.

  Rezonans magnetyczny to nowoczesne badanie pozwalające zajrzeć do wnętrza ciała i z dużą precyzją zobaczyć praktycznie wszystkie rodzaje struktur anatomicznych. W przeciwieństwie do innej zaawansowanej technologicznie procedury, jaką jest tomografia komputerowa, nie wykorzystuje przy tym szkodliwego promieniowania jonizującego, tylko obojętne dla zdrowia pole magnetyczne. Z jednej strony czyni to rezonans tak bezpiecznym, że poddawane są mu nawet kobiety w ciąży. Z drugiej jednak strony sprawia, że przeprowadzenie badania może być utrudnione czy wręcz niemożliwe w przypadku osób, które mają w ciele metalowe obiekty lub urządzenia elektroniczne. Przeczytaj, na czym dokładnie polega problem – i jakie opracowano sposoby jego rozwiązania.

  Z tekstu dowiesz się m. in. :

  • jakie ryzyko podczas rezonansu magnetycznego stwarzają implanty,
  • kiedy można wykonać rezonans u pacjenta ze wszczepionym rozrusznikiem lub defibrylatorem,
  • czy neurostymulator zawsze wyklucza rezonans magnetyczny,
  • co trzeba zrobić, chcąc zbadać metodą rezonansu cukrzyka, który korzysta z pompy insulinowej,
  • na czym polega innowacyjne rozwiązanie pozwalające wykonać rezonans u pacjenta z implantem ślimakowym,
  • które implanty są zazwyczaj bezpieczne do stosowania w silnym polu magnetycznym,
  • czy można zrobić rezonans, jeśli pacjentka ma wkładkę antykoncepcyjną,
  • czy makijaż permanentny i tatuaże stanowią przeciwwskazanie do rezonansu magnetycznego,
  • co to jest paszport implantu,
  • co powinna zawierać dokumentacja na temat implantów i wszczepianych urządzeń.

  I ty możesz zostać cyborgiem!

  Choć wyraz „cyborg” wciąż jeszcze wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z nurtem science fiction w literaturze i filmie, to cyborgi od dawna już są elementem naszej rzeczywistości. Zgodnie bowiem z definicją cybernetyczny organizm – czyli w skrócie właśnie cyborg – to taki, którego procesy życiowe są realizowane lub wspomagane przez urządzenia techniczne. Urządzenia trwale z nim zintegrowane, dodajmy, bo w przeciwnym razie cyborgiem trzeba by nazwać każdego, kto np. podróżuje windą czy korzysta z respiratora.

  Owe urządzenia mogą mieć dość prostą konstrukcję, jak endoprotezy stawów, stenty naczyniowe albo sztuczne zastawki serca. Mogą też być znacznie bardziej skomplikowane, jak choćby:

  • rozruszniki i kardiowertery-defibrylatory (ICD) – regulujące pracę serca;
  • neurostymulatory – które pomagają kontrolować padaczkę lub redukować chroniczne bóle;
  • implanty ślimakowe – przekazują dźwięki z otoczenia bezpośrednio do nerwu słuchowego, gdy inne elementy narządu słuchu nie działają;
  • pompy insulinowe – zapewniają stałą podaż insuliny pacjentom chorym na cukrzycę.

  Wymienione przedmioty podnoszą komfort życia wielu osób cierpiących na rozmaite schorzenia, a nieraz to życie wręcz ratują. Dysponujących zaś nimi cyborgów spotykamy z pewnością częściej, niż nam się wydaje. Niestety, potrafią one jednocześnie stać się przeszkodą w korzystaniu z innych osiągnięć medycyny, takich jak rezonans magnetyczny (skrótowo: RM albo MRI, od angielskich słów „magnetic resonance imaging” oznaczających obrazowanie tą metodą).

  Dlaczego obecność implantów lub wszczepionych na stałe urządzeń dyskwalifikuje z MRI

  Wynika to zasadniczo z trzech powodów. Po pierwsze, wspomniane urządzenia zbudowane są z metalowych elementów, które w polu magnetycznym, kluczowym dla tego badania, mogłyby się mocno rozgrzewać lub gwałtownie przemieszczać, prowadząc do uszkodzenia sąsiadujących tkanek. Dotyczy to zresztą również m. zawierających metal płytek i śrub ortopedycznych, szwów lub wewnątrzmacicznych wkładek antykoncepcyjnych – a także śrutu, opiłków żelaza czy odłamków pocisku, które znalazły się w ciele przypadkowo.

