Bezpieczeństwo i montaż Ge Gfws1700 to kompleksowa usługa zapewniająca bezpieczeństwo i wydajność przy zastosowaniu najnowszych rozwiązań. Usługa obejmuje instalację i konfigurację systemów bezpieczeństwa, takich jak systemy monitorowania ruchu, systemy kontroli dostępu, systemy ochrony przeciwpożarowej, systemy CCTV, systemy detekcji włamań i systemy ochrony przed wandalizmem. Możliwe jest również świadczenie usług w zakresie konserwacji i kontroli systemów, a także tworzenie i utrzymywanie strategii bezpieczeństwa. Ge Gfws1700 zapewnia wszechstronne, zintegrowane rozwiązania, które mogą znacznie zwiększyć bezpieczeństwo w dowolnym miejscu.
Ostatnia aktualizacja: Bezpieczeństwo i montaż Ge Gfws1700
Your support ID is: 3309784442075245923
[Go Back]
Professional technician standing on ladder connecting solar panel to metal platform using screwdriver. Exterior solar system installation, renewable green energy generation concept.
Montaż fotowoltaiki wymaga odpowiednich uprawnień, bowiem monter pracuje z elementami, które podłączane są do sieci energetycznej, zatem są pod napięciem. Tutaj niezbędne jest zachowanie odpowiednich środków ochrony, czy zabezpieczenie paneli w taki sposób, aby nie generowały prądu. Warto poznać wszystkie zasady BHP podczas montażu fotowoltaiki. Już teraz musimy wspomnieć, że samodzielny montaż jest absolutnie zabroniony i należy posiadać stosowne uprawnienia.
Uprawnienia montera fotowoltaiki – co należy wiedzieć
Prac związanych z montażem fotowoltaiki nie może wykonywać każdy. Kwalifikacje musi posiadać zarówno projektant PV, jak i monter. Ponieważ instalacja fotowoltaiczna służy do wytwarzania prądu, niezbędne są uprawnienia SEP typu D i E. Warunkiem koniecznym jest uzyskanie świadectwa kwalifikacyjnego w zakresie energii elektrycznej. Posiadanie odpowiednich uprawnień przez montera może zostać zweryfikowane podczas odbioru instalacji OZE przez zakład energetyczny.
Jakie ponadto uprawnienia powinien posiadać monter paneli fotowoltaicznych?
Wobec montera paneli fotowoltaicznych są większe wymagania. Najczęściej instalacje są montowane na dachach. W związku z tym osoba zajmująca się montażem, poza wyżej wymienionymi kwalifikacjami, musi posiadać uprawnienia do pracy na wysokości. Określone są one w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z § 106 niniejszego rozporządzenia praca na wysokości powyżej 1 metra musi odbywać się w warunkach chroniących pracownika przed upadkiem. Konieczne jest zatem stosowanie balustrad albo innych środków ochrony przed upadkiem z wysokości. Aby uzyskać uprawnienia do pracy na wysokości należy być osobą pełnoletnią, posiadać aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju pracy, odbyć szkolenie z zakresu BHP, zapoznać się z instruktażem stanowiskowym, a także oceną ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą. Istotne znaczenie ma posiadane certyfikatu instalatora przyznawanego przez UDT w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych. Choć wystarczą uprawnienia SEP, to jednak jeśli ekipa monterska danej firmy posiada tego rodzaju certyfikaty, świadczy to o ich wysokich kwalifikacjach i zmniejsza ryzyko błędów w trakcie instalacji paneli fotowoltaicznych, choćby tych związanych ze zbyt małą odległością paneli fotowoltaicznych od połaci dachu, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka pożaru instalacji.
Warto podkreślić, że osoba, która ukończy szkolenie instalatora certyfikowanego systemów fotowoltaicznych jest najlepiej przygotowana do tego rodzaju pracy. W końcu uczy się w praktyce, w jaki sposób wykonywać montaż krok po kroku zgodnie z zasadami BHP.