  Po drugie, obecność metalu w badanej okolicy (nawet gdyby wyeliminować opisane właśnie ryzyko) obniża wiarygodność wyników rezonansu magnetycznego. Powstałe w tych miejscach czarne plamy lub zakrzywienia obrazu uniemożliwiają bowiem wnikliwe przyjrzenie się wszystkim strukturom, które wymagać mogą oceny, co siłą rzeczy utrudnia postawienie właściwej diagnozy.

  Po trzecie natomiast, podobnie jak wiele innych urządzeń elektronicznych, tak również te wszczepiane pacjentom potrafią pod wpływem silnego pola magnetycznego przestać poprawnie działać. W „najlepszym” razie aparatura ulec może po prostu trwałemu uszkodzeniu (a chyba nie trzeba wspominać, że nie są to tanie zabawki). Co gorsza, zaburzenia pracy np. rozrusznika serca mogłyby mieć poważne konsekwencje dla zdrowia czy nawet życia osoby badanej.

  Czekasz na badanie w ramach NFZ?
  Zobacz, gdzie można zrobić je szybciej! Porównaj ceny placówek w Twojej okolicy i poznaj opinie pacjentów. Przekonaj się, ile to tak naprawdę kosztuje.
  Sprawdź terminy
  Nie trać zdrowia na kolejki!
  Im szybciej wdrożone leczenie, tym większe szanse na sukces!

  (Mniej lub bardziej) innowacyjne rozwiązania

  Negatywne skutki zaniechania rezonansu magnetycznego w wielu sytuacjach byłyby jednak wcale nie mniej poważne. Służy on wszak chociażby do wykrywania bardzo wczesnych, a więc najczęściej uleczalnych jeszcze zmian nowotworowych. Lepiej też niż jakiekolwiek inne badanie nadaje się do diagnozowania schorzeń układu nerwowego. To oczywiście zaś nie wszystkie zastosowania tej jakże wszechstronnej procedury.

  Ryzyko, iż wykonanie MRI okaże się niezbędne, rośnie wraz z wiekiem – podobnie jak ryzyko, iż konieczna będzie implantacja rozrusznika czy protezy stawu. Szacuje się, że spośród samych pacjentów ze wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi aż 50-75% może wymagać rezonansu magnetycznego w okresie działania tych urządzeń. Czy wszystkie te osoby (a także wiele innych) czeka zatem stanięcie prędzej czy później przed tragicznym wyborem?

  Oczywiście nie. W odpowiedzi na zarysowany problem – tym większy, im dłużej średnio żyją przedstawiciele naszego gatunku – przez lata wypracowano bowiem szereg skutecznych rozwiązań. Do najważniejszych z nich należą:

  • zastąpienie metalu innymi materiałami – np. włóknem szklanym czy tworzywem sztucznym;
  • zastąpienie metali i stopów wykazujących własności ferromagnetyczne (czyli ulegających namagnesowaniu tudzież rozgrzewających się w silnym polu magnetycznym) metalami, które takich własności nie wykazują – np. tytanem;
  • zabezpieczenie specjalnymi osłonami elementów metalowych, których nie da się zastąpić w powyższy sposób;
  • udoskonalenie oprogramowania sterującego wszczepianymi urządzeniami – tak aby można było na czas badania przełączyć je w tryb pracy kompatybilny z MRI;
  • udoskonalenie oprogramowania maszyny do rezonansu – tak aby komputer rozpoznawał zakłócenia powstałe w związku z obecnością metalu (tzw. artefakty) i je redukował.

  Czasem zaś przeprowadzenie rezonansu jest możliwe pod warunkiem, że elementy metalowe znajdują się w wystarczającej odległości od badanej części ciała – czasem też wystarczy użyć maszyny o niższym natężeniu pola magnetycznego (zob. „Czym różni się 1, 5 T od 3 T – moc urządzeń do rezonansu magnetycznego”). Informacje na temat postępowania w przypadku poszczególnych obiektów, które mogą znajdować się w ciele i stanowić potencjalne przeciwwskazanie do MRI, prezentujemy niżej.

  Rezonans magnetyczny a rozrusznik serca/ICD

  Rozruszniki stymulują pracę mięśnia sercowego, gdy jest on zbyt słaby, by kurczyć się wystarczająco szybko. Kardiowertery-defibrylatory natomiast rozpoznają arytmię i zapobiegają zgubnym jej skutkom, wytwarzając impulsy elektryczne. Obydwa typy urządzeń występują już w tej chwili w wariancie, który nie stanowi przeszkody dla rezonansu. Wyposażono je w specjalne osłonki metalowych obwodów i oprogramowanie zaprojektowane do pracy w polu magnetycznym, wymieniono też niektóre elementy wrażliwe na jego działanie.

  Uwaga
  Niekiedy rezonans da się wykonać nawet przy rozruszniku starego typu, teoretycznie wykluczającym MRI. Pacjent nie może jednak być bezwzględnie zależny od urządzenia (tzn. ewentualne rozregulowanie tego ostatniego nie może stanowić bezpośredniego zagrożenia dla życia), ono samo musi zostać przestawione we właściwy tryb funkcjonowania, a aparaturę do rezonansu należy skalibrować tak, by badanie wywierało jak najmniejszy wpływ na rozrusznik. Po zakończeniu procedury – podczas której obecny powinien być dodatkowo elektrofizjolog – koniecznie trzeba zaś potwierdzić prawidłowe działanie stymulatora pracy serca.

  Rezonans magnetyczny a neurostymulator

  Umieszczane pod skórą aparaty wytwarzające impulsy elektryczne wykorzystywane są również w terapii padaczki czy przewlekłego bólu opornego na leki. Najnowsza generacja urządzeń tego typu, czyli neurostymulatorów, zezwala na poddawanie noszących je osób rezonansowi magnetycznemu w maszynach o natężeniu pola nieprzekraczającym 1, 5 tesli, niezależnie od miejsca wszczepienia implantu. W najbliższych latach w fazę testów klinicznych wejdą też prace nad neurostymulatorami pozbawionymi komponentów wykonanych z metalu. Metalowe przewody doprowadzające impulsy elektryczne do nerwów zastąpiono w nich światłowodami, co przy okazji ma podnieść jakość działania i wydłużyć okres trwałości samych urządzeń.

  Rezonans magnetyczny a pompa insulinowa

  Pacjenci wymagający regularnego dostarczania leków przez wkłucie mogą ograniczyć częstotliwość zastrzyków dzięki specjalnym pompom. Bodaj najpowszechniej spotykanymi są te aplikujące insulinę. To urządzenia tak wrażliwe, że nie tylko rezonans magnetyczny, ale także badania z użyciem promieniowania rentgenowskiego potrafią je uszkodzić. Pompy noszone na pasku wystarczy zostawić przed wejściem do danej pracowni, pamiętając też o wyjęciu z ciała wszystkich współpracujących z nimi metalowych wkłuć. Natomiast jeśli chodzi o pompy wszczepiane w nadbrzusze, to w sytuacjach bezwzględnie wymagających przeprowadzenia rezonansu niestety należy je wcześniej usunąć.

  Rezonans magnetyczny a implant ślimakowy

  Tak też przez dość długi czas wyglądał standard postępowania w przypadku implantów ślimakowych, wszczepianych do kości czaszki osobom częściowo lub całkowicie głuchym. Pociągało to za sobą spore wydatki i podwyższone ryzyko powikłań kolejnych zabiegów. Największym problemem był tutaj magnes, niezbędny do stabilizacji zewnętrznej części aparatu, wyposażonej m. w mikrofony i procesor mowy, a umieszczanej na skórze za uchem. Narażony na działanie pola magnetycznego o natężeniu przekraczającym 0, 5 T – potrzebnego do wykonania wielu dokładnych badań techniką rezonansu – mógł się gwałtownie przesuwać, uszkadzając tkanki, a także rozmagnesować.

  W najnowocześniejszych implantach ślimakowych na szczęście magnes ów znajduje się w specjalnej „kieszonce”, w której pod wpływem pola magnetycznego do 1, 5 T może się swobodnie obracać, zamiast przemieszczać w niekontrolowany sposób. Konstrukcja urządzenia pozwala też w łatwy sposób usunąć magnes na czas badania w maszynie 3 T – wystarczy z znieczuleniu miejscowym wykonać niewielkie nacięcie w skórze i użyć specjalnego narzędzia dostarczonego przez producenta aparatu. Dzięki temu rozwiązaniu można również sprawnie:

  • wyjąć magnes do operacji w obrębie czaszki;
  • wyjąć magnes do MRI o natężeniu pola 1, 5 T (gdy wyeliminować trzeba wywoływane nim artefakty);
  • wymienić magnes po przypadkowym rozmagnesowaniu, np. w wyniku zbyt długiego MRI 1, 5 T.

  Czas badania nie może być bowiem zbyt długi. Podjąć należy też inne środki ostrożności, takie jak ułożenie pacjenta centralnie w tubie maszyny do rezonansu, poczynając od głowy (niezależnie od tego, która część ciała ma być skanowana), rezygnacja z cewek przeznaczonych do rezonansu głowy czy owinięcie tej ostatniej bandażem kompresyjnym. Od wszczepienia implantu ślimakowego do pierwszego MRI musi ponadto upłynąć co najmniej pół roku.