Zasady BHP podczas montażu fotowoltaiki – wszystko, co trzeba wiedzieć
Na samym początku warto wiedzieć, że montażu paneli fotowoltaicznych nie można wykonywać przy wilgotności większej niż 85%. Zabronione jest również montowanie fotowoltaiki przy silnym wietrze, a także burzy. Monter musi korzystać ze sprawnych technicznie drabin, rusztowań czy też podestów. Do wykonywania tego rodzaju prac niezbędne jest dobre samopoczucie, zatem choroba i niedyspozycja do pracy na wysokości wyklucza taką możliwość. Oczywiście dotykanie przewodów elektrycznych pod napięciem jest absolutnie zabronione. Jeśli praca odbywa się z podnośnika, to operator musi mieć uprawnienia UDT do jego obsługi. Z drabiny można wykonywać jedynie drobne prace, które nie trwają zbyt długo. Ponadto należy stosować drabiny składane, bo stosowanie prostych jest zabronione. W celu zapobiegnięcia generowania prądu przez moduł PV jego powierzchnię należy okryć nieprzezroczystą osłoną. Ponadto zabronione jest oświetlanie stanowiska pracy lampami przenośnymi. Ważne jest też wyposażenie w środki ochrony osobistej. Odpowiednią odzież i obuwie antypoślizgowe należy założyć przed rozpoczęciem prac.
Jakie środki ochrony indywidualnej musi stosować monter paneli fotowoltaicznych?
Ponieważ monter instalacji fotowoltaicznej pracuje w warunkach podwyższonego ryzyka, jego odzież i obuwie powinny być wygodne i zapewniać bezpieczeństwo pracy. Oczywiście środki ochrony indywidualnej musi zagwarantować firma zatrudniająca montera. Przede wszystkim muszą być to środki zabezpieczające przed upadkiem z wysokości. Tutaj należy wymienić: liny asekuracyjne, szelki bezpieczeństwa, amortyzatory bezpieczeństwa, urządzenia samohamowne, przyrządy asekuracyjne, linostopy, kask do pracy na wysokości, buty antypoślizgowe elektroizolacyjne, odzież ochronną, rękawice i kamizelki. Warto podkreślić, że buty antyelektrostatyczne doskonale chronią przed wyładowaniami podczas zetknięcia z metalem. Dodatkowo buty do pracy na dachu przy montażu fotowoltaiki powinny posiadać podnosek chroniący palce przed urazami. Z kolei podeszwa takich butów musi gwarantować odpowiednią przyczepność, nawet podczas pracy na ceramicznym podłożu. Nie tylko buty powinny gwarantować izolację elektryczną, bo dotyczy to także odzieży, w tym rękawic roboczych.
Dzięki odpowiednim uprawnieniom i wyposażeniu w środki ochrony indywidualnej montaż fotowoltaiki może być bezpieczny i zgodny z zasadami BHP. Ponadto firmy powinny stawiać na szkolenia organizowane przez producentów fotowoltaiki, które zwiększają wiedzę i kompetencje monterów.
Artykuł sponsorowany
W zależności od typu instalacji centralnego ogrzewania – zamknięta lub otwarta – stosuje się inne zabezpieczenia. Jest to bardzo ważna decyzja w przypadku każdej – nowej oraz modernizowanej instalacji i należy ją podjąć już na etapie projektowania układu grzewczego.
Zabezpieczenie otwartych obiegów c. o.