  Badanie w Twojej okolicy już jutro? To możliwe!
  Porównaj ceny i opinie. Znajdź najlepszą dla siebie ofertę i zarezerwuj termin. pl/rezonans-magnetyczny" rel="nofollow">Pokaż
  Uzyskaj diagnozę i rozpocznij leczenie jak najszybciej!

  Rezonans magnetyczny a sztuczne zastawki, stenty i klipsy naczyniowe

  Implanty umieszczane w obrębie układu krwionośnego, takie jak sztuczne zastawki serca czy poszerzające naczynia stenty, a także klipsy naczyniowe, które służą do zamykania struktur po operacjach chirurgicznych, wykonuje się współcześnie najczęściej z tytanu lub tworzyw sztucznych, nie stanowią więc one zagrożenia podczas rezonansu magnetycznego. MRI najlepiej wykonać jednak nie wcześniej niż po 8 tygodniach od założenia stentu czy 6 tygodniach od montażu klipsów hemostatycznych.

  Rezonans magnetyczny a implanty ortopedyczne

  Podobnie rzecz ma się z implantami ortopedycznymi, a więc m. śrubami, płytkami czy endoprotezami stawów. Od momentu ich wszczepienia do dnia rezonansu powinno upłynąć co najmniej 6 tygodni, poza tym jednak zazwyczaj ich obecność nie wiąże się podczas MRI z żadnym ryzykiem dla pacjenta.

  Rezonans magnetyczny a implanty stomatologiczne, uzupełnienia protetyczne i aparaty ortodontyczne

  Zasadniczo bezpieczne są również implanty zębowe, wytwarzane najczęściej z tytanu lub cyrkonu, oraz uzupełnienia protetyczne wykonywane z ceramiki, włókna szklanego czy stopów złota. Pomiędzy ich wstawieniem a rezonansem nie musi przy tym upłynąć wcale aż tyle czasu, jak to opisano wyżej. W protetyce wykorzystuje się jednak też czasem stopy lub kompozyty wykazujące właściwości ferromagnetyczne, i to nawet jeżeli poszczególne ich składniki ferromagnetykami nie są (stają się nimi dopiero w połączeniu). Ważne jest więc sprawdzenie, z czego dokładnie zbudowany jest dany implant czy proteza zębowa.

  Stały aparat ortodontyczny w kontekście MRI nie powinien stwarzać problemów. Niekiedy do badania usuwa się tylko druty łączące klamry, ponieważ są bardziej narażone na rozgrzewanie się podczas rezonansu. Bywa jednak również, że MRI trzeba powtórzyć po zdjęciu aparatu, jeśli powstałe w związku z nim artefakty znacząco utrudniają interpretację uzyskanych obrazów.

  Rezonans magnetyczny a wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne

  Spirala antykoncepcyjna umieszczana w macicy, nawet jeśli posiada metalowe elementy, nie musi być przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego, o ile natężenie pola nie będzie zbyt wysokie. Szczególnie gdy skanowany ma być obszar znajdujący się niezbyt blisko podbrzusza. Dla pewności po badaniu ginekolog powinien sprawdzić, czy wkładka nie uległa przesunięciu.

  Rezonans magnetyczny a tatuaże/makijaż permanentny

  Makijaż permanentny lub tatuaże wykonane przy użyciu barwników zawierających pyłki metali w silnym polu magnetycznym mogą przyczynić się do miejscowego podrażnienia skóry, zwłaszcza jeśli MRI obejmuje część ciała, w obrębie której się znajdują. W razie ewentualnych wątpliwości w tym zakresie decyzję o przeprowadzeniu badania podejmuje mający nadzorować je specjalista.

  Bywa, że wykonane z metalu obiekty trafiają do organizmu przez przypadek. Odłamki pocisków, śrut czy opiłki żelaza mogą podrażniać czy wręcz kaleczyć tkanki, przemieszczając się pod wpływem pola magnetycznego, a rozgrzewając się – prowadzić ponadto do poparzeń. Jeżeli pacjent znalazł się kiedykolwiek „na linii ognia” lub pracował przy obróbce metali (np. jako ślusarz czy tokarz), przed przystąpieniem do rezonansu magnetycznego wskazane bywa wykonanie prześwietlenia rentgenowskiego w celu stwierdzenia bądź wykluczenia obecności metalicznych ciał obcych.

  Uwaga
  Złamane narzędzia endodontyczne, które utkwiły w zębie np. po leczeniu kanałowym, mają zbyt małe rozmiary, by uszkodzić otaczającą je twardą tkankę. Same w sobie nie są więc zwykle przeciwwskazaniem do MRI.

  Dokumentacja dotycząca implantów i wszczepianych urządzeń

  W przyszłości prawdopodobnie większość implantów i wszczepianych urządzeń elektronicznych będzie produkowana z takich materiałów i w taki sposób, by nie stanowiły przeszkody na drodze do wykonania rezonansu magnetycznego. Współcześnie jednak wciąż jeszcze spotkać można sporo osób noszących implanty starszej generacji, w najbardziej zaawansowaną technologicznie elektronikę wyposaża się zaś przede wszystkim pacjentów cierpiących na schorzenia, które wymagają stosunkowo częstych kontroli MRI – jak choćby nowotwory układu nerwowego lub choroby neurodegeneracyjne – a także tych z grup podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o zapadalność na owe schorzenia.

  Personel placówek oferujących rezonans magnetyczny siłą rzeczy nie widzi wszczepionych obiektów i z reguły nie jest w stanie ze stuprocentową pewnością orzec, czy badanie nie będzie stanowić zagrożenia dla poddawanej mu osoby. Dlatego też jeśli pacjent ma takie obiekty w ciele – a musi się do tego „przyznać”, wypełniając przed MRI ankietę na temat stanu zdrowia i podpisując oświadczenie o zapoznaniu się ze stwarzanym przez nie ryzykiem – powinien okazać dokumentację na ich temat.

  „Paszport implantu” i jego odpowiednik

  Tzw. paszport implantu, wystawiany przez jego producenta i uzupełniany przez lekarza, zawiera szczegółowe informacje o materiałach, z jakich wykonany został dany element, jego model, datę i miejsce implantacji, a w przypadku niektórych elektronicznych urządzeń również zaprogramowane parametry czy najwyższą dopuszczalną wartość natężenia pola magnetycznego.

  Jeśli po zabiegu wszczepienia implantu pacjent nie otrzyma tego rodzaju dokumentu, powinien domagać się wypisania powyższych informacji i opatrzenia ich pieczątką lekarza operatora oraz placówki, w której ów zabieg się odbył. Sformułowania takie jak „implantowano protezę” czy „założono stent” są zbyt ogólnikowe, by rozwiać wątpliwości osób mających nadzorować przebieg MRI. Osoby te mają zaś wówczas prawo odmówić przeprowadzenia badania, powołując się na dobro pacjenta.

  Aby uniknąć podobnych sytuacji – zwłaszcza po długim okresie oczekiwania na rezonans refundowany ze środków NFZ – o obecności implantu warto poinformować już na etapie rezerwacji terminu w ośrodku diagnostycznym. Być może pacjent przekierowany zostanie do placówki dysponującej sprzętem o niższym natężeniu pola lub oprogramowaniem zdolnym wyeliminować artefakty, które mogą powstać nawet wtedy, gdy metalowy obiekt nie stwarza bezpośredniego zagrożenia. W dniu badania przekazane podczas takiej rozmowy informacje należy natomiast dodatkowo potwierdzić przez okazanie właściwych dokumentów.

  Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady. Pamiętaj: każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Tej zaś powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.
  • RM

  ProduktArmoury Crate, ESD-S1C, ROG Strix Arion EVA edition, ROG Strix Arion Lite, ROG Strix Arion S500

  [ASUS Armoury Crate] Armoury Crate — Często zadawane pytania (FAQ)

  1. [Armoury Crate] Instalacja/Deinstalacja
  1-1. Jak zainstalować Armoury Crate?
  1-1-1. Dowiedz się, którą wersję systemu operacyjnego Windows posiadasz
  1-1-2. Laptopy i komputery stacjonarne do gier ROG i TUF
  1-1-3. Płyty główne ROG, ROG Strix, TUF Gaming lub Prime
  1-1-4. Użyj Armoury Crate do skonfigurowania urządzeń peryferyjnych na niezgodnych urządzeniach

  1-2. Jak odinstalować Armoury Crate?

  1-3. Rozwiązywanie problemów

  1-3-1. Nieudana instalacja
  1-3-2. Nieudana deinstalacja
  1-3-3. Błąd usługi

  1-4. Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje Armoury Crate?
  1-5. Jak uaktualnić z wersji v1. 1 lub v2. 9 do wersji v2. X lub późniejszej?

  1-6. Odinstaluj Armoury Crate v1.

  2. [Armoury Crate] Aura Sync — Wprowadzenie
  2-1. Aura Sync: Wspierane produkty
  2-2. Aura Sync a korzystanie z karty Urządzenie > Oświetlenie

  3. [Armoury Crate] Urządzenie — Wprowadzenie
  3-1. Korzystanie z karty Urządzenie

  4. [Armoury Crate] Konto ASUS / Konto ROG
  4-1. Tworzenie konta lub logowanie
  4-2. Rejestracja produktu

  5. [Armoury Crate] Aplikacja mobilna
  5-1. Rozwiązywanie problemów z połączeniem

  1-1-1. Dowiedz się, którą wersję systemu operacyjnego Windows posiadasz
  Sprawdź wersję Windows komputera PC lub laptopa i upewnij się, że twój system jest kompatybilny z Armory Crate. Obsługiwany jest system Windows 10 (wersja 1903 lub nowsza) lub Windows 11.

  1-1-2. Laptopy i komputery stacjonarne do gier ROG i TUF
  Jeśli jesteś nowym użytkownikiem laptopa lub komputera stacjonarnego ROG, lub TUF Gaming, Armory Crate jest aplikacją preinstalowaną. Armoury Crate znajdziesz w menu Start — wystarczy kliknąć przycisk „Start”.

  1-1-3. Płyty główne ROG, ROG Strix, TUF Gaming lub Prime

  Instalacja automatyczna podczas pierwszego uruchomienia

  Jeśli jesteś nowym użytkownikiem płyt głównych ROG, ROG Strix, TUF Gaming lub Prime i korzystasz z systemu Windows 10 (wersja 1903 lub nowsza) bądź Windows 11, wyświetli się powiadomienie dialogowe, które zaprosi do zainstalowania Armory Crate podczas pierwszego uruchomienia komputera. Aby zainstalować, wystarczy kliknąć „OK”, a oprogramowanie zostanie automatycznie pobrane i zainstalowane.

  Opcje instalacji po anulowaniu instalacji lub odinstalowaniu Armory Crate

  Jeśli nie zdecydujesz się na instalacje Armory Crate podczas pierwszego uruchomienia komputera, nadal możesz uzyskać Armoury Crate, ręcznie pobierając Instalator z witryny wsparcia ASUS dla twojego modelu.

  Kroki instalacji:
  1. Pobierz „ArmouryCrateInstallTool. zip”.
  2. Wyodrębnij „ArmouryCrateInstallTool. zip” i kliknij dwukrotnie „ArmouryCrateInstaller. exe”, aby rozpocząć instalację.
  3. Wybierz instalację jednej aplikacji (Armoury Crate lub AURA Creator) lub obu. Kliknij przycisk „Start”, aby uruchomić proces instalacji. com/images/2020/11/18/6eb61112-fae0-4a34-9a6e-00bc8e8338b2. jpg"/>

  1-1-4. Użyj Armoury Crate do skonfigurowania urządzeń peryferyjnych na niezgodnych urządzeniach
  Jeśli używasz urządzeń peryferyjnych ROG, lub TUF Gaming na komputerze stacjonarnym, lub laptopie, który nie jest zgodny z Armory Crate, nadal możesz zainstalować Armory Crate i używać go do konfigurowania urządzenia peryferyjnego (urządzeń peryferyjnych).

  1. Pobierz plik ArmouryCrateInstallTool. zip z witryny wsparcia ASUS dla swojego modelu. com/images/2020/11/18/49267760-5dc4-4805-9066-70d4db4cd4eb. jpg"/>

  2.


  Jeżeli chcesz odnistalować Armoury Crate oraz powiązane aplikacje i usługi, postępuj zgodnie z poniższym opisem:
  1. Kliknij odnośnik, aby przejść do witryny wsparcia Armoury Crate. Przejdź do karty „Driver & Utility” (sterowniki i programy narzędziowe) i jako system operacyjny wybierz „Windows 10 64-bit”, aby pobrać narzędzie do deinstalacji „Armoury Crate Uninstall Tool”. Wyodrębnij „Armoury_Crate_Uninstall_Tool. zip” i kliknij dwukrotnie “Armoury Crate Uninstall Tool. exe”, aby rozpocząć proces deinstalacji.
  4. Aby dokończyć deinstalację, uruchom ponownie system. com/images/2020/11/18/da8cdcf0-9e97-4e93-b20f-9475c0b571b5. jpg"/>

  Jeśli napotkasz błąd w Armoury Crate, zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby rozwiązać problem.

  1-3-1. Nieudana instalacja

  Przed instalacją należy uwzględnić następujące kwestie:
  1. Upewnij się, że dysponujesz stabilnym połączeniem internetowym i nie korzystasz z VPN. Upewnij się, że oprogramowanie antywirusowe lub optymalizacyjne nie blokuje żadnych procesów Armoury Crate. Jeżeli Armoury Crate było instalowane wcześniej, uruchom narzędzie do deinstalacji Armoury Crate, aby przeprowadzić pełny proces deinstalacji i ponownego uruchomienie systemu przed przystąpieniem do instalacji. Podczas instalacji Armoury Crate nie korzystaj z platformy wirtualnej, na przykład emulatora Android.

  Jeżeli nadal masz problemy z instalacją, pobierz narzędzie Armoury Crate Lite Log i wykonaj działania opisane poniżej, aby zgromadzić dzienniki i przesłać je do centrum obsługi klienta ASUS.
  1. Wyodrębnij Armoury Crate Lite Log Tool. zip i kliknij dwukrotnie LogToolLite. exe, aby uruchomić. Zaznacz „Enable Log” (aktywuj dziennik). com/images/2022/08/19/2905b0f5-1a29-42ea-9ee9-2a8877428dee. png"/>

  3. Uruchom ponownie instalator programu Armoury Crate w celu odtworzenia i logowania błędu. Kliknij przycisk „Package Log” (skompresuj dzienniki). com/images/2022/08/19/78eb006c-af62-4d6b-8cae-b891d80f211e. png"/>
  5. Odczekaj do wyświetlenia komunikatu „Done” (gotowe). com/images/2022/08/19/94ffe664-651e-443b-98b8-2b8efcfaa7c8. png"/>
  6. Wróć do katalogu narzędzia Armoury Crate Lite Log i odnajdź LogToolLiteLog_xxxxxxx(data i godzina). logE. Prześlij ten plik do centrum obsługi klienta ASUS.

  1-3-2. Nieudana deinstalacja

  Jeżeli masz problemy z nieudaną deinstalacją, postępuj zgodnie z instrukcjami w oknie dialogowym, aby uruchomić ponownie komputer i jeszcze raz uruchomić narzędzie do deinstalacji. Druga deinstalacja powinna zakończyć się pomyślnie.

  Jeżeli znowu będzie nieudana, odnajdź plik ACUTLog_xxxxxxxx(data i godzina). logE w katalogu narzędzia Armoury Crate Uninstall. Prześlij ten plik do centrum obsługi klienta ASUS. com/images/2021/08/17/eaa0432b-a176-460d-9447-a8d1c011dcc7. png"/>

  1-3-3. Błąd usługi
  Uruchom ponownie komputer lub laptop, jeśli problem występuje, pobierz Instalator Armory Crate i ponownie zainstaluj aplikacje. Możesz pobrać instalatora Armory Crate z witryny wsparcia ASUS.


  1-4. Jak wyłączyć automatryczne aktualizacje Armoury Crate?

  Aby powstrzymać aplikacje Armoury Crate UWP oraz AURA Creator UWP przed automatycznymi aktualizacjami, wykonaj działania opisane poniżej.
  *Adnotacja: W razie dezaktywacji automatycznych aktualizacji, ustawienie ma zastosowanie dla wszystkich aplikacji zainstalowanych z Microsoft Store (nie tylko do Armoury Crate i AURA Creator). Przejdź do Microsoft Store  2. Kliknij ikonę „Sign in” (zaloguj się) po prawej stronie paska tytułowego, a następnie kliknij „App settings” (ustawienia aplikacji)


  3. Dezaktywuj „App updates” (aktualizacje aplikacji), aby wyłączyć aktualizacje automatyczne.
  *Adnotacja: W razie dezaktywacji automatycznych aktualizacji, ustawienie ma zastosowanie dla wszystkich aplikacji zainstalowanych z Microsoft Store (nie tylko do Armoury Crate i AURA Creator). com/images/2022/08/19/621c6710-2705-42fe-a0af-940f1523ba9c. png"/>

  1-5. Jak uaktualnić z wersji v1. 9 do v2. X lub nowszej?

  Jeśli zainstalujesz Armoury Crate v1. 9, wykonaj poniższe czynności, aby zaktualizować aplikację. Odinstaluj Armoury Crate v1. Pobierz plik Armoury Crate Installer. zip z

  1. Kliknij „Start”, następnie „Settings” (ustawienia), przejdź do „Apps” (aplikacje), a następnie „Apps & features” (aplikacje i funkcje). Kliknij kolejno każdy z przedstawionych elementów i wybierz opcje „Uninstall” (odinstaluj), a następnie kliknij „Uninstall” (odinstaluj), aby potwierdzić:
  A. ARMOURY CRATE, patrz Rysunek 1
  B. Usługa ARMOURY CRATE Service (dla laptopów ROG i komputerów stacjonarnych) lub ARMOURY CRATE Lite Service (dla płyt głównych i innych obsługiwanych urządzeń)
  C. Usługa ASUS Framework Service
  D. Usługa AURA Service (jeśli chcesz zachować AURA Sync lub AURA Creator, nie odinstaluj usługi AURA Service)
  E. Usługa ROG Live Service (jeśli chcesz zachować AURA Sync lub AURA Creator, nie odinstaluj ROG Live Service)
  F. Wszystkie inne elementy związane z podłączonymi urządzeniami ASUS lub ROG, patrz Rysunek 2

  Rysunek 1


  Rysunek 2

  [Armoury Crate] Aura Sync — Wprowadzenie
   Aura Sync: Wspierane produkty

  Istnieje ponad 180 urządzeń obsługujących Aura Sync. Aby uzyskać więcej informacji, przejdź do witryny internetowej AURA. PŁYTY GŁÓWNE
  2. PROCESORY GRAFICZNE i AKCESORIA
  3. MONITORY
  4. LAPTOPY
  5. KOMPUTERY STACJONARNE
  6. KLAWIATURY
  7. MYSZY
  8. PODKŁADKI POD MYSZ
  9. ZESTAWY SŁUCHAWKOWE I MIKROFONY
  10. UKŁADY CHŁODZENIA AIO
  11. OBUDOWY KOMPUTERÓW
  12. ZASILACZE
  13. AKCESORIA
  14. MAGAZYNY DANYCH

   Aura Sync a korzystanie z karty Urządzenie > Oświetlenie

  Opcje w karcie „Aura Sync” pozwalają kontrolować wszystkie podłączone urządzenia kompatybilne z Aura Sync. Możesz zmieniać efekty Aura Sync i synchronizować urządzenia za pomocą karty „Aura Sync’, a także stosować zaawansowane efekty świetlne, które tworzysz za pomocą Aura Creator.

  Opcje w sekcji „Lighting” (oświetlenie), w karcie „Device” (urządzenie), pozwalają na niezależne sterowanie oświetleniem każdego urządzenia, gdy urządzenie nie jest synchronizowane za pomocą Aura Sync. Adnotacja: Przedstawione regulacje NIE synchronizują innych efektów świetlnych. com/images/2020/02/21/0e9e6f50-15c0-4db2-b146-c95867ee4028. jpg"/>

   [Armoury Crate] Urządzenie — Wprowadzenie

   Korzystanie z karty Urządzenie

  Opcje w karcie „Device” (urządzenie) przedstawiają ustawienia konfiguracji dla wszystkich podłączonych produktów obsługiwanych przez Armory Crate. Na przykład możesz zmienić oświetlenie urządzenia (gdy urządzenie nie jest zsynchronizowane za pomocą Aura Sync) lub zmodyfikować ustawienia wydajności, w tym prędkość wentylatora płyty głównej, rozdzielczość myszy, regulację układu chłodzenia AIO, klawisze makra lub ustawienia wyświetlania.

   [Armoury Crate] Konto ASUS / Konto ROG

   Tworzenie konta lub logowanie

  1. Jeśli masz konto ASUS:
  A. Kliknij ikonę użytkownika, aby wyświetlić kartę „User center” (centrum użytkownika).
  B. Wprowadź nazwę użytkownika i hasło.

  2. Jeśli nie masz konta ASUS:
  Kliknij link „Sign Up” (zarejestruj się), aby utworzyć konto ASUS lub użyć konta Facebook/Google. com/images/2020/02/21/1a9a3902-051e-4152-a153-2d618ffde53b. jpg"/>

   Rejestracja produktu

  1. Zaloguj się do konta ASUS
  2. Przejdź do „User center” (centrum użytkownika) i wybierz „My Products” (moje produkty)
  3. Kliknij „Register a new product” (zarejestruj nowy produkt’)
  4. Wprowadź numer seryjny urządzenia

   [Armoury Crate] Aplikacja mobilna

   Rozwiązywanie problemów z połączeniem
  Zapoznaj się z tematem Rozwiązywanie problemów z połączeniem ARMOURY CRATE (urządzenia mobilne).

  Działanie Uwaga Asus Cuwe Rm

  Bezpośredni link do pobrania Działanie Uwaga Asus Cuwe Rm

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Działanie Uwaga Asus Cuwe Rm