Elementem niezbędnym w zabezpieczeniu układu otwartego jest przelewowe naczynie wzbiorcze. Jego rola polega na łączeniu instalacji z atmosferą, co w praktyce oznacza, że system podlega ochronie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wody w czasie wzrostu temperatury. Prawidłowy montaż naczynia wzbiorczego polega na umieszczeniu go w najwyższym punkcie instalacji c. fot. : W ofercie marki FERRO jest szeroki wybór naczyń wyrównawczychW przypadku instalacji c. z pompami obiegowymi wymagany jest dodatkowo zawór różnicowy. Obecność tego elementu chroni naszą instalację na wypadek braku energii elektrycznej lub awarii pompy. Taki zawór umożliwia samoczynne krążenie wody w instalcji, tak jak w przypadku systemów grawitacyjnych. ']);" alt="Jak zabezpieczyć obieg w instalacji c. " src="https://www. pl/obrazki3/zawor_roznicowy_do_zabezpieczenia_instalacji_otwartej_co_ferro_280118. jpg"/>
fot. : zawory różnicowe firmy FERRO cechuje maksymalna chwilowa temperatura pracy wynosząca 110°C przy maks. ciśnieniu 0, 7 MPa (7 barów). Kula znajdująca się we wnętrzu zaworu jest wykonana z gumy EPDM
Kocioł na paliwa stałe w układzie otwartym wymaga połączenia z instalacją za pomocą zaworu trój- lub czterodrogowego. Chroni on źródło ciepła przed zbyt niską temperaturą powrotu, która jest groźna dla kotła – powoduje korozję. pl/obrazki3/zawor_trojdrogowy_mieszajacy_do_zabezpieczenia_instalacji_ferro_280118. jpg"/>Układ zamknięty - zabezpieczenieZabezpieczenie zamkniętych obiegów c. polaga na wykorzystaniu w instalacji przede wszystkim tzw. naczynia przeponowego. W przypadku modeli oferwanych przez markę FERRO standardem jest zawór wstępnego nabijania, komora powietrzna pod ciśnieniem wstępnym oraz membrana z kauczuku etylenowo-propylenowego. Oprócz tego na naczynie przeponowe składa się przyłącze wody i wytrzymały zbiornik ze stali głęboko tłoczonej, który dla zapewnienia trwałości jest pokryty powłoką epoksydową.Dla prawidłowego zabezpieczenia instalacji konieczne jest zastosowanie kolejnego elementu - zaworu bezpieczeństwa. Te z oferty firmy FERRO mają nastawy od 1, 5 do 8 bar przy maksymalnej temperaturze pracy 110°C. pl/obrazki3/zawory_bezpieczenstwa_do_instalacji_co_ferro_280118. pl/obrazki3/zawor_bezpieczenstwa_do_instalacji_co_cwu_ferro_290118. : Zgodnie z zaleceniami w instalacji powinny znaleźć się dwa zawory bezpieczeństwa – na zasilaniu montuje się grupę bezpieczeństwa z zaworem, odpowietrznikiem i manometrem, natomiast na przewodzie powrotnym instalowany jest tylko zawór bezpieczeństwaWybierając odpowiednią grupę bezpieczeństwa, trzeba uwzględnić odpowiednie parametry jej pracy. Na przykład grupy bezpieczeństwa z oferty firmy FERRO mają temperaturę pracy 95°C, ciśnienie pracy do 6 barów oraz maksymalną chwilową temperaturę wody 110°C. pl/obrazki3/grupa_bezpieczenstwa_w_zamknietej_instalacji_co_ferro_290118. : zestaw składa się z belki ze stali o grubości 2 mm, odpowietrznika automatycznego z zaworem stopowym, a także zaworu bezpieczeństwa, manometru oraz szybkozłącza do naczynia przeponowegoZabezpieczenia przed przegrzaniem wymaga także kocioł na paliwa stałe. W przypadku układów zamkniętych najczęściej ma ono postać wężownicy schładzającej z zaworem jednofunkcyjnym lub przy kotłach większej mocy zaworu dwufunkcyjnego. Ich działanie opiera się na dopuszczeniu zimnej wody do powrotu kotła przy jednoczesnym wypuszczaniu wody gorącej. pl/obrazki3/zestaw_pompowy_z_zaworem_roznicowym_do_instalacji_co_ferro_290118. : zestaw pompowy z grawitacyjnym zaworem różnicowym służy do zabezpieczenia kotła na paliwo stałe przed nadmiernym wzrostem temperatury, a co za tym idzie ciśnienia, które mogą nastąpić w chwili awarii pompy lub braku zasilaniaZabezpieczenie instalacji c. - kiedy wykonaćWybór oraz planowanie elementów zabepieczających wchodzących w skład domowej instalacji centralnego ogrzewania należy uwzględnić już w fazie projektowej. Całość musi działać sprawnie i zapewniać bezpieczeństwo w trakcie użytkowania, dlatego tego typu pracę musi wykonać projektant z właściwymi uprawnieniami. Dobór instalacji to jedno, ale jej właściwe wykonanie również ma duże znaczenie. Przy wyborze instalatora warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Prawidłowo wykonana instalacja będzie efektywniejsza, dlatego przestrzeganie wytycznych zawartych w projekcie oraz bazowanie na aktualnej wiedzy technicznej zapewni nam nowoczesną i sprawną instalację przez wiele lat